Kapitalizm vs Komunizm

Kapitalizm mi? Komünizm mi?

• Oy verenlerin toplamı
    211
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Sen çok biliyorsun ya. Hayal aleminizde ki özellikleri barındıran bir tane komünist ülke örneği ver. Hadi bakalım.
Bana kapitalist düzende Ploterya'nın ezilmediği bir ülke örneği ver bakalım? Hayal perest seni, olmayan bir düzeni örnek gösteremezsin bu aynı bana cennet varsa fotoğraflarını göster demek gibi bir şey. Sosyalist devletler bile daha iyidir senin ''Çok çalışarak zengin olma'' pardon hiçbir şey olamama hayalinden. Ne zaman KPSS'ye giriyordun🤣

Bana kapitalist düzende Ploterya'nın ezilmediği bir ülke örneği ver bakalım? Hayal perest seni, olmayan bir düzeni örnek gösteremezsin bu aynı bana cennet varsa fotoğraflarını göster demek gibi bir şey. Sosyalist devletler bile daha iyidir senin ''Çok çalışarak zengin olma'' pardon hiçbir şey olamama hayalinden. Ne zaman KPSS'ye giriyordun🤣

Diyorum ya, kapitalist düzen liberal yönetimde bile bu kadar başarızken, liberalizm yerine komünist olduğu söylenen faşist ülkelerdeki gibi yönetilse durum ne olurdu. Bu şekilde bile yeterince acımasız.

Bu arada ABD kaynaklı anti komünist propaganda 20.yy da öyle güçlü ve etkili bir şekilde yapıldıki, bugün bile hala işe yarıyor.

Bana kapitalist düzende Ploterya'nın ezilmediği bir ülke örneği ver bakalım?
Benim böyle bir iddiam, yok. Kapitalizmin ne olduğu belli. En azından gerçekçi bir sistem. En azından hayal dünyasında bir sistemle başlayıp faşizmle bitmiyor. Demek ki neymiş? Hayal dünyanızda ki komünizmle kurulan faşist olmayan tek bir ülke yok. Ne güzel sistem. Millete eşitlik tırı vırı anlat. Sonuç hep faşizm hep faşizm. Ama komünizm süper sistem abi.
Diyorum ya, kapitalist düzen liberal yönetimde bile bu kadar başarızken, liberalizm yerine komünist olduğu söylenen faşist ülkelerdeki gibi yönetilse durum ne olurdu. Bu şekilde bile yeterince acımasız.
Komünizm o kadar iyi bir sistemse kurulaymış bir tane komünist ülke tutan mı vardı?

Dediğim kartlı sistem aracılığıyla buna da çözüm üretebiliriz. 60+, 0-7 yaş dışında sağlıklı bireylerin ekmeğini elde etmek için çalışması gerekecek tabii ki. Teknolojinin nimetlerinden de faydalanarak çok güzel bir sistem elde edebiliriz.
Hocam komünizmin tek sıkıntılı yani bu, insanların yatması gibi bir boşluk çıkıyor ortaya. Ama bunun çözümü de sosyalizmde. Sosyalizmde devlet vatandaşın temel ihtiyaçlarını karşılar, ama kendine bakamayan vatandaşın temel ihtiyaçlarını karşılar. Diğerlerine de çalışacaksınız der. Bence en güzel çözüm bu, ama siyasî alanda da eşitlik sağlanmalı.

Komünizm o kadar iyi bir sistemse kurulaymış bir tane komünist ülke tutan mı vardı?
Yok muydu sence🤣 Sosyalizm, Komünizm'e giden bir basamak ancak hangi ülke Sosyalist fikirleri benimsese Batı'dan koalisyon yiyor neden acaba? Amerika kapitalizmi dibine kadar yaşıyor, Dünya'yı sömürüyor ama halen daha bütün halk sefa içinde yaşamıyor açıklamasını beklerim.

Yok muydu sence🤣 Sosyalizm, Komünizm'e giden bir basamak ancak hangi ülke Sosyalist fikirleri benimsese Batı'dan koalisyon yiyor neden acaba? Amerika kapitalizmi dibine kadar yaşıyor, Dünya'yı sömürüyor ama halen daha bütün halk sefa içinde yaşamıyor açıklamasını beklerim.
Hala bana kapitalizmi kötülüyorsun. Ben kapitalizm süper bir sistem, diye bir şey mi dedim? Ben diyorum ki; hayal dünyasında yaşamayın. Bir sisteme bu kadar bağlanmanın ve yüceltmenin bir anlamı yok. Komünizm zamanında denenmiş ve hiçbir halta yaramamış. Örnekleriyle başarısız olmuş. Yeter artık bırakın öyle süperdi komünizm, böyle süperdi komünizm ayaklarını.

Kapitalizm ne kadar rezil bir sistem olsa da başarılı örneklerle dolu. Hala bana neden aç insanlar var o zaman diyorsun? Senin söylediğin herkesin doyduğu, iş bulup insanca yaşadığı sistem hayallerde ki komünizmdir ancak. Yok öyle bir sistem herkes doysun, kimse ezilmesin. Çünkü bütün sistemlerin temel taşı insandır ve insan bozuktur. Ben sadace bu hayal aleminden çıkın, diyorum.

Çünkü bütün sistemlerin temel taşı insandır ve insan bozuktur.
Evet, bozuksunuz. Herkese yetebilecek bir Dünya var ama sadece ufak bir kısmı lüks içinde tebrikler. Hayal kurmaya devam belki girersin o ufak kısıma, loto falan oyna bol bol.

Evet, bozuksunuz. Herkese yetebilecek bir Dünya var ama sadece ufak bir kısmı lüks içinde tebrikler. Hayal kurmaya devam belki girersin o ufak kısıma, loto falan oyna bol bol.
Sen tedavi edilemez umutsuz bir vakasın. Bütün yazıdan anladığın bu yani. Aynen hayallerinde ki komünizm rüyasıyla yaşamaya devam et. Belki kurarsınız birgün, o herkese yeten dünyayı. Rüyanızda falan.

İktisadin bir maddesi. Sınırlı kaynaklar sınırsız ihtiyaçlara yetmez. Dünya'da herkese yetecek kaynak yok. Siz komünistler tanrıya inanmıyorsunuz. Artık size gökten Karl Marx falan kaynak atar, komünist hayal dünyanızda.

Kapitalist gibi çalış, komünist gibi paylaş.
Mutlu olursun o zaman.
Bence herkesin komünist olmasını beklemene gerek yok.
Ayrıca bu bencillik bırak herkes istediği gibi yaşasın sen de istediğin gibi yaşa.
Daha az yorulursun. İnsanları değiştiremezsin.

Mesela tek sermayesi güzelliği olan ve zengin koca avına çıkmış bir kadına komünizmi, çalışmayı nasıl anlatacaksın.
Tek derdi lüks bir hayat.

Birilerinin rahat etmesi için birilerinin ezilmesi gerekiyor.
Bu dünya öylesine acımasız bir dünya.

Kurtla koyunun aynı posta girip aynı tastan yemesini bekleyemezsiniz.

Belki de temellerinin yazdığı bir kitabını bile okumadığınız ideolojiler üzerinden tartışıp kavga ediyorsunuz.

Bence gerek yok.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı