Kameranın lensinin üstünde toz olursa fotoğraf kalitesi etkilenir mi?

İsimsizMan09

Decapat
Arkadaşlar kirli bir kameradan bahsetmiyorum. Bende takıntı var böyle sürekli kameraya üflerim, silerim. Fotoğraflar kötü çıkmasın diye. Fakat merak ediyorum böyle ışık tutup baktığımda üstünde tozlar, küçücük tüyler, parçacıklar oluyor. Bu kamera kalitesini etkiler mi? Yoksa takmamalı mıyım?

Arkadaşlar kirli bir kameradan bahsetmiyorum. Bende takıntı var böyle sürekli kameraya üflerim, silerim. Fotoğraflar kötü çıkmasın diye. Fakat merak ediyorum böyle ışık tutup baktığımda üstünde tozlar, küçücük tüyler, parçacıklar oluyor. Bu kamera kalitesini etkiler mi? Yoksa takmamalı mıyım?
Gözle görülebilir bir etkileme olacağını düşünmüyorum.

Bende de böyle bir takıntı var, fotoğraf çekmeyecek olsam bile siliyorum.

Sensörün içinde toz yok. Yani bir şey olmaz değil mi?
Sorun olmaz. Sizi rahatsız ediyorsa temizlik yaptırabilirsiniz. Diğer türlü teknik açıdan bir zararı olmaz ki zaten flaş tutunca o ufak minik tozlar her yerde olur. :) Yani şu an monitörünüze yandan bir flaş tutsanız bir dünya toz görürsünüz. Minik tozlar her yerde... :D Size tozdan minimum etkilenmeniz için 3 tavsiyem var;

1) Birden fazla lensiniz varsa lens değişirken lensi çıkarır çıkarmaz diğer lensi hemen takın. Makine lenssiz durmasın yoksa içindeki sensöre toz girer. Sensör tozu hem fotoğraflarda hem de temizlenme konusunda çok büyük sıkıntı.

2) Lenslerde kesinlikle alt ve üst kapak kullanın. Makineyi kullanmadığınız zamanlarda lensi kapak ile kapatın.

3) Temizlik seti alın. Temizlik Kiti Bu ürünü kullanıyorum tavsiye ederim.

Son düzenleme:
Objektifin üzerindeki ufak toz taneleri fotoğrafın kalitesini (abartılı derecede tozlu olmadığı sürece) etkilemez. Yağmurlu bir günde eğer deneyimlediyseniz zaten fark etmişsinizdir yağmur damlaları bile çok abartılı olmadığı sürece kolay kolay belli olmaz bile vizörden. Aynı şeyi gözlük takanlar da bilirler. :)

Buğu gibi faktörler evet, etki eder ama ufak ufak toz tanelerini objektifin üzerinden zaten siz silseniz de zaten iki dakika sonra yine aynı yerinde olacaklardır.

Temizlik iyidir ama kendinizi de çok fazla yormayın. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı