Çözüldü Kanayan yere kolonya veya dezenfektan sürmek sağlıklı mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Mucosoft

Megapat
Makaleler
12
Çalıştığım işte ara sıra bir yerlerimi kesiyorum. Çünkü fazlasıyla metal parçalar mevcut. Ekstra özen göstersek de bazen yanlışlıkla bir yerimizi kesebiliyoruz. Ben bir yerimi kestiğimde kanayan noktaya kolonya veya dezenfektan sürerim. Sonra su ile durularım. Sizce bu doğru bir yöntem mi?

Çözüm
Yaraya müdehale edilmemeli. Hücre ölümüne sebep olup iyileşme süresini uzatırsın. Ayrıca enfeksiyon kapma riskini yükseltip iz kalmasını sağlarsın.

Eğer bir yerin kesildiyse temiz bir havluyla kapatıp 10 dakika bekle. Eğer kanama durmazsa tıbbi müdehale şart.

Bu 10 dakika içerisinde "Bakayım durmuş mu" şeklinde bir davranış sergilememelisin! Yarayı kapatacaksın ve bekleyeceksin.

Su bile gerekmedikçe kullanılmamalı. Kanama süresini uzatır.
Açık yaraya kolonya vs. sürülmez. En fazla antibiyotikli merhem, oksijenli su - temiz bir bez ile hafifçe temizleyip sararsın. Yara kurumaya başlayınca merhem vs. ilacını sürer geçersin.

Yaraya müdehale edilmemeli. Hücre ölümüne sebep olup iyileşme süresini uzatırsın. Ayrıca enfeksiyon kapma riskini yükseltip iz kalmasını sağlarsın.

Eğer bir yerin kesildiyse temiz bir havluyla kapatıp 10 dakika bekle. Eğer kanama durmazsa tıbbi müdehale şart.

Bu 10 dakika içerisinde "Bakayım durmuş mu" şeklinde bir davranış sergilememelisin! Yarayı kapatacaksın ve bekleyeceksin.

Su bile gerekmedikçe kullanılmamalı. Kanama süresini uzatır.

Çözüm
Bende yazın çalışırken günde en az 1 2 yerim kesiliyordu bazıları derin hatta 3 ay önce parmağımı kestim yer oynayınca halen ufak bir acı veriyor.
Su ile yıkayıp, durulayıp, bolca kolanya sıkardım zararı mı varmış? Konu takipteyim.

Turşu veya bal da dökelim mi? Bu besinler antioksidan özelliğine sahip.
Sirke hücreleri yaralardaki mikropları bakterileri yumurtalarını yiyerek beslenir.

Geri
Yukarı