Kalori açığı oluşturmak için nasıl beslenilmeli?

Alp Demir

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Kocaeli
Daha fazla  
İyi forumlar, fazla kilo şikayetim var. Boyum 180 cm, kilom da 87 civarı. Her ne kadar boyuma oranla bu kilo çok belli olmasa da formum hoşuma gitmiyor ve fazlalık yağlardan kurtulmak istiyorum. Ben de beslenme düzeni oluşturmaya karar verdim. Günde 2 öğün yemeye başladım bir de ara öğünlerde az meyve tüketiyorum. Kahvaltıda 2 haşlanmış yumurta, 2 haşlanmış patates, küçük dilim peynir, genelde 3-4 parmak sosis ve çok az ekmek tüketiyorum. Akşam ise küçük porsiyon çorba, az yağlı pirinç pilavı ve tavuk göğsü ya da tavuk but tüketiyorum.

Şu anlık günlük 20-30 bin adım hedefiyle başladım. 4. gündeyim ve 25.000 adım altına hiç inmedim. Bu hafta fitnessa da tekrar başlayacağım. Sizce bu beslenme düzeni ve aktif spor ile kilo vermek ve kalori açığı oluşturmak mümkün mü?

Yürümek kilo verdirmez, onun yerine hafif tempolu koşu yapın. Öğle yemeği de yiyebilirsiniz, akşam yemeğini uykudan önceki 4-5 saat içinde yemeyin daha erken yiyin. Zaten ekmeği sadece kahvaltıda az yiyormuşsunuz, diğer öğünlerde yemeyin. Bunlar dışında yapacağınız pek bir şey yok. Sabırlı olun yeter.

Yemeklerden aldığın kalori ne kadar, alman gereken kalori miktarı ne kadar? Alman gereken kalori miktarından daha azını alırsan kalori açığı yaratmış oluyorsun zaten.

İyi forumlar, fazla kilo şikayetim var. Boyum 180 cm, kilom da 87 civarı. Her ne kadar boyuma oranla bu kilo çok belli olmasa da formum hoşuma gitmiyor ve fazlalık yağlardan kurtulmak istiyorum. Ben de beslenme düzeni oluşturmaya karar verdim. Günde 2 öğün yemeye başladım bir de ara öğünlerde az meyve tüketiyorum. Kahvaltıda 2 haşlanmış yumurta, 2 haşlanmış patates, küçük dilim peynir, genelde 3-4 parmak sosis ve çok az ekmek tüketiyorum. Akşam ise küçük porsiyon çorba, az yağlı pirinç pilavı ve tavuk göğsü ya da tavuk but tüketiyorum.

Şu anlık günlük 20-30 bin adım hedefiyle başladım. 4. gündeyim ve 25.000 adım altına hiç inmedim. Bu hafta fitnessa da tekrar başlayacağım. Sizce bu beslenme düzeni ve aktif spor ile kilo vermek ve kalori açığı oluşturmak mümkün mü?
Sabah 10 dakika idman öncesi 10 dakika olacak şekilde günlük toplam 20 dakika kardiyo ve 30 dakika spor salonunda ağırlıklarla çalışıp 1200 kalorilik bir diyetle çok güzelce yağlarını verirsin.

Yemeklerden aldığın kalori ne kadar, alman gereken kalori miktarı ne kadar? Alman gereken kalori miktarından daha azını alırsan kalori açığı yaratmış oluyorsun zaten.
Yediğim şeyleri tartmıyorum, almam gereken kalori miktarını da internetteki verilere bakarak anlamak pek mümkün değil. Aldığım kalori basit hesaplamalarımla ve tahminimce günde 1500-2000 civarındadır muhtemelen.

Aralıklı oruç diyeti yapmalısın.
Oruç diyeti kas kaybetmesine sebep olur ve kaslarının az olması demek günlük daha az kalori yakacak, daha hızlı ve kolay yağlanacak ve yağlandığında kasları az olduğu için ekstra şişman gözükecek.
Aralıklı oruç diyeti yapmalısın.
Oruç diyetini sadece su içip bir şey yememek anladım. Bazıları su diyeti de diyor. Ona göre yazdım bu arada.

Tekrar hesaplayayım yanlışım olursa düzeltin.

2 yumurta 155 kcal
2 küçük haşlanmış patates 180 kcal
1 orta boy dilim peynir 90 kcal
1 salatalık 15 kcal
3 küçük sosis 190 kcal
1 orta boy porsiyon çorba 100 kcal
Pirinç pilavı 150 kcal
Tavuk but/göğüs 400 kcal

Toplam 1280 kalori yapıyor abartarak söylesek 1500 falan ediyor sanırım yalnış mıyım?

Tekrar hesaplayayım yanlışım olursa düzeltin.

2 yumurta 155 kcal
2 küçük haşlanmış patates 180 kcal
1 orta boy dilim peynir 90 kcal
1 salatalık 15 kcal
3 küçük sosis 190 kcal
1 orta boy porsiyon çorba 100 kcal
Pirinç pilavı 150 kcal
Tavuk but/göğüs 400 kcal

Toplam 1280 kalori yapıyor abartarak söylesek 1500 falan ediyor sanırım yalnış mıyım?
Bu şekilde beslenmende sorun yok sadece 1500 kaloriyi aşma.

Geri
Yukarı