Kanada, Türkiye'nin ihracat izinlerini iptal etti

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kesinlikle. Ancak görüntüleme sistemleri gibi sensör alt sistemlerini kendimiz üretebiliriz. Tabii ki ne olursa olsun ithal edilen parçalar olacak bu zaten kaçınılmaz bir şey.
Aselsan şöyle bir paylaşım yapmış:
1618327838644.png

Külüstür dediğin Amerikan teknolojisi mi oluyor?:D Güldürme hocam beni Türkiye'yi ne gömelim ne tepeye çıkaralım. Yerimizi bilelim yeter.

Bu ülke senelerce ABD'nin artıklarını kullandı. İlk başta 2. Dünya savaşında elden çıkarttıkları, sonra Vietnam, sonra Soğuk Savaş artıkları... ABD teknolojisi değil tamamen, ama ABD menşei. Söz sahibi ABD.

90'ların sonunda ve 2000'li senelerin başında, F-16'larda ve o zamanın ABD/İsrail menşeili İHA'larında dönen oyunları, yapılan sahtekarlıkları anlatmama gerek yok sanırım.

Bu ülke senelerce ABD'nin artıklarını kullandı. İlk başta 2. Dünya savaşında elden çıkarttıkları, sonra Vietnam, sonra Soğuk Savaş artıkları... ABD teknolojisi değil tamamen, ama ABD menşei. Söz sahibi ABD.

90'ların sonunda ve 2000'li senelerin başında, F-16'larda ve o zamanın ABD/İsrail menşeili İHA'larında dönen oyunları, yapılan sahtekarlıkları anlatmama gerek yok sanırım.
Hocam siz bu konularda benden daha bilgilisiniz. Ben bu yüzden bir soru sormak istiyorum size, ANKA tamamen yerli SİHA değil mi? Azerbaycan ve Barış Pınarı sırasında neden kullanılmadı? Neden Bayraktar'ın TB2'si götürüldü?

Hocam siz bu konularda benden daha bilgilisiniz. Ben bu yüzden bir soru sormak istiyorum size, ANKA tamamen yerli SİHA değil mi? Azerbaycan ve Barış Pınarı sırasında neden kullanılmadı? Neden Bayraktar'ın TB2'si götürüldü?

ANKA TUSAŞ üretimi, devlet malı. TB2 ise Baykar üretimi, özel sektör. Bu nedenle TB2'yi hemen ihraç edebildik. ANKA'nın ise aktif olarak yurt dışında kullanıcısı var mı, bilmiyorum.

Hep daha ileriye. Bunu da ürettik hamd olsun :D.

Eğer bunları üretecek kapasitemiz olmasaydı vay halimizeydi, ancak farkettiyseniz ambargolar sayesinde bir çok şey üretildi. Bildiğim kadarıyla da yerli görüntüleme sistemimiz de vardı zaten.

Eğer bunları üretecek kapasitemiz olmasaydı vay halimizeydi, ancak farkettiyseniz ambargolar sayesinde bir çok şey üretildi.

İHA ve SİHA'ların daha başka hikaysi var. Yukarıda bir arkadaş siyasal islam falan demiş ama bu, olayı bilmemezliktewn başka bir şey değil. Ambargoların hikayesi farklı.

Türkiye, 200'li yıllara kadar yoğun bir şekilde ABD teknolojilerini ve silahlarını, 90'lardan sonra da özellikle ABD ve İsrail'in Heron'larını kullanmış bir ülke. Bu cihazların hiç birinin kontrolleri bizlerde değildi. Yani senin aldığın istihbaratın onlara da gitmesini geçtim, sana gelen bilgi üzerinde oynayabiliyorlardı ya da bunları geciktirebiliyorlardı.

Mesela F-16'ların, özellikle yazılım tarafının millileştirilmesi yolunda çok zorluklar çekildi, çok fazla taş kondu hatta mühendisler bile öldürüldü. Çünkü adamlar açık açık eninle oynuyordu.

Mesela özellikle Baykar'ın hep yazılım üstünde durduğunu görmüşsünüzdür, bu İHA ve SİHA'lar ilk ortaya çıktıklarında. Zira geçmişte F-16 ve Heron'lardan edilinen ilk deneyim, yazılım sana ait değilse, bu cihazların sana doğru bilgi vermediğiydi.

Şimdi bazen görüyorum, burada ya da sosyal medya bazı arkadaşlar çıkıp, "E bu parçalar ithalse neresi yerli?" diye soruyorlar. Ancak bu yanlış bir düşünce.

Evet, bu çalışmaların bazen milli duygularla beraber aşırı bir biçimde "Yerli ve Milli" şeklinde nitelendiği oluyor. Ancak şu cihazlarda kullandığın haberleşme sisteminin, yazılımın bile yerli olması büyük büyük kazanç.

Bugün bu kadar ambargonun gelmesi, diğer devletlerin ve özellikle ABD'nin, bu cihazların üretilmesini istemediğinden kaynaklanıyor. Çünkü sen bunu üretince, ABD'nin muadil aracını almak zorunda kalmıyorsun. Bu ABD'ye sadece maddi olarak değil, aynı zamanda başka bir ülkenin istihbaratını kontrol etme avantajını kaybetmek olarak da dejavantaj sağlıyor.

He, şunu da diyebilirsiniz, "Motor yabancı, görüntüleme sistemi yabancı, yazılım yerli olsa ne olur?". Emin olun çok şey değişiyor. SİHA gibi otonom sistemler ve bunların yer istasyonları, radarlar ile haberleşmeleri çok çok kritik. Zira siz, altın değerindeki tüm istihbaratı bu kanallar aracılığıyla taşıyıp, yönetiyorsunuz.

Bu bahsettiğim ABD ve İsrail'in oyunlarına, geçmişte ve özellikle 90 - 2000 arası orduda çalışmış kişilerin anılarına, hatıralarına bakarak ulaşabilirsiniz.

Ambargo olayın bir yüzü. Komple cihazını aldığın ülkenin, o cihaza karışması ve seni yanıltması olayın başka yüzü, ve çok daha kötü.

Bu olayları bilin, okuyun, araştırın. Çünkü bu olayların, pek de siyasal islamla falan alakası yok, o bizim içimizdeki bir mesele zira. Okuyunca göreceksiniz zaten, senelerce ABD çıkmalarını nasıl kullandığımızı. Bu günlere kolay gelinmedi, özellikle askeri teknoloji alanında çok fazla bedel ödendi. Bunlar kolay işler değil.

Kendin üretmediğin sürece tam bağımsız olamazsın.

Motor konusunda da mevcut projeler sonuca ulaşırsa, daha da rahatlayacağımızı düşünüyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı