Kadir Şeker'in kurtardığı kadın konuştu: Kocamın 19 suç kaydı olması bir insanı kötü yapmaz.

Haberlerde hep kadını döven adamın elinde bıçak vardı deniliyordu eğer ki kadının dediği gibi bıçağı Kadir çıkarıyorsa serbest bırakılması pek mümkün gözükmüyor.

Kadın belki de bu açıklamaları baskı zoruyla yapmıştır, ölen adamın ailesi kadını tehdit edip böyle bir açıklama yapmasına neden olmuş olabilir.

Haberlerde hep kadını döven adamın elinde bıçak vardı deniliyordu eğer ki kadının dediği gibi bıçağı Kadir çıkarıyorsa serbest bırakılması pek mümkün gözükmüyor.
Olayın olduğu gün haberi yayınlayan sitelerde hep öyle -bıçağı Kadir'in çıkardığı- yazıyordu. Başka türlü habere hiç denk gelmedim.

Kadın belki de bu açıklamaları baskı zoruyla yapmıştır, ölen adamın ailesi kadını tehdit edip böyle bir açıklama yapmasına neden olmuş olabilir.
Evet, olabilir. Hiç görülmedik bir şey değil zaten.

2015 Aralık ayında kız arkadaşımla birlikte Alsancak'ta dolaşırken (yemek öncesi turlayalım dedik) kız arkadaşını döven bir herif gördük. (Herif demekle yetineyim) Kızın yardım isteğine kayıtsız kalamadık, müdahale ettiğimizde bize saldırdı, sonucu herif açısından hiç iyi olmadı yerden kalkmakta zorlanacağı kadar ağır bir dayak attım bize saldırdığı için. Kızın dudağı patlak, burnu kanıyor, yanakları kıpkırmızı (tokatlanmaktan) halde karakolda utanmadan herifi savundu. O hale bizim kavgamızı ayırırken geldiğini iddia etti, sadece tartışma sırasında müdahale ettiğimi söyledi, fiziksel bir şey olmamıştı dedi ve bunun gibi bir sürü şey daha söyledi. Biz de gidin mekanların kameralarından görün dedik karakolda polislere. (Bu arada kız arkadaşım da diğer kızın saçını biraz yoldu karakolda o iyi olmadı tabi) Sonucunda görsel tüm kanıtlar olduğu, saldırıya uğrayanın biz olduğu ve gerçekten kızı korumak (kızın yardım istediği de duyuluyordu) için olaya dahil olduğum belli olunca adli bir işlem yapılmadı. Polisler bu işler sana kalmadı diye birkaç fırça attıktan ve kız arkadaşımla gecemiz mahvolduktan sonra evlerimize döndük.

Sorun şurada, eğer kamera kaydı olmasaydı ve bunun da üzerine şahit de bulamamış olsaydık yardım isteyen bir "kıza" (küfretmemek için zor tutuyorum kendimi) yardım ettiğim ve saldırıya uğradıktan sonra kendimi koruduğum için ben suçlu çıkacaktım, iş mahkemeye taşınacaktı.

Kıssadan hisse: Sevgili, arkadaş, eş durumlarında 2 cins arasında böyle bir durumla karşılaşırsanız dönüp arkanızı gidin. Bir taraf ifade verirken sizi satar, ilişkimiz düzelir belki umuduyla iftira atıp yalan söyler, olan da kıza yardım etmek isteyen enayilere olur. (Burada enayi ben oluyorum) Bu olayın öncesinde müdahale etmeyenlere kızıyordum, şu anda beter olsunlar bana ne diyorum. Ne mal olduğu 200 metre öteden belli olan kriminal heriflerle takılmayı sevenler bedelini ödesin, bana ne!

Son düzenleme:
@Yararsız Üye Bu ülkede yardım etmek suç, etmemekte de suç. Ucuz yırtmışsın hakikaten. Böyle şeyleri ayırırken dikkat etmekte fayda var, olan sana da olabilir. Dediğin gibi koruduğun kişi seni satabilir.

