Kalpte üfürüm harp okulları için engel mi?

Beratttss

Kilopat
Makaleler
2
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Kalbimdeki üfürüm tespiti yaklaşık 5 yıl önce koyuldu ve kalp hastanelerinde kapsamlı testlerden (2-3 yıl sürekli, belirli aralıklarla kontrol ve 1 tane tam kontrol) geçtim. Sonra bunun her çocukta görülebilen bir şey olduğu için çok önemli olmadığı söylendi. Spor yapmamda herhangi bir engel olmadığı için yıllardır sıkıntısız spor yapabiliyor ve rahatsızlık duymuyorum. Kısacası bendeki üfürüm yok bile sayılabilir. Kalbimdeki üfürümü zamanında bana ilk kez bildiren aile hekimime son aralar tekrar gittiğimde üfürümün çok az şekilde olduğunu (1/6 oranı gibi bir şey) buna masum üfürüm denildiğini söyledi. Tamam kalbimde spor yapmama engel bir şey yok fakat üfürüm denilen sesin olması benim harp okullarına girmeme engel olur mu? Bununla ilgili bir tecrübesi olan var mı? Sağlık mülakatlarında kapsamlı testlerden geçildiğini biliyorum fakat bu kadar ufak bir sorundan sıkıntı çıkartırlar mı?

Son düzenleme:
Kalp en sıkı muayene edilenidir sağlık mülakatlarında. Bizzat benim yanımdaki eleman elendi üfürmeden. Ama belli olmaz, seninki belki dikkate alınmaz. Sen yine de çalış, hırsını kaybetme.
Teşekkürler, acaba onun üfürümü de masum muydu? Korkmaya başladım.

O kadarını bilemem sonuçta o eleman devrem olamadı. Sen sanırım 12. sınıftasın. Oraya giremeyecek gibi derslerine asıl, sonuçta gidemezsen iyi bir üniversiteye gitmen lazım. Ama sporu da elden bırakma. Haftada 2-3 gün spor mülakatına çalış. Umudunu kaybetme.

Hangi hastanede kontrol edildin bilmiyorum ama EKO yaptırdın mı? Üfürüm mitral kapakta ise pek ameliyata gerek duymuyorlar ama belki kireçlenmiş olabilir, askeriyedeki doktorlar çok farklı bir bakmışsın ameliyatlık bu derler almazlar.

Hangi hastanede kontrol edildin bilmiyorum ama EKO yaptırdın mı? Üfürüm mitral kapakta ise pek ameliyata gerek duymuyorlar ama belki kireçlenmiş olabilir, askeriyedeki doktorlar çok farklı bir bakmışsın ameliyatlık bu derler almazlar.
Kontrolleri Mehmet Akif Kalp Hastanesi'nde yaptırmıştık. Evet, EKG, EKO gibi testler yapılmıştı. Aynı şeyler mi bilmiyorum. Hatta bir ara alet bağlayıp cebime koymuşlardı, bu şekilde şekilde evime geri gönderip gün boyunca kalbimle alakalı değerleri kayıt etmişti alet. Hiç bir sorun çıkmamıştı.

EKG, EKO farklı şeyler. EKO ile anlaşılıyor zaten kaçağın sebebi. Ama sen işini sağlama alıp 2 farklı hastanedeki Doçent veya Profesöre bi görün. Onlar da bir şey yok diyorsa tamamdır.

EKG, EKO farklı şeyler. EKO ile anlaşılıyor zaten kaçağın sebebi. Ama sen işini sağlama alıp 2 farklı hastanedeki Doçent veya Profesöre bi görün. Onlar da bir şey yok diyorsa tamamdır.
En kısa zamanda görünmeye çalışacağım fakat sorun yok demesi aslında bana yetmez. Zaten beni etkileyen bir şey değil açıkçası. Sağlık mülakatlarındaki doktorlar nasıl bir karara varır bunu çok merak ediyorum. Sağlık mülakatlarını gerçekleştiren doktorlardan bulup bu sorunu kendilerine sorabilir miyim orası ayrı konu. Kontrolden ziyade bu sorunun mülakatlarda hangi koşullarda sıkıntı olacağını sorabileceğim bir doktor araştıracağım. Bu konuda da yardıma ihtiyacım var aslında.
An itibariyle tüm mülakatları geçtim sağlık da dahil :) Üfürüm konusunda doktor hiç takmadı bile. Çok normal bir şey zaten zamanla düzeliyor dedi zaten seninki düzelmiş dedi. Bu konuda merakı olan arkadaşlar için duyurayım beni kontrol eden doktor hiç takmadı bile :)

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı