Kara Deliğin Fotoğrafı Daha Önce Çekilmiş Olabilir mi?

9544

Kilopat
Makaleler
46
Yer
Dark
Daha fazla  
Ted'de bu videoyu izliyordum konuşmacıyla ilgili haberleri görmüşsünüzdür kara delik fotoğrafından sonra.

Şimdi video yayımlanma tarihi ve sağ üstteki fotoğraf dikkatimi çekti, belki kara delik ile ilgili ilk veri ve kesin sonuç olmadığı için o zaman gösterilmedi hem videoda Katie Bouman kara deliği ileriki yıllarda görebileceğimizi söylüyor.

kara delik.JPG

Katie Bouman'ın konuşma videosu.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Galiba bu konuşması, bu etkinliğin hazırlık aşamalarından. Net veriler elde etmeden de yayınlamaktan kaçınmışlardır. Şimdi yaptıkları ise olabilecek en iyi görseli aldıkları için yayınlandı.

Galiba bu konuşması, bu etkinliğin hazırlık aşamalarından. Net veriler elde etmeden de yayınlamaktan kaçınmışlardır. Şimdi yaptıkları ise olabilecek en iyi görseli aldıkları için yayınlandı.

Evet konuşmada da teleskobun nasıl çalıştığından bahsediyor özellikle.

Evet konuşmada da teleskobun nasıl çalıştığından bahsediyor özellikle.
Bence güzel bir tanıtım şekli olmuş. Yani sistemin nasıl çalışacağını teorik olarak anlatıp sonra gerçekleştirmek hem sağlamcı hem de daha etkili bir yöntem olmuş.

Proje başladığından beri aldıkları verileri muhtemelen simüle ediyorlardı ve bu video da ki de verilerin kabaca toplanmış hali olabilir. Barış Özcan'ın canlı yayında değindiği bir nokta vardı " bütün bir bilim camiası hata arayacak, bu nedenle her şeyden emin olmadan paylaşamazlardı" diyordu. Takip edebildiğim kadarıyla gelen veriler kısa bir süre önce kesilip yakın zamanda düzenlenmedi, proje başladığından beri toplanan veriler belki 1 yıla yakın süredir toplanıyordu. Bu doğrultuda evet aslında net görsel belki 1 yıl gibi bir süre öncesinde ortaya çıkmıştı, video içinde ki de ilk ham tahminler ya da verilerden çıkmış simüleler olabilir.

Şimdi önceden çekilme olayı doğru :D

Nasıl mı?

Işığın bir hızı vardır. Yani kara delikten teleskoba ulaşma süresi vardır. Yani biz o kara deliğin belki milyon yıl önceki görüyoruz. Bunun için ışık yılı hesabı (mesafe) ve ışığın hızının bulunduğu formulu kullanmamız gerekiyor.

Konuşmanın yapıldığı zamanı hatırlıyorum. Zaten son aldığımız görüntü uzun zamandır toplanan görüntülerin bir kolajı. Asıl zor olan da o kolajı yapabilmek.
Daha bu sıcak görüntüler. Mutlaka üzerinde iyileştirme çalışmaları ve birleştirmeler yapılacaktır aynen.

Kesinlikle. Sonuçta Pluto'nun ilk çekilen fotoğrafı da pek matah değilmiş :)

Eki Görüntüle 385061
Tam bunu arıyordum örnek olsun diye benden önce buldun valla:) Tebrikler👏 Aynen bu şekilde görüntünün iyileştirileceğini ve daha sağlıklı veriler elde edileceğine inanıyorum.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı