Kader ve irade var mı?

Ama şöyle bir olay daha var. O trenleri ben yarattım ve sonucunda onları çarpışacağını bilerek yarattım bunu zaten önceden çizmiştim biliyordum o trenler sadece benim yazdığımı yapıyorlar eğer ben bilmiyor isem sonsuz bilgi sahibi değilimdir Fark şu Allah benim gibi izlerken yazmıyor o zaten başta yazmıştı bunun olacağını.
Yalnız o tepede oturan Allah değil, sensin. Allah zamandan ve mekandan münezzehtir. Örnek verdim ben. İnsanlar bir trendir, birde böyle düşün. Kimin kime çarpacağı belli değil. Çarptığın zaman onu nasıl yöneteceğin senin iradendir. Allah yarattı. İmkanlarımız etrafımızda, O veriyor. Sen ise yaşıyorsun ve seçimlerini gerçekleştiriyorsun. Allah, her şeyi biliyor. Doğal olarak kaderi de.

Son düzenleme:
Bana göre ikisi de yoktur. Davranışlarını genlerin, çevren, ailen, arkadaşların, büyüme ortamın vs. belirlerken özgür irade vardır demek pek mantıklı gelmiyor.

Yalnız o tepede oturan Allah değil, sensin. Allah zamandan ve mekandan münezzehtir. Örnek verdim ben. İnsanlar bir trendir, birde böyle düşün. Kimin kime çarpacağı belli değil. Çarptığın zaman onu nasıl yöneteceğin senin iradendir. Allah yarattı. İmkanlarımız etrafımızda, O veriyor. Sen ise yaşıyorsun ve seçimlerini gerçekleştiriyorsun. Allah ise kaderi biliyor.
Çok değişik bi açıklama gibi geldi çünkü tepede oturan sensin diyorsun ama insanları tren olarak gösteriyorsun kısaca beni kendimi tanrı gibi olmamı düşündürttün. Ayrıca dediğim gibi Allah herşeyi başta yazdı daha yartırken eğer olacakları sonradan yazıyor ise sonu bilmiyor olur bu da sonsuz bilgi gibi kavramları saf dışı bırakıyor. Bu da şu soruya yönelir Tanrı veya Allah ne derseniz kusurlu bir varlık olabilir mi ?

Bana göre ikisi de yoktur. Davranışlarını genlerin, çevren, ailen, arkadaşların, büyüme ortamın vs. belirlerken özgür irade vardır demek pek mantıklı gelmiyor.
Özgür irade var. Davranış ile özgür iradenin bağlantısını nasıl yaptınız tam anlayamadım.

Çok değişik bi açıklama gibi geldi çünkü tepede oturan sensin diyorsun ama insanları tren olarak gösteriyorsun kısaca beni kendimi tanrı gibi olmamı düşündürttün. Ayrıca dediğim gibi Allah herşeyi başta yazdı daha yartırken eğer olacakları sonradan yazıyor ise sonu bilmiyor olur bu da sonsuz bilgi gibi kavramları saf dışı bırakıyor. Bu da şu soruya yönelir Tanrı veya Allah ne derseniz kusurlu bir varlık olabilir mi ?
Örnek verdiğimi tekrar etmek istiyorum. Gerçek değildir. Sen tanrısın gibi bir iddiam yok. Kaderi bir durum ile açıkladım. Allah, zaman ve mekandan münezzehtir. Doğal olarak bizimle bir değil. Bizi biliyor, öncemizi ve sonramızı. Kader ise doğumdan ölüme kadar, doğum öncesi/ölüm sonrası gibi mekan ve zamanları önceden biliyor. Daha nasıl anlatabilirim, bilmiyorum.

Son düzenleme:
Sana bir olay anlatacağım. Düşün ki: tek ray üzerinde iki tren karşı karşıya son sürat hızla gidiyorlar. Sen ise karşı tepeden oturmuş bu olayı izliyorsun. Elinde bir kağıt bir kalem var. Ve yazıyorsun ki "karşımdaki iki tren çarpışacak." Senin bu kağıda yazman ile mi o trenler çarpıştı yoksa onlar zaten çarpışacaklar mıydı? Bunu tartıp ölçersen daha iyi anlayabilirsin bence.
Eger o trenleri durdurabilecek gucun varsa, o trenleri ve rayi meydana getiren de sensen isler degisiyor.
Masum bir gozlemciden degil, yarattigi kaos ve kotulukten de sorumlu tutulmasi gereken tanridan bahsedebilecek cesur inanclilar isteriz.

Ayrıca dediğim gibi Allah herşeyi başta yazdı daha yaratırken eğer olacakları sonradan yazıyor ise sonu bilmiyor olur bu da sonsuz bilgi gibi kavramları saf dışı bırakıyor.

Yazılan ve zorunlu tutulan bir yol yok. Seçim her zaman insanın, O'nun izni olmadan hiçbir şey olmaz kısmı da O'nun mutlak güç sahibi olması ile alakalı. O'nun yarattığı imkanlar içinde kendi kararlarını alirsın, bu kararı alacağının biliniyor olması da yine O'nun gücü ile ilgilidir. Yaratan der ki; "Ben senin ne yapacağını ve seni biliyorum. Sen, bana neden şans vermedin deme diye sana bu imkanları verdim." Durum özünde yaratanın bilmesi ile alakalı değil, insanın bilmemesi ile alakalıdır.

Son düzenleme:
Eger o trenleri durdurabilecek gucun varsa, o trenleri ve rayi meydana getiren de sensen isler degisiyor.
Masum bir gozlemciden degil, yarattigi kaos ve kotulukten de sorumlu tutulmasi gereken tanridan bahsedebilecek cesur inanclilar isteriz.
Son mesajımı okumanızı isterim.

Kuran'da anlatılan tanrı çoğu yerden alıntı yapılarak üretildi ve bunu yaparken hiç dikkat edilmedi kur'an genel olarak incil ve Tevrat'tan alıntılandı ama tevrat ile ilgili ufak bir araştırma yaparsanız uradaki tanrının kaderi bilmeyen ve hata yapma konusunda karnesi kabarık bir tanrı olduğunu görürsünüz bu hataların kaynağı bu. Tevrat'ta anlatılanları olduğu gibi kur'an'a aktarıldığı için bu tür saçma mantık hataları meydana gelir.

Kuran'da anlatılan tanrı çoğu yerden alıntı yapılarak üretildi ve bunu yaparken hiç dikkat edilmedi kur'an genel olarak incil ve Tevrat'tan alıntılandı ama tevrat ile ilgili ufak bir araştırma yaparsanız uradaki tanrının kaderi bilmeyen ve hata yapma konusunda karnesi kabarık bir tanrı olduğunu görürsünüz bu hataların kaynağı bu. Tevrat'ta anlatılanları olduğu gibi kur'an'a aktarıldığı için bu tür saçma mantık hataları meydana gelir.
Allah bir. Önceden de birdi, sonradan da bir. Allah hep bir. Semavi dinler, Peygamberlere vahiy aracılığı ile geliyor. Yani birbirlerine benzemeleri doğal değil mi? Tahrif edilenler ise başka bir konu. Hem konumuz bu değil.

Son düzenleme:
Bu videoyu izlemenizi tavsiye ederim
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı