Karadelik teorim

EmreLds

Kilopat
Makaleler
5
Merhabalar, bildiğiniz gibi karadelikler uzayı çok şiddetli bir şekilde büküyor ve geçen gün bir teori videosu görmüştüm. Bu teoriye göre karadelikler uzayı o kadar şiddetli büküyor ki uzayın diğer tarafına delik açıyor. (Solucan deliği.) Örnek vermem gerekirse bir kağıt düşünün o kağıt bizim evrenimiz ve bir kalem ile o kağıdı delerseniz öbür tarafa yol açar.

1654200554017.png

Benim teorime göre kağıda kalemle delik açtığımızda o kalem mantıken 3 boyutlu oluyor. Ve eğer o kalem yerine karadelikleri koyarsak mantıken karadelikler uzayı büktüğü için 3 boyutludan, 4 boyutlu bir cisim olması gerekmiyor mu?

1654200684061.png

Umarım anlatabilmişimdir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Karadelik dediğimiz şey içinde minik bir süper kütleli yıldız barındıran bir cisim, varlık. Cismin karanlık olmasından ziyade asıl önemli olan yıldızın boyu. Cismin karanlık yerlerine girerseniz Karadeliğin içine girmiş olmuyorsunuz, merkez noktasına gitmeniz gerekiyor. Orada minik bir yıldız bulunuyor, bu yıldız kendi etrafında çok ama çok hızlı dönüyor; işte. Karadelik dediğimiz şey bu. Zaten mantıkken bir cismin bu yıldızın içine girdikten sonra varlığını sürdürmesine imkan yok. Basınç ve uzay zaman bükülmesi bunu anlatır nitelikte. Şahsen bence Karadelikler bir delik değil, isimleri öyle kalmış. İçine girdiğiniz anda parçalara ayrılıyorsunuz, bu kadar.
uzayın diğer tarafına delik açıyor. (Solucan deliği.)
Bu geçerliliği olan bir Teori değil, Teori bile değil ve bana soracak olursanız mantıksız bir olgu.

Karadelik dediğimiz şey içinde minik bir süper kütleli yıldız barındıran bir cisim, varlık. Cismin karanlık olmasından ziyade asıl önemli olan yıldızın boyu. Cismin karanlık yerlerine girerseniz Karadeliğin içine girmiş olmuyorsunuz, merkez noktasına gitmeniz gerekiyor. Orada minik bir yıldız bulunuyor, bu yıldız kendi etrafında çok ama çok hızlı dönüyor; işte. Karadelik dediğimiz şey bu. Zaten mantıkken bir cismin bu yıldızın içine girdikten sonra varlığını sürdürmesine imkan yok. Basınç ve uzay zaman bükülmesi bunu anlatır nitelikte. Şahsen bence Karadelikler bir delik değil, isimleri öyle kalmış. İçine girdiğiniz anda parçalara ayrılıyorsunuz, bu kadar.

Bu geçerliliği olan bir Teori değil, Teori bile değil ve bana soracak olursanız mantıksız bir olgu.
Ama Nasa'nın 2015'deki bir makalesinde bir karadelikten hızla fırlayan bir cisim tespit edilmişti.

Emin olmamakla beraber mutlak çekim gücü zaten zamanı durduran bir durum. Yani kara delikler hakkındaki tahminlerimiz doğruysa zamandan azade bir durum olabilir orada. Ancak 4. boyut diğer 3 boyuttan farklı. Mesela geri gidemezsin. Dolayısıyla direk bir benzeme olmayabilir.

Hiç anlayamadım sizi. Cismin karanlık yeri ne demek? Karanlık bir yer yok ortada. Aslında kör edici ışık var ancak sana ulaşamıyor, gözümüz görmüyor Dünya'ya gelmediği için. Minik bir yıldız derken Güneş'ten büyük bir şeyden bahsediyoruz. O kadarda minik değil.
Ama Nasa'nın 2015'deki bir makalesinde bir karadelikten hızla fırlayan bir cisim tespit edilmişti.
Muhtemelen hiç karadeliğe girmedi o, ışığın çıkamadığı yerden bir cisim asla çıkamaz. Ufak ