Kalori açığı için spor önerisi

Kalori açığı nasıl oluşturuluyor? Mesela günde 2000 kalori alan biri nasıl 2500 kalori yakabilir? 3 saat kondisyon bisikleti 600 kalori yakıyormuş. 3 saat bisiklet ve 1 saat mekik ile günde 2000 kalori alan biri açık verebilir mi? İhtiyacım yok fakat aklıma takılıdı. Cidden kilo vermek isteyen biri günde 4-5 saat kadar spor mu yapıyor? Bunun farklı bir yöntemi yok mu?

Hocam, kalori açığı demek aldığınız kaloriden fazla yakmak değil, almanız gereken günlük kalori miktarının altında almak demek. Yani normal bir insanın günlük 2200 kalori ihtiyacı olur, bu kişi 500 kalorilik bir açık yapsa, yani 1700 kalori olacak kadar yemek yese, üstüne de 500 kaloriyi sporla yaksa günlük olarak 1000 kalori daha az alır. Ayrıca 3 saat kondisyon bisikleti için düşük tempoda anca öyle olur. Örnek olarak koşu bandında orta tempoda günlük olarak 1 saat 20 dakika koşsa 600 kalori yakabilir. Ben genelde biraz daha hızlı tempoda 20 dakikada 200 kalori yakıyorum. Sonuç olarak 4-5 saat spor yapmasına gerek kalmıyor. Tabii ki daha hızlı bir sonuç isteyen olursa yapabilir :)

12-3-30 diye bir program öneriliyor kardiyo için bu aralar, çok sık görüyorum.

12 eğim, 3 mil yani 5 km/saat hız, 30 dk. Oldukça etkili kalori yaktırmada, hem de koşmadığınız, yürüdüğünüz için yapması daha keyifli ve eklemlere koşu kadar yük bindirmiyor. Deneyebilirsiniz. Karşınıza 20-30 dakikalık bir dizi bölümü ya da YouTube videosu açıp izlerken rahatlıkla tempolu yürünerek ter içinde bırakıyor insanı.

Geri
Yukarı