Kara mizah neden linçleniyor?

İçine din, ırk girince ve üstüne 14-15 yaşında olan ergenler olunca hiç çekilmiyor. Çekmeyi bırak, direkt bazıları ırkçılığa ve ayrıma giriyor.

Her şeyin mizahı yapılamayacağı düşüncesindeyim. Siz insanlarla dalga geçilmeden yapıldığını öne sürüyorsunuz fakat bugün rahatsızlığı olan küçük çocukların bile ''kara mizaha'' alet edildiğinin örneğini sosyal medyada her gün görmekteyiz. Ben de kara mizahı kaldırabilen kişilerdenim fakat açık konuşmam gerekirse bazen yersiz oluyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
.

Şahsen kişiler üzerinden (çok kaliteli olmadığı sürece kişiler üzerinden yapılanları kaldıramıyorum) değil de toplumlar, kötü olaylar, dinler ve felaketler üzerinden yapılan mizahları seviyorum. Bahsettiğim kara mizah dinlere ve Atatürk'e küfür etmek değil.
Klasik bir örnek:
Arap'lar kadınlar çiçektir sözünü yanlış anlamış insanlardır.

Bunları neden linçliyorsunuz?
İnsanların dinine ve değerlerine küfür etmek mizah değildir. Engelli birisinin durumu ile dalga geçmek mizah değildir. Kara mizahın olması gereken şekli budur:

Etnik Mizah De Ötesini Bırak. Henüz Family Guy adlı diziyi izlemeye… | by  Akil Troll | Medium

Siz insanlarla dalga geçilmeden yapıldığını öne sürüyorsunuz .
Öne süren yok. Kara mizah kimseyi üzmeden, dalga geçmeden, güldürürken düşündüren, ofansif konularla eğlenme sanatıdır. Kara mizah değerlere ve olaylara küfür edip, karşı tarafı sinirlendirerek eğlenmek değildir arkadaşlar. İnsanlarla, olaylarla, olaydan etkilenenlerle veya varlıklarla dalga geçip kara mizah yaptığını sananlar kara mizah değil taraflı mizah yapıyorlar.

Kara mizahta değer yok, görüş yok, saygı yok. Bunları arayan insanlar için yanlış yer.
Mizahın olması gereken formu da bu. Çünkü mizahı kullanarak halkın derdini bile anlatabilirsin, eleştiri yapabilirsin. Açıkçası ben çok yararlı buluyorum.
Kara mizah yapan kişilerin açıklama yapmasında, suçtan kaçmasında birçok açıklama bulunuyor. Çünkü sen bir şey anlatmıyorsun, mizah senin yerine anlatıyor. Dolayısıyla her yere çekersin. Gayette kaliteli ve yerinde bir şey. Değerleri sildikten sonra çok komik geliyor.
Not: Facebook ve Reddit üzerinden sadece belirli gruplar kitap peygamber bırakmıyor, bu gruplarda kara mizaha ilgisi olanların bildiği lol ve c7k. Onun dışında küfür yok ancak tarafsız bir bakışla ekleniyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı