Kader ve irade

Böyle bir seçenek yok. Cüzi iradenizi kullanarak işe gitmeyi tercih ediyorsunuz. Diyelim ki, cüzi iradenizi kullanarak o gün işe gitmediniz. O zaman arabanıza binip başka bir yere gittiğinizde belki aynı senaryo olurdu.

Kader diye bir şeyin olduğunu düşünmüyorum ama varmış gibi düşünürsek zaten arabayla o kazanın yapılacağı kaderinde yazıyormuş sen bunu değiştiremezsin. İşe gitmek kaderinde varken gitmemeyi tercih edemezsin yani.

Araba olmasına da gerek yok. Farklı bir şekilde illaki yaşanırdı.

Cevabı buldum sanırım:
Kader tek yönlü bir şey değil değişkenlik gösterir ama göstereceği değişkenlik de Allah tarafından bilinir. (İslam dinine göre) Biz tek bir senoryaya dayalı bir ölüm yaşamayız çünkü hepimiz böyle yaşasaydık yaşamamızın anlamı kalmazdı. 1. seçenekte ben öldüm, başkasını öldürdüm ve arabam hasar aldı. 2. seçenek farklı bir senaryo, kendi irademle gitmemeyi seçtim ve uykumda öldüm ama arabayla öldürdüğüm kişi de benimle aynı zamanda öldü. Arabamda hasar olmadı çünkü irademle ben o senaryoyu seçmedim.

Kaderle alakalı sorular bende de vardı ve Kerem Önder'i dinleyerek sorularıma cevap buldum. Bence böyle sorular olduğu zaman işin ehline danışmakta fayda var. Nasıl ki yazılım ile alakalı bir konu olunca gidip kasap ya da manava danışmıyorsak; yazılım bilen birine danışıyorsak, dîni konularda da işin ehline danışmak gerek. Dîni konular hassas konulardır. En ufak bir yanlış söz bile adamı dinden çıkarır. Ben bu konularda dikkat edilmesi taraftarıyım...

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kaderle alakalı sorular bende de vardı ve Kerem Önder'i dinleyerek sorularıma cevap buldum. Bence böyle sorular olduğu zaman işin ehline danışmakta fayda var. Nasıl ki yazılım ile alakalı bir konu olunca gidip kasap ya da manava danışmıyorsak; yazılım bilen birine danışıyorsak, dîni konularda da işin ehline danışmak gerek. Dîni konular hassas konulardır. En ufak bir yanlış söz bile adamı dinden çıkarır. Ben bu konularda dikkat edilmesi taraftarıyım...

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu arada şunu da belirtmek isterim. İnsanlarımız dîni konularda öyle köreltilmişler ki İslamiyet'i anlatan hocalara karşı da olumsuz tutum sergilemektedir. Eğer birisi size hiçbir ücret talep etmeden, Ehl-i Sünnet akîdesinde İslamiyet'i anlatıyorsa, mutlaka o insanı dinleyin ve ona hürmet gösterin. Çünkü gerçek mânada İslamiyet'i anlatmak ve kişilerin eksiklerini tamamlayarak İslam dairesinde yaşaması için gayret gösteren insanlar, tıpkı peygamberler gibi ücret talep etmez. Onların ücreti yalnızca Allah'a aittir. Zaten böyle insanlara biraz takılınca hiçbir dünyevi menfaati olmadığını anlıyorsunuz.
Cevabı buldum sanırım:
Kader tek yönlü bir şey değil değişkenlik gösterir ama göstereceği değişkenlik de Allah tarafından bilinir. (İslam dinine göre) Biz tek bir senoryaya dayalı bir ölüm yaşamayız çünkü hepimiz böyle yaşasaydık yaşamamızın anlamı kalmazdı. 1. seçenekte ben öldüm, başkasını öldürdüm ve arabam hasar aldı. 2. seçenek farklı bir senaryo, kendi irademle gitmemeyi seçtim ve uykumda öldüm ama arabayla öldürdüğüm kişi de benimle aynı zamanda öldü. Arabamda hasar olmadı çünkü irademle ben o senaryoyu seçmedim.
Bunu bende düşündüm kardeşim ama İslam'ı anlatma ve yaşama konusunda ehil olan insanların hiç birinden bu ve buna benzer açıklama bulamadım. Ama en yakın fırsatta bunu bir hocaya dile getirip soracağım.

Yeni konular

Geri
Yukarı