Çok kolonya sürmek zarar verir mi?

DarkAngel789

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar COVID döneminden beri alışkanlık oldu neredeyse her 30 dakikada bir elime sürüyorum, çok da rahatlatıyor ama bir sıkıntı olur mu? Normal bir limonlu kolonya, ellerimde bir sıkıntıda yok aksine dediğim gibi daha iyi hissettiriyor ama az önce karşıma cild hastalıklarına neden olabileceği ile ilgili bir haber çıktı korktum size sormak istedim.

Not: Verdiği güzel his için kullanıyorum, hastalıktan korunma amacım yok.

Kolonyanın aşırı kullanımı cildi tahriş eder. Yaz günlerinde dışarı çıkmadan önce yüze kolonya sürmek cilt lekelerine neden olabilir? Çok fazla kolonya kullanan kişilerin cildi kuruyabilir.

Anladım arkadaşlar, peki en fazla ne kadarla sınırlamalıyım?

Her şeyin fazlası zarar. Hele kalitesiz bir kolonyaysa metil alkol filan tehlikeli. En iyi ihtimalle cildin bozulur.

Kolonyanın aşırı kullanımı cildi tahriş eder. Yaz günlerinde dışarı çıkmadan önce yüze kolonya sürmek cilt lekelerine neden olabilir? Çok fazla kolonya kullanan kişilerin cildi kuruyabilir.

Ellerimin üstü kıpkırmızı, sadece dezenfektan değil çok yıkamaktan (yaklaşık 1 yıldır dezenfektan kullanmıyorum, yıkamaktan dolayı). Obsesif kompulsif diyenler var, bilmiyorum.

Kırmızılıktan bahsetmişim sadece, ellerim kendi kendine yara oluyor. El yıkadıkça kuruyor çünkü, nemlendirici fayda sağlasada yeterli gelmiyor bir noktadan sonra. Elimi her yumruk yaptığımda, her suyun altına soktuğumda o acıyı çekmeme rağmen ellerimi çok sık yıkıyorum. Mazoşist oldum resmen.

Yeni konular

Geri
Yukarı