Kader var mıdır?

Kaderinde araba sahibi olmak vardır, ama bunun 20 yaşında mı 50 yaşında mı olacağı duana bağlıdır.
Çalışırım, param olur alırım deme.
Sağlığın olmaz, çalışamazsın, çalışırsın müşkülün çıkar, paran birikmez.
Biriktirirsin, arabalara yetmez,
Paran yeter, dolandırılırsın.

-Eğer tanrı araba sahibi olacağımı biliyorsa bana niye söylemedi hatta İlahi kitaplar ile yol göstereceğine neden doğru zamanda çalışmamı söylemedi.

Allah bizi yarattı, çünkü kulluk etmemizi istiyor.
Allah, bilinmek istiyor.

Senin cennetlik mi cehennemlik mi olacağını biliyor, ama sen bilmiyorsun.
Seni peşin peşin cehenneme atarsa bu Allah'ın 99 isminden adl (adil olan) ve hak (herkese hakkını veren) isimleriyle ters düşer. Çünkü henüz bir suçun yok.
İmtihana gireceksin veya yükseleceksin ya da düşeceksin.

Allah seçilmedi. Ezeli ve ebedi olan o.
Zaten seçilse bu, Allah kavramına tezat oluşturur.

Bir tanrının varlığına inanıyorsun da İslam niye mantıklı gelmiyor.
Sen tanrı olsaydın yarattığın insanlara kurallar koymaz mıydın?

Allah bizim sanatkarımız.
Ve bizim için en iyi olanı o biliyor.
O yüzden de ona göre kurallar koymuş.
İşte biz buna din diyoruz.

Rüyada arkadaşın babanı öldürse uyandığında arkadaşını öldürür müsün?
İşte bu hayatta bize rüya gibi gelecek.

Peki bazı kavimleri neden dünyadayken cezalandırıyor ? Allah'a karşı gelse de her türlü kötülük etse de cezasını cehennemde çekmesi gerekmiyor mu?
Kaderinde araba sahibi olmak vardır, ama bunun 20 yaşında mı 50 yaşında mı olacağı duana bağlıdır.
Eğer bizim hayatımız önceden belirlendiyse ve biz ona göre yaşıyorsak dua etmemiz bir işe yaramaz.

Son düzenleme:
Kader çok yanlış anlaşılıyor. Kader'i çoğu kişi; "Allah bizi yaratmadan önce ne yapacağımızı, cennete mi cehenneme mi gideceğimizi belirledi biz de o önceden belirlenen hayatı yaşıyoruz ve cennet ve cehenneme gidiyoruz" diye düşünüyor. O hâlde neden yaşıyoruz belliyse falan...

Kader bu değil. İnsan, melek ve hayvanların aksine özgür bir iradeye sahip, sorumlu yaratılmış bir varlıktır. Benim bu yazıyı buraya yazmam benim kendi iradem doğrultusunda olan bir şeydir. Allah bizim amellerimize, yaptıklarımıza karışmaz, sadece onları sınırsız olan ilmiyle bilir. Bilmek ve müdahale etmek çok farklıdır. Kader, Allah'ın bizim yaptıklarımızı ve gelecekte yapacaklarımızı sonsuz ilmiyle bilmesi demektir.

İnançlı birisiysen sınav dünyasında olduğumuzu düşünüyorsundur. Dünyada kötü olaylar yaşayıp acı çekmezsek cennetin güzelliğini nasıl fark ederiz hocam?
"İnançlı" adı üstünde sadece inanç. En korktuğum şey ise öldükten sonra hiçlik olması ve bu kadar kötülüğü yapan kişilerin hiç cezalandırılmama ihtimali.

Kader vardır. Yalnız kader hep karıştırılan ve cahil cahil yorumların bol olduğu bir kavramdır. Kimisi sebeplere çok bağlıdır, kimisi kaderinde ne varsa onu yaşayacağını düşünür. 2'side yanlıştır. Eğer baştakine inanırsanız " o zaman Allah'ta silahın icad edilmesini istemeseydi de bu kadar kişi ölmeseydi"(silah ölüm için bir sebeptir) cümlesine karşı bir cevabınız olamaz. 2.ci düşünce biçimine inanırsanız da " bugüne kadar kılmadığım tüm namazlar kaderimde varmış. Peki ben neden bunlardan sorumluyum." diyen birine de cevap veremezsiniz. O yüzden kader konusunda düşünce tarzımızın yaşanmayan her şeye karşı meçhul şekilde bakarak olması lazım. Yani silah olmasaydı insanlar ölmezdi, kaderimizde ne varsa odur, bunlar yerine silahın olmaması durumunda ne yaşanacağını kimse bilemez, kaderimi ben irademle yönlendirebiliyordum o yüzden tüm yaptıklarımdan sorumluyum demek lazım. Sonuçta herkesin iradesi kesin bir şekilde var ve bununla birlikte yaşıyorlar. İtiraz etme şansı olmaz kimsenin bu sayede.

Dine göre kader kişinin yaşıcağı her şeyin Allah tarafından bilinip belli olması demek, e kadınlar çocuklar tecavüze uğruyor yakılarak öldürülüyor falan daha nice eziyet sayılabilir, Allah bile bile niye yaşatıyor bunlar ne kadar merhametli bir tanrı değil mi duygulandım.🥺

Dünya hayatı bir sınamadır. Her şeyin bedeli, illaki ödenecek.

Evet ama kader şudur, kim tarafından doğacağın, ne zaman doğacağın gibi şeyler senin elindedir. Ama kaza denen bir şey var, o da sizin karar verdiğiniz şeylerdir.

Peki bazı kavimleri neden dünyadayken cezalandırıyor ? Allah'a karşı gelse de her türlü kötülük etse de cezasını cehennemde çekmesi gerekmiyor mu?

Eğer bizim hayatımız önceden belirlendiyse ve biz ona göre yaşıyorsak dua etmemiz bir işe yaramaz.
Sondan başlayayım.
Senin hayatın önceden belirlenmiyor.
Sen özgür iradenle seçimler yapıyorsun.
Allah bunları önceden biliyor.

Eğer kavimler dönüşü olmayan bir yola girdiyse ortadan kaldırılıyor.
Bir kanser hücresi gibi.
Ve bu ceza değil.
İmtihanın sona ermesi...
Asıl ceza diğer tarafta.
-Eğer tanrı araba sahibi olacağımı biliyorsa bana niye söylemedi hatta İlahi kitaplar ile yol göstereceğine neden doğru zamanda çalışmamı söylemedi.
Oku demiş, çalış demiş Kuran'da.
Bineklerden de bahsetmiş.
Açıp okursan görürsün.

Eğer kavimler dönüşü olmayan bir yola girdiyse ortadan kaldırılıyor.
Bir kanser hücresi gibi.
Ve bu ceza değil.
İmtihanın sona ermesi...
Asıl ceza diğer tarafta.

Hep Allah'ın bağışlayıcı olduğundan bahsediliyor ama belki bu kavimler ileride hatalarını anlayıp tövbe edeceklerdi. Bu kavmimlerin arasında çocuk ve masum insanlarda vardı onlarında imtihanı son bulması doğru mu? Eğer bir imtihan için dünya hayatı yaşıyorsak bir dış müdahale olması haksızlık yaratmıyor mu?

Yeni konular

Geri
Yukarı