Kağıt Üstünde Sistem Toplamak...

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Her zaman derim. 10 yıl önceki 13-17 yaş grubuyla, şimdiki 13-17 yaş grubu aynı değil! Zaman ilerledikçe bu yaş grubundaki kalite düşüyor.
10 yıl önce o yaş aralığındaydım ben de. O zamanlar yaramaz/serseri çocuk bolluğu vardı piyasada. Şu anki -yeni teknoloji ile büyüyen- yeni nesil ise biraz daha uslu ama dediğiniz gibi, günü kurtarma ve kolaycılığa alışmış bir nesil var.

Abi şöyle küçük bir kasa da arkadaşıma aldırmışlar. Ben de bilmediğiniz işe ne karışıyorsunuz, 2 dakikaya oradayım gelir toplarım dedim. Resimdeki kasayla yapısı bire bir aynı. Kasa tam bir dikdörtgen prizma. Yani onu kasa olarak değil eşya kutusu, sehpa falan olarak kullanırsın. Eski sisteminin kasası çok eski ve sıkıntılıymış böyle bir şey aldırmışlar. Abi HDD slot yerleri altlı üstlü dip dibe ve PSU'nun hemen önünde. PSU'yu taksan kabloların çıkış noktasına geliyor HDD takılmıyor. HDD taksan PSU girmiyor. Sıkış tepiş bir şekilde hallettim. Kablolamaya arkadan yapayım dedim. Adamlar pay bırakmamış, kapak kapanmıyor. Zaten kapak metali çok ince, kapatırken sıkıntı olmuyor ama davul gibi kapak şişiyor. Neyse orayı da hallettik. Ekran kartını takacağım. PCI slotu karşısındaki braketi söküp aldım. Bu sefer de kart iki braket arasındaki demire denk geliyor. Ya aşağı eğeceksin, ya da yukarı kastıracaksın 2 türlüde kart yamuk durduğu için ortadaki demir slotu kapatıyor.

Artık sinir oldum iade edin şunu bu ne böyle dedim. Adam iadeyle uğraşamam bir şekilde hallet dedi. Ben de braketlerin ortasındaki demirleri yan keski ile kırdım. Kartın önünü açtım. En son bitirdim. Yan camı takacaktım. Bunlar kurcalarken camın 2 vidasını laçka etmişler, tutmuyor. Ben de nasıl becerdiniz falan derken diğer 2 yuvayı da takarken ben laçka ettim, çünkü acayip şekilde dandik yapmışlar, camı tutan vida kalmadı. En sonunda masaya yerleştirirken yan camı düşürüp kırdılar.

Bakkaldan kutu alıp sistemi ona toplasak bu kasadan daha çok iş yapardı dedim. Gerçekten şu kasalara verilen paraya yazık.

@denis.quast Gigabyte ismi olan hiçbir anakart ve donanım almayacağım. Almamanızı öneriyorum.

Belirli modellerde yaşanan yazılım sorunlarını bütün markaya mal etmemek gerekiyor. Ona bakacak olurdak B650 Gigabyte ile yapabildiğimiz sorunsuz Undervolt işlemini X670 MSI anakartla aynı işlemci ve RAM kombinasyonuyla yapamıyoruz, 7900x3D işlemci MSI anakart ile fazladan voltaj yiyor. Bu durumda hiç MSI ürün almayalım mı demek oluyor? Tabii ki hayır :)

Son düzenleyen: Moderatör:
@denis.quast@Poyraz Kuzgun Bakkal kısmında güldüm. Ben pek anlamam ama sizlerinde düşüncelerinizi okudukça sistemimin değerini daha iyi anladım hocam.

@SypeR Ben önermiyorum o kesin.

Abi şöyle küçük bir kasa da arkadaşıma aldırmışlar. Ben de bilmediğiniz işe ne karışıyorsunuz, 2 dakikaya oradayım gelir toplarım dedim. Resimdeki kasayla yapısı bire bir aynı. Kasa tam bir dikdörtgen prizma. Yani onu kasa olarak değil eşya kutusu, sehpa falan olarak kullanırsın. Eski sisteminin kasası çok eski ve sıkıntılıymış böyle bir şey aldırmışlar. Abi HDD slot yerleri altlı üstlü dip dibe ve PSU'nun hemen önünde. PSU'yu taksan kabloların çıkış noktasına geliyor HDD takılmıyor. HDD taksan PSU girmiyor. Sıkış tepiş bir şekilde hallettim. Kablolamaya arkadan yapayım dedim. Adamlar pay bırakmamış, kapak kapanmıyor. Zaten kapak metali çok ince, kapatırken sıkıntı olmuyor ama davul gibi kapak şişiyor. Neyse orayı da hallettik. Ekran kartını takacağım. PCI slotu karşısındaki braketi söküp aldım. Bu sefer de kart iki braket arasındaki demire denk geliyor. Ya aşağı eğeceksin, ya da yukarı kastıracaksın 2 türlüde kart yamuk durduğu için ortadaki demir slotu kapatıyor.

Artık sinir oldum iade edin şunu bu ne böyle dedim. Adam iadeyle uğraşamam bir şekilde hallet dedi. Ben de braketlerin ortasındaki demirleri yan keski ile kırdım. Kartın önünü açtım. En son bitirdim. Yan camı takacaktım. Bunlar kurcalarken camın 2 vidasını laçka etmişler, tutmuyor. Ben de nasıl becerdiniz falan derken diğer 2 yuvayı da takarken ben laçka ettim, çünkü acayip şekilde dandik yapmışlar, camı tutan vida kalmadı. En sonunda masaya yerleştirirken yan camı düşürüp kırdılar.

Bakkaldan kutu alıp sistemi ona toplasak bu kasadan daha çok iş yapardı dedim. Gerçekten şu kasalara verilen paraya yazık.
mid Tower kasalar öyle biraz. Ben de kasada kablolar ortalık yerde durmasın diye arkadaki yerlere sıkıştırıp bağladım kabloları, sistemden bir şey söküp takmaya üşeniyorum kabloların yeri bozulacak diye. Modüler PSU almak lazım.

Baktığımız zaman kağıt üzerinde hangimiz sistem toplamıyoruz. Kim ne derse desin burada birçoğumuz kağıt üzerinde sistem toplayıp almıştır. Bu mantık ile bakacak olursa hiçbirimizin sistem toplaması gerek.

Arkadaş anakartın sıkıntısı olduğunu bilmeden önermiş olabilecek bir şey. Kasa konusunda LF360 öneriliyorsa doğal olarak daha geniş kasaların tercih edilmesi gerekirse ne olur ne olmaz, arkadaşında hatası orada onun dışında bir hatası olduğunu düşünmüyorum.

Her ne kadar böyle bir mağdurluk hoş olmasa da ortada aşırı kötü öneriler veya en kalitesiz öneriler gibi bir durum olmasa da ortada bir mağduriyet olduğundan öneri yapan arkadaş için bir ders olmuştur bu.

Konudan alakasız olacak ama Prime üyesine biraz kırgınım. Bir ara sistem önerirken veya monitör önerirken aynı bütçede kontrastı ve renk gamutu daha iyi monitörler varken sürekli fiyatı düşük olduğu için 700:1 kontrastlı monitör öneriyordu. Konuyu açan kişiye o bütçe için F/P modellerden 3-4 tane link atıyordum, bahsettiğim monitörü önerdiği için konu sahibi LG almıştı. Pek önemli bir olay değil ancak o gün için mesaj sayısından dolayı konu sahibinin LG alması beni üzmüştü.

@k4moncik Bu tip sorunlar için aslında öneri kategorilerinde rütbe ve mesaj sayısı gizlenmeli.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı