Karabük'te üniversite okunur mu?

Tercihlerin neler ? İlk senen mi yoksa mezuna kalma ihtimalin var mı ? Yazılımı ne kadar istiyorsun kararlı mısın yoksa orası oluyor diye mi düşünüyorsun bunu kendine sor ona göre bir şeyler söyleyelim kendi tecrübelerimize göre.
mezun senem. balıkesirde bandırma 17 eylül de geliyor, Karadeniz teknikte geliyor. Ben ikisi gelmez ise buranın eğitimi vs. nasıldır diye merak ettim.

Ülkemizde mezuniyete bakılıyor, nereden mezun olduğuna değil. Oku mezun ol.
yazılım için bu böyle. ama eğitimini de yine merak ediyorum. çok mu kötü?

Yapılması gerekenler: Okuldaki akademisyenlerin şu ana kadar kaç SCI makale yayınladığı, en son ne zaman yayınladığı.
--
Çok da yok gibi bana kalırsa. Kaliteli hocalar olsun dağın başında olsun. Ve büyük şehirde okunmayan bölümler bana göre daha avantajlı. Çünkü ne ekonomik sıkıntı çekilir ne trafik stresi çekilir ne de vakit kaybedilir.

mezun senem. balıkesirde bandırma 17 eylül de geliyor, Karadeniz teknikte geliyor. Ben ikisi gelmez ise buranın eğitimi vs. nasıldır diye merak ettim.

yazılım için bu böyle. ama eğitimini de yine merak ediyorum. çok mu kötü?
Usta şehir çok kötü. Yobaz insanlar. Yapılacak aktivite gidilecek mekan çok az. İklim sert. Hiç tavsiye etmem.

Şehrin pek bir önemi yok benim için. Önemli olan orada alabileceğim eğitim. Eğitimi hakkında ne diyebilirsiniz peki?
Hocam eğer yazılım alanında bir şeyler yapmak istiyorsanız yazılımcıların ve sektörün buluştuğu etkinlikler ile network kurmak çok önemli. O yüzden şehir önemli olmalı senin için. Eğitim kalitesine gelecek olursak rektörün yandaşlarını doldurduğu bir üniversite. Bir şey bekleme.

Sana şu tavsiyede bulunayım. Yurttan okula gidiş mesafene dikkat et. Yürüyerek gidebilmek çok
Hocam eğer yazılım alanında bir şeyler yapmak istiyorsanız yazılımcıların ve sektörün buluştuğu etkinlikler ile network kurmak çok önemli. O yüzden şehir önemli olmalı senin için. Eğitim kalitesine gelecek olursak rektörün yandaşlarını doldurduğu bir üniversite. Bir şey bekleme.
Bence de bu çok önemli. Arkadaşların da senin seviyeni belirliyor. Sen sırf üniversite okumuş olmak için gidep adamlar yerine hedefleri olan insanlarla birlikte okursan senin de seviyeni yukarı çekiyorlar. Ama "Adaş gel okeye gidelim." falan diye takılan bir tayfayla takılırsan doğal olarak bir gelişme sağlayamıyorsun. Arkadaşın dediği gibi şehir, network ve imkanlar bu konuda çok önemli. Yani üniversite kazanmanın sana bir faydası yok senin bir şeyler yapman lazım. Bunu yapabilecek imkanlarının olması lazım.

Öğretmenler falan sana bir derece yardımcı oluyorlar. Biraz şans işi. Çok iyi bir eğitimci olsa neden Karabük 'te olur ki ? Olmaz demiyorum ama her yerde Üniversite olduğu için eğitimin seviyesi, hocaların seviyesi de ona göre oluyor. Öğretmenlerden veya üniversitenin sana bir şey katmasını beklemek çok mantıklı değil kısacası.

Üniversite "Kazandım artık. Bir şekilde diplomayı alırım zaten. Mezun olayım bir iş bulurum." dan ziyade çalışman gereken en önemli zaman. Boş geçirirsen diplomanın etkeni 0x1=0 gibi olur. Sen bir şey yaparsan o diploma anlam kazanır.

Büyük şehirlerin de dezavantajları var. Özellikle okul ile yurt arasındaki mesafe bence çok önemli. Her gün 1-2 saat otobüslerde kalabalıkta yol çekip gitmek ile yürüyerek okula gitmek arasında fark var. Bunları da göz önünde bulundursan iyi olabilir. Karabükte de okursun ama o zaman network vs. işleri olmaz. Kendi başına çalışırsın ama arkadaşların da rahat tipler olursa biraz zor olabilir senin için.

Son düzenleme:
Sana şu tavsiyede bulunayım. Yurttan okula gidiş mesafene dikkat et. Yürüyerek gidebilmek çok.

Bence de bu çok önemli. Arkadaşların da senin seviyeni belirliyor. Sen sırf üniversite okumuş olmak için gidep adamlar yerine hedefleri olan insanlarla birlikte okursan senin de seviyeni yukarı çekiyorlar. Ama "adaş gel okeye gidelim." falan diye takılan bir tayfayla takılırsan doğal olarak bir gelişme sağlayamıyorsun. Arkadaşın dediği gibi şehir, network ve imkanlar bu konuda çok önemli. Yani üniversite kazanmanın sana bir faydası yok senin bir şeyler yapman lazım. Bunu yapabilecek imkanlarının olması lazım.

Öğretmenler falan sana bir derece yardımcı oluyorlar. Biraz şans işi. Çok iyi bir eğitimci olsa neden Karabük'te olur ki? Olmaz demiyorum ama her yerde üniversite olduğu için eğitimin seviyesi, hocaların seviyesi de ona göre oluyor. Öğretmenlerden veya üniversitenin sana bir şey katmasını beklemek çok mantıklı değil kısacası.

Üniversite "kazandım artık. Bir şekilde diplomayı alırım zaten. Mezun olayım bir iş bulurum."dan ziyade çalışman gereken en önemli zaman. Boş geçirirsen diplomanın etkeni 0x1=0 gibi olur. Sen bir şey yaparsan o diploma anlam kazanır.

Büyük şehirlerin de dezavantajları var. Özellikle okul ile yurt arasındaki mesafe bence çok önemli. Her gün 1-2 saat otobüslerde kalabalıkta yol çekip gitmek ile yürüyerek okula gitmek arasında fark var. Bunları da göz önünde bulundursan iyi olabilir. Karabük'te de okursun ama o zaman network vs. işleri olmaz. Kendi başına çalışırsın ama arkadaşların da rahat tipler olursa biraz zor olabilir senin için.

Peki Trabzon'daki karedeniz teknik üniversoteso için ne düşünüyorsun? Mühendislik fakültesine ingikizce olarak açılacak. Trabzon bu alanlarda imkanı olan bir şehir mi?

Peki Trabzon'daki karedeniz teknik üniversoteso için ne düşünüyorsun? Mühendislik fakültesine ingikizce olarak açılacak. Trabzon bu alanlarda imkanı olan bir şehir mi?
Trabzon hakkında pek bir bilgim yok.

Ben Malatya ve Afyon'da okudum. Mesela Malatya'daki yurdum okuluma uzaktı. Otoyol kenarında bir yerdi. Etrafında hiç bir şey yoktu ama Afyon'daki yurdum okulun hemen yanındaydı ve kafeler, alışveriş marketleri, kırtasiye vs. her şey bulunuyordu mahallede. Malatya'da otobüsü kaçırdığım için derslere, hatta sınavlara bile geç kaldığım bile olmuştu.

Bir de benim yaşadığım şehire çok uzak olduğu için eve gitmekte zorlanıyordum. İlk başta uzakta olayım diye düşünebilir insan ama inan ki ne olursa olsun insan evini özlüyor. En azından bayramlarda 1-2 gün kendi yatağında yatmak bile huzur veriyor ve okula daha canlı dönüyorsun. Evden çok uzun zaman uzak kaldığında yalnız hissedebiliyorsun. Kısacası göz önüne almak gereken bir çok detay var. Bu iki şehir dışında pek bir bilgim yok.

Geri
Yukarı