Kara cumada Cyberpunk 2077 indirime girer mi?

Kara cuma indirimlerinde Epic Games veya Steam'de Cyberpunk 2077 ön sipariş fiyatı indirime girer mi? Şu anki fiyatı(249TL) zaten yurt dışı fiyatına göre indirimli ama kara cuma da yılda bir kez geliyor sonuçta. Ben ilk defa ön siparişten oyun alacağım, o yüzden daha önce ön sipariş fiyatlarının böyle dönemlerde indirime girip girmediğini bilmiyorum.

F*CK DRM yapmalarının sebebi oyunun optimizasyonunu daha iyi yapmak ve oyunu satın alanlara sırf cracklenmesin diye arkada çalışan bir güvenlik yazılımı ile FPS kaybettirmeyi istememek. Bunun yanında tabi ki korsan oynamanın da orijinal satışlarını artırdığını da düşünüyorlar. Ki öyle de. Oyunları korsan oynayanlar eğer gerçekten beğenirlerse satın alabiliyorlar. Ama korsana hiç düşmese bu ihtimal de ortadan kalkıyor. Orijinal almak isteyen zaten alıyor. Ben hiç şey diyeni duymadım : "Ya aslında ben bunu korsan oynayacaktım da düşmedi ya bir türlü ben de satın aldım." Korsan oyuncu böyle şeyleri dert etmez ölene kadar bekler o cracki.

Çıkmamış oyuna indirim istemeye devam et, hatta beleş versinler sana. 🥴
Söylediğinizin ne kadar komik olduğunun farkında mısınız? Oyun zaten ön siparişe çıktıktan sonra kendi sitesinde bile indirime girdi. Şu anda kendi sitelerinde 42 dolara( 336tl) steamde ve epicte 250 tlye satılıyor. Bir sürü güvenilir sitede farklı farklı fiyatlardan satılıyor. 25tlye online da oynanabilecek hesap şeklinde de satılıyor bu arada. Zaten bedavacı olsam ilk gün kırılacak oyunu niye satın alayım. Eğer kara cumada indirime girerse tabi indirimli şekilde alacağım. Ha siz cd projekt redi çok seviyorsunuzdur isterseniz gidin 50 dolardan satan sitelerde var oradan alın ya da şirkete bağış falan atın. İnsanların oyuna bir tık daha ucuza erişebilme imkanına neden bu kadar sinirleniyorsunuz anlamıyorum. Siz istesenizde istemesenizde diğer her oyunda olduğu gibi Türkiye'de bu oyunun da korsan versiyonunu oynayanlar orjinalini satın alanlardan 10 kat daha fazla olacak. Oyunun daha çok indirime girmesi satış başına karı düşürecektir ama daha fazla insan satın alacağından en kötü ihtimalle bile şirket aynı karı elde edecekken oyunu orjinal oynayan insanların sayısı artacaktır.

F*CK DRM yapmalarının sebebi oyunun optimizasyonunu daha iyi yapmak ve oyunu satın alanlara sırf cracklenmesin diye arkada çalışan bir güvenlik yazılımı ile FPS kaybettirmeyi istememek. Bunun yanında tabi ki korsan oynamanın da orijinal satışlarını artırdığını da düşünüyorlar. Ki öyle de. Oyunları korsan oynayanlar eğer gerçekten beğenirlerse satın alabiliyorlar. Ama korsana hiç düşmese bu ihtimal de ortadan kalkıyor. Orijinal almak isteyen zaten alıyor. Ben hiç şey diyeni duymadım : "Ya aslında ben bunu korsan oynayacaktım da düşmedi ya bir türlü ben de satın aldım." Korsan oyuncu böyle şeyleri dert etmez ölene kadar bekler o cracki.
Ben öyle düşünmüyorum bence tamamen alım gücü meselesi eğer bugün 3A oyunlar yurtdışındaki gibi 40 50 liraya satılsaydı Türkiye'de korsan oyun oynayan insan kalmazdı. Hiçbir çocuk 40 liraya arkadaşlarıyla oynamak varken gidip korsanda tek başına takılmaz. Çocukların pubgye, lole, cs goya gömdükleri paraları görüyoruz. Bu arada eğer oyunlar yurtdışında buradaki gibi 600-800 euroya satılsaydı o zaman korsan oynamanın milletle ilgisi olmadığını da görürdünüz. Tabii dış mihrakları falan suçlamıyorum ama bu firmaların Türkiye'de oyunu 100 liraya veya 700 liraya satmaları onların üretim maliyetini değiştirmeyecek tam tersine karlarını, ulaştıkları kitleyi arttıracaktır diye düşünüyorum.

