Kapalı alanda sigara içen kişiler nereye şikayet edilir?

Ben sigarayı bırakalı 2 yıl oluyor 1 ay sonra. İçtiğim süre boyunca içmeyenin yanında hiç içmedim. Eşim hamile kaldığını öğrendiğim gün sigarayı bıraktım ben. İnsan kendine zarar verebilir ama çevresindeki insanlara vermek hakkı değil. Bu saatten sonra öğretemezsin zaten.

@DeadFrozen önceki konunu biliyorum. Bu sefer umumi bir alanda bu sorun ile karşılaştın sandım. Öncelikle ev sizin mi, sizin ise tapu kimin üzerine? Mesela tapu, o sigara içenlerin üzerine değilse ben olsam onları bu evden gönderirim. ''S*ktirin gidin başka yerde zıkkımlanın'' derdim. Cidden ben yaparım bunu, utanmam yok bazı konularda. Hakkını aramalısın ama bu şekilde değil.

Sakın onları örnek alma. Sigara seni öldürmez, süründürür senelerce. Bir gün bir bakmışsın bacaklarını kesiyorlar. Ev ortak yaşam alanı olduğu için senin yaşama hakkın tehdit ediliyor. Onlara ''bu evde ben de yaşıyorum'' de ve direkt olarak 183 hattı ve benzeri yerlere müracaat etmekle tehdit et o sigaracıları. Bu işi tek başına çözemezsin. Birilerinin el atması gerek. Bu ailevi bir sorun.

Meraktan soruyorum, babanın yanına gidersen daha mı kötü olur? Sadece evet-hayır diye cevap ver buna, özele girme.

direkt olarak 183 hattı ve benzeri yerlere müracaat etmekle tehdit et
Ettim ve bana dediler ki "istersen et bize bir şey yapmazlar ve karışamazlar, bu en doğal hakkımız ve burası bizim evimiz"
Meraktan soruyorum, babanın yanına gidersen daha mı kötü olur? Sadece evet-hayır diye cevap ver buna, özele girme.
Çok iyi olur, zaten yakında düşünüyorum. Ne hata yapsam annem beni babamın yanına göndermekle tehdit ediyor, ne kadar komik değil mi, seviyesizler, sanki babam canavar... Babamın sadece maddi durumu çok iyi değil, diyorlar "git biraz sefillik gör", "git parasız yaşa ve hayatın gerçeklerini gör, bakalım o kadar kolay mı" gibi şeyler. Benim annem ve babam ayrı, babam bekar olmasına rağmen her gün evini süpürüyor, temizliğini yapıyor ve kim bilir kaç çeşit yemek biliyor. Maddi durumu da şu sıralar çok iyiye gidiyor.
Sigara seni öldürmez, süründürür senelerce
Kesinlikle!
Öncelikle ev sizin mi, sizin ise tapu kimin üzerine? Mesela tapu, o sigara içenlerin üzerine değilse ben olsam onları bu evden gönderirim.
Ev annemin üzerine ve gönderme gibi bir girişimde bulunur isem çok kötü sonuçlar doğurabilir.
Bir gün bir bakmışsın bacaklarını kesiyorlar.
Bu kısmı anlamadım, açıklayabilir misiniz size zahmet olmaz ise?
Sakın onları örnek alma.
Bunu söylemeniz bile hata, ben hiç öyle bir hata yapar mıyım?

Ayrıca diyorlar ki "sen büyüyünce o sigarayı ağzında söndüreceğim, bende senin gibi küçükken nefret ederdim bak şimdi içiyorum, sigaradan nefret edenler genellikle sigara içer" gibi sözler sarf ediyorlar, sanki ben gelecekte sigara içeceğim.

Bu kısmı anlamadım, açıklayabilir misiniz size zahmet olmaz ise?

Bunun gibi mesela.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sen bu tütün denen şeyin insanı ne kadar kötü etkilediğini biliyorsun zaten. Ben klasik olsun diye yazdım, başlama diye. Sigara, alkol, uyuşturucu aynı kefede sayılır. Hepsi hayatını mahveder insanın.

Bana dediler ki "istersen et bize bir şey yapmazlar ve karışamazlar, bu en doğal hakkımız ve burası bizim evimiz"

Özgürlük demek, "başkasının hakkını yemeden istediğini yapabilmek" demek. Oysaki ailen senin sağlık hakkını çiğniyor.

Ne hata yapsam annem beni babamın yanına göndermekle tehdit ediyor, ne kadar komik değil mi, seviyesizler, sanki babam canavar... Babamın sadece maddi durumu çok iyi değil, diyorlar "git biraz sefillik gör", "git parasız yaşa ve hayatın gerçeklerini gör, bakalım o kadar kolay mı" gibi şeyler.

fakir ama mutlu.jpg

(Resim bana ait değildir, kimin yaptığına dair kesin bir bilgi bulamadım. Bazı kaynaklarda "Abidin Dino"nun, bazı kaynaklarda "Dianne Dengel"in yaptığı yazmaktadır.)

O zaman üstte olan resimdeki aile nasıl mutlu bir şekilde yaşayabilmektedir?

Diyorlar ki "sen büyüyünce o sigarayı ağzında söndüreceğim, bende senin gibi küçükken nefret ederdim bak şimdi içiyorum, sigaradan nefret edenler genellikle sigara içer" gibi sözler sarf ediyorlar, sanki ben gelecekte sigara içeceğim.

Ona bakılırsa ben de sigaradan nefret ediyorum. Ailem de sigaradan nefret eder; aileden kimse içmiyor. (Maşallah)

Madem ailen böyle dedi, o zaman neden bizim ailemiz sigara içmiyor ki onlar da sigaradan küçüklüğünden beri nefret ediyorlar?

Benim asıl sinirimi bozan şey, ailenin dedikleri.

"Ben de senin gibi küçükken nefret ederdim, bak şimdi içiyorum." lafları beni çok sinirlendirdi. Yaptıkları marifet mi? Evi leş gibi kokuttukları, seni de hasta ettikleri yetmezmiş gibi bir de bu laflarını bir marifet olarak yorumluyorum.

Hakkını ara, ailene baskı uygula. Ailenin seni hastaneye götürmesini iste, sigaradan dolayı ne tür sağlık sorunlarıyla karşılaştığını kanıtla. Madem ailen seni ve sağlığını önemsemiyor, o zaman doktor önünde bu yaptıklarının bilançosunu görsünler de utansınlar.*

* UYARI: Son paragraftaki dediğimi uygularsan işin sonu iyi olmayabilir; ailen bayağı kızabilir hatta gerçekten de evden ayrılman gerekebilir.

@DeadFrozen ailende pek düzen yok gibi hissettim. Sanki kanlarında nefret kanı akıyor. Onlar seni dinlemiyorsa sen de onlardan uzakta kal. Başka odalarda dur. Daha önceden içtikleri için şanssızsın. Mesela ben sigara kokusuna dayanamıyorum. Tamam okul bahçesinde hocalar içiyorlar ama kapalı alanda içildiğinde başım dönüyor ve bayılacak gibi oluyorum. Dayım eve geldiğinde içmek ister içtiği sırada gittiğimi farkettiği için o gün başka sigara içmez.

Sen de benim gibi hayalperestsen sana bir tavsiye: "Biri mutfağa sigara ile girmeden önce tüpü kaçak durumuna al. Mutfak doğalgazla doluyken içeri sigara ile girerlerse bir daha içmeye cürret edemezler. Şaka bir yana böyle bir şey yapma ama aklıma geldi yazayım dedim kesin çözümdür. :D

Geri
Yukarı