@BERWAR Başıma geldi işte bu. Koruduğun kişi, belki de çok daha kötü bir şeyin yapılmasından kurtaran kişiyi karakolda ya da mahkemede direkt satıyor. O günden sonra gene aynı kız arkadaşımla bu sefer Güzelyalı sahil yürüyüşünde benzer olaya denk geldik, başımızı çevirip gittik. Vicdanımız rahat, o kızın haberini TV'de ya da gazetede görseydik de hiç pişmanlığımız olmazdı.

Kadınların, sorunlu olduğu her hareketinden belli olan heriflere olan düşkünlüğü de ayrı bir konu. Erkek dediğin masaya yumruğunu vuracak, maço olacak diyen akıl yoksunları o yumruğun eninde sonunda onlara ineceğini kabul etmiyorlar. Sonucunda da haberlerde maktül olarak görüyoruz işte...

Bu konudaki çocuğa da yazık oldu. Bıçak kullanmış olmasından dolayı zaten ceza almadan kurtulması imkansız gibi görünüyor (kanuna göre) ama 19 suçtan kaydı olan bir herif için çocuklarını terk eden birine (kadın diyemedim) yardım etmek istemesinin sonu kötü olmuş.

Son düzenleme:
Her şeye rağmen, bıçak ne alaka? Müebbet olmasa bile en azından yirmi yıl ceza alması önerilmeli. Tamam, müdafaa hissi ile yapmış ama, neticede silahsız bir adamı bıçaklayarak öldürdü. Bu cinayet. Nefsi müdafaa değildir, silah ondan çıkmış. Ve Kadir'de ölümcül bir hasar da yok. Bu adam cezasını çekmezse, ortalıkta kadını koruyordum ayağına insanlar birbirini öldürür. Eğer gerçekten müdafaa ettiyse, eyvallah yüreği büyük ama o da yıllarca o adamı öldürmenin yükü ile yaşayacak. Ama sadece yanlış anladıysa bile, hatta direk ne olursa olsun cezasını çekmeli.

Bende bir davadan bahsedeyim size, adamın birisi bütün çekirdek ailesini öldürmüş ve sadece İYİ BİR AVUKAT TUTTUĞU İÇİN şimdi yeni bir aile kurdu, halen aramızda.
Olay ise şu şekilde gelişiyor, adam alkolik, içip eşini vs dövüyor en sonunda kadına tak ediyor ve çocuklarıyla kaçmaya çalışıyor fakat adam yakalıyor bunları, eş çocuk vs dinlemeden orada hepsini vuruyor ve sonra kendine sıkıyor ama hayatta kalıyor, salınmasını sebebi akli dengesi yerinde değil diye (hikaye bir ara okula söyleşiye gelen bir avukattan).

Namık Kemal'in bir sözü vardır, bilirsin dimi bacı :)

Oğlan senin hayatını kurtarıyor ve sen halen b*k atma peşindesin, normal bir kavga ise neden senin kocan yanında bıçak taşıyor?
Hapis alsın, ben dulum para verin hesabı. O bunu öldürecekti, arkadaşlarımız da artık kimseye yardım edemez olacak. Karısını dövüyor araya girmez sonra kadın ölür, sonra gene suçlu genç nesil.

@Ezekiel Morningstar "Görgü tanığı bir kadının ifadesine göre" ilk arbede sonunda çocuk arkasını dönüp uzaklaşmak istemiş. Herif de çocuğun peşinden gidip boğmaya çalışmış, bu sırada çocuk da adamı bıçaklamış. Mütekabiliyet esasına göre ceza almaması mucize olur ancak müdafaa durumu olduğuna kanaat getirilirse ağırlaştırılmış ceza almak yerine daha az bir ceza ile kurtulabilir.

Bu arada yaşadığımız ülkeye bakıyorum, normal ölçülerde sayılmayan ve dışarıdan bakınca bile fiziksel anlamda meydan okumanın aptalca olduğu belli olan biri olduğum halde yaşadıklarım ortada. Ben de arabamda ve yanımda kendimi korumak için İsviçre Çakısı bulunduruyorum. (Karambitle gezmişliğim var, aylarca antrenman bile yaptım) Adaletin işlemediği, kolluk kuvvetlerinin birincil görevinin hükümeti korumak olduğu, suçluları caydırmayan bir ceza politikasının olduğu bir ülkede bir insanın yanında kendini korumak için bir şeyler bulundurması gayet normal.

Yeni konular

Geri
Yukarı