Bazı sitelerde 225 liraya bulunuyor daha da ucuzlayacağını sanmıyorum dostum, Steam veya Epic üzerinden girmez ama girse bile %10 olur en fazla, o da 225 TL yapıyor zaten. Ben 25 lira fazla ver Steam üzerinden al derim, beğenmezsen iade şansın olur.

Ben öyle düşünmüyorum bence tamamen alım gücü meselesi eğer bugün 3A oyunlar yurtdışındaki gibi 40 50 liraya satılsaydı Türkiye'de korsan oyun oynayan insan kalmazdı. Hiçbir çocuk 40 liraya arkadaşlarıyla oynamak varken gidip korsanda tek başına takılmaz. Çocukların pubgye, lole, cs goya gömdükleri paraları görüyoruz. Bu arada eğer oyunlar yurtdışında buradaki gibi 600-800 euroya satılsaydı o zaman korsan oynamanın milletle ilgisi olmadığını da görürdünüz. Tabii dış mihrakları falan suçlamıyorum ama bu firmaların Türkiye'de oyunu 100 liraya veya 700 liraya satmaları onların üretim maliyetini değiştirmeyecek tam tersine karlarını, ulaştıkları kitleyi arttıracaktır diye düşünüyorum.

Benim mesajımdan bu çıkarımı nasıl yaptın anlamadım. Ben CDPR'nin neden F*CK DRM diye bir organizasyonu var onu anlattım. Korsan oyunculuğu sadece Türkiye'ye özgü bir durum da değil. Evet bize 60 TL olsa çok ucuza geldiğini düşünürdük ama avrupada zaten yıllardır 60 Euro. Eğer adam başından beri 60 € yu çok para olarak görüyorsa hala öyledir. Korsan oynar. Benim demeye çalıştığım şey CDPR'nin korsan oyunculardan bile kendine pay çıkarması. Hem onların kalbini kazanıyor hem de onlara oyunlarını resmen teslim ediyor. Korsan oyuncularının imkanları düşük olanları da var imkanı olduğu halde almayan da. Böyle yaparak ikinci kitleye oyunu satma ihtimali oluşturuyor. Dediğim şey buydu. Ben korsan oynamaya karşıyım ama "ben" karşıyım.

Ne epic games ne de steam kara cumaya özel ekstradan bir indirim yapmadılar oyuna bende plague ınc ile birlikte toplam 258 liraya satın aldım mastercardla 2 hafta sonra 50 tl geri yatacak. Yani oyun 199 liraya gelmiş oldu benim gibi indirim bekleyip bulamayanlar böyle alabilir. Tabi siz 250 liraya tamamlamak için 1 tl lik bir oyunda seçebilirsiniz ben plague incyi zaten alacaktım fırsat oldu. Bu arada mastercard kampanyası 45000 kişi ile sınırlıymış( Mastercard 250 TL'ye 50 TL iade kampanyası ) sonra gelip benim param yatmadı diye bana burada kafa atmayın. Benimkinin de yatıp yatmayacağı belli değil ama kampanya her mastercard için bir kez geçerliymiş. 1 Kasım 2020den itibaren Türkiye'de 45 bin kişinin steamden 250 tl ve üzeri alışveriş yapmış olamayacağını düşünüyorum ama iade olmazsa da sorun değil.

Dosya Ekleri

• Screenshot 2020-11-26 211640.png
    Screenshot 2020-11-26 211640.png
    277,3 KB · Görüntüleme: 25

Geri
Yukarı