Kapitalizm uygulamada neden daha başarılı?

ahmylz4565

Centipat
Fark ettim ki uygulamada komunizm, sosyalizm ile yönetilip alım gücü yüksek olan bir ülke yok ama kapitalizm ile zengin olan birçok ülke var. Şimdi kapitalist ülkeler sömürdü diyeceksiniz ama SSCB'de başka devletleri sömürdü ve kapitalist Almanya, Japonya ve Güney Kore yaşadıkları savaşlar sonucunda felakete sürüklendi. Şu an alım gücü yüksek ülkeler sizce bunun sebebi nedir? Fikirlerinizi bekliyorum.

Kapitalizm, şeytani bir şey olarak görülüyor. Belki öyledir, belki değildir fakat günümüzde en iyi yönetim şekillerindendir. Kapitalizmi şeytani bir şey olarak görenler veya düşünceleri olanların, aşağıdaki videoyu izlemesini öneririm.

Mantıkla, akılla düşünülmüş; herkes eşit olsun gibi saçma kavramlarla donatılmadığı için en iyi yönetim şekli olduğunu düşünüyorum.

Devletin piyasaya el atması, çoğu zaman ve neredeyse her zaman iyi bitmez.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kapitalizm, şeytani bir şey olarak görülüyor. Belki öyledir, belki değildir fakat günümüzde en iyi yönetim şekillerindendir. Kapitalizmi şeytani bir şey olarak görenler veya düşünceleri olanların, aşağıdaki videoyu izlemesini öneririm.

Mantıkla, akılla düşünülmüş; herkes eşit olsun gibi saçma kavramlarla donatılmadığı için en iyi yönetim şekli olduğunu düşünüyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

İzlemiştim bu videoyu bence güzel bir şekilde anlatıyor.

Beğendiğiniz kapitalizmde geçen gün 400 tane dairesi olan bir ev sahibi kiracısını bıçakladı. Çoğu insan bir ev alabilmek için ömrünün yarısnı taksit ödeyerek geçiriyor. Kimilerinin de yüzlerce, hatta binlerce dairesi var. Bu sizce iyi bir yönetim şekli mi?

İdeal komünist bir devlette alım gücü olmaz çünkü alınacak bir şey olmaz. Tüm hizmetler ve mallar ücretsiz ve ortak olduğu için para kullanılmaz.

Örneğin kaddafi Libya'sında ev, sağlık hizmetleri, eğitim, gıda vb. hizmetler ücretsiz veya çok düşük ücretlere yapıldığı için ve vergi olmadığı için paraya çok gerek olmuyordu ama yine de kişi başına düşen milli gelir 2008 yılında 15000 $ idi. Bir sürü sosyal yardım vardı.

Şimdi ABD'yi düşünelim.
Sağlık sigortası, eğitim, ev, araba, vergiler derken zaten para kalmıyor. Milli gelir eşit bir şekilde dağılmadığı için alt kademe aslında köleden farklı değil. En temel insani ihtiyaçlar bile parayla olan bir devlette paran olsa ne yazar. Ömrün çalışıp ev araba almakla geçer.

Beğendiğiniz kapitalizmde geçen gün 400 tane dairesi olan bir ev sahibi kiracısını bıçakladı. Çoğu insan bir ev alabilmek için ömrünün yarısnı taksit ödeyerek geçiriyor. Kimilerinin de yüzlerce, hatta binlerce dairesi var. Bu sizce iyi bir yönetim şekli mi?
Kapitalizm bir yönetim şekli değildir.

1. Rekabet var.
2. Komünizm ve Sosyalizm uygulamada başarısız ve har zaman başarısız olacak. Çünkü yöneticiler kral gibi yaşarken eşitlik adı altında halkı sömürdüler.
3. Doktor çöpçü meselesi saçma bir argüman gibi gözükse de cidden mantıklı. 6 yıl okul okuyup o kadar riski alan bir adam niye yerleri süpüren çöpçü ile aynı maaşı alsın? O zaman herkes çöpçü olur.
4. Özel mülkiyetin olmadığı yerde yönetim kötü emelleri olan birinin veya cahil birinin eline geçerse ülke için çok daha büyük bir yıkım olur.

Bahsettiğiniz olay Türkiye'de geçtiyse, Türkiye'de kapitalizm olduğunu düşünüyorsanız, pek diyecek bir şey yok diye düşünüyorum.

Serbest piyasa ve yeniliğe teşvik etmesiyle başarılı bir ideoloji bence. Örneğin sosyalizmde toplumda herkes eşit görüldüğü için insanın kalkıpta bir yenilikçi, girişimci olası gelmiyor ama kapitalizmde emeğinin karşılığını alacağını biliyorsun bu da seni rekabet etmeye teşvik ediyor. Mesela karl marx teorisinde sürekli kapitalizme sallayıp çürütmeye çalışıyor bahsettiği argümanlar ise kapitalizmde artı değer olarak tanımladığı "işçi sermaye ilişkisinin kölelikten ve emek sömürüsünden ibaret" olduğudur, oysa kapitalist ülkelere baksan Amerika vb bir işçi birkaç ay çalışsa araba alabiliyor bununla beraber kapitalist ekonomik modelinin başarısız olacağını hak ehli olmadığını savunuyorlar oysa kendi ekonomilerinin 100 yıl dayanmamasıyla birlikte şu ana kadar ayakta kalabilmiş tek sosyalist devlet yok Küba var desek emin ol hiçbir komünist orada yaşamak istemez ki sosyalizmin tarihi çok kanlı bir tarih Stalin'in, maonun ne kadar diktatör olduğunu gördük ki bu rezalet argümanlarla marxın kapitalizmi her yönden çürüttüğünü savunuyor sosyalistler. Dediğim gibi rekabetçi sistemi ve daha birçok güzel yanıyla başarılı bir ekonomi modeli.

Geri
Yukarı