Kali Linux'ta Bash ve Zsh fark nedir?

ersENes

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar iyi akşamlar, Kali Linux'a 2 gün oldu başlayalı. Eğitimlere bakıyorum ama benim kullandığım Shell (zsh) ama anlatılan eğitimler bash üzerine
Ben bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim?

ZSH ile BASH aynı komutları kullanıyor ama şekil olarak değişiklikler oluyor bu durum ise eğitimi izlerken uyguladığımda kafamı çok yoruyor kendi kendime bir şeyler yaparak bulmaya çalışıyorum. Bana ZSH veya BASH hakkında yardımcı olabilecek birileri var mı yol gösterecek birileri var mı?

Öğrenmek istiyorum ZSH'ı BASH'a çevirmeye çalıştım ama yapamadım biraz çaresiz hissediyorum kendimi

Eğitimde gördüklerimin aynısını bakmadan yazmaya çalışıyorum ama olmuyor hocam ne yapmalıyım bilemiyorum

Eğitimde gördüklerimin aynısını bakmadan yazmaya çalışıyorum ama olmuyor hocam ne yapmalıyım bilemiyorum
İlk öncellikle Linux'a Kali Linux dağıtımıyla girmek hata olur. Daha stabil ve kullanıcı dostu olan Debian, Ubuntu, Pop_OS gibi dağıtımlar tavsiye ederim. Ayrıca Kali Linux zaten "hekır" yazılımlarının hazır kurulu bulunduğu Ubuntu direkt.

İlk öncellikle Linux'a Kali Linux dağıtımıyla girmek hata olur. Daha stabil ve kullanıcı dostu olan Debian, Ubuntu, Pop_OS gibi dağıtımlar tavsiye ederim. Ayrıca Kali Linux zaten "hekır" yazılımlarının hazır kurulu bulunduğu Ubuntu direkt.
Arkadas egitim aliyormus herhalde.

İkiside pratikte çok benzer sheller. Zsh daha özelleştirilebilir genellikle ama temel kullanımda bir farkları yok denilebilir.
Bash yazinca bash acilmiyor mu?
Yok hocam ya yapamadım araştırdım bash' a çevirmek için kullandığım sürüm 2022.4 bir türlü yapamadım mesela şu an adduser yapacağım bir türlü yapamıyorum eğitimdekinin aynısını yazıyorum olmuyor :(

Yok hocam ya yapamadım araştırdım bash' a çevirmek için kullandığım sürüm 2022.4 bir türlü yapamadım mesela şu an adduser yapacağım bir türlü yapamıyorum eğitimdekinin aynısını yazıyorum olmuyor :(
O sistem ile ilgilidir, shell ile degil.
Terminale sadece bash yazip ekran fotografi atin.

hocam bu biraz geçmiş ile alakalı ya :) 20 yılı aşkındır başlayamadığım bir durum o yüzden direkt Kali ile başlayacağım kafam zonkluyor ama sorun etmiyorum

ZSH, Kali Linux'da default shellmiş. Bash'i ayrı kurman gerekebilir.(Bash yüklü geliyor mu emin değilim aslında.)

Yeni konular

Geri
Yukarı