Kahramanmaraş depremi büyük İstanbul depremini tetikleyebilir mi?

Tetikleyeceğini sanmıyorum, fay hattı keskin bir şekilde dönüşü var doğrudan bir yol izleseydi sonumuz pek iyi olmayabilirdi bence.
Ama yine de 2029a kadar kaçınılmaz sonun yaşanacağı söyleniyor.

En son Türk bir yetkili bu 2 olay arasında bir bağ bulunmadığını, "tetikleme" gibi bir durumun söz konusu olmayacağını söylemişti.
Tetikleyeceğini sanmıyorum, fay hattı keskin bir şekilde dönüşü var doğrudan bir yol izleseydi sonumuz pek iyi olmayabilirdi bence.
Ama yine de 2029a kadar kaçınılmaz sonun yaşanacağı söyleniyor.
Celal Şengör ve diğer profesörler etkilemeyecek dedi.
Kahramanmaraş depreminden sonra ruh hastası oldum vallahi. Geceleri her an deprem olabilir diye uyumak istemiyorum. Çok kafama takıyorum bu İstanbul depremini. Teşekkürler yanıt için.

Celal Şengör ve diğer profesörler etkilemeyecek dedi.
Haklısınız hocam. Dün 3-4 yayın izledim bunlardan ikisi bir Celal Şengör’ün bulunduğu iki Fatih Altaylı ile Naci Görür’ün yayınıydı ve iki kıymetli hocamız da aşağı yukarı aynı şeyleri söylüyor.

Bu arada konuya gelirsek @Iskenderun, Böyle bir şey olması imkansıza yakın. Evet son 20-25 yıldır bir deprem bekleniyor İstanbul’da. Hem de çok büyük olacağı tahmin ediliyor. Bu kaçınılmaz bir gerçek. Ancak birçok uzmanın dediği gibi bu deprem Batı’da bir yeri özellikle de İstanbul’u etkilemez. Çünkü bu depremin gerçekleştiği fay Doğu Anadolu fay hattı. Ve yaklaşık 500-600 senedir o bölgede bir faaliyet bulunmadığından (Maraş civarından bahsediyorum.) bu şekilde çok büyük bir enerji açığa çıktı. İstanbul’un bulunduğu fay hattı ise Dünya’nın en meşhur fay hatları arasında bulunan ve ABD’deki meşhur San Andreas Fayı’na çok benzeyen Kuzey Anadolu Fayı’ndadır.

Kuzey Anadolu Fayında bir deprem oluşabilmesi için Avrasya levhası ile Anadolu levhası arasında; Doğu Anadolu Fayında oluşması için ise Anadolu levhası ile Arap levhası arasında bir çarpışma veya ayrılma olması gerekiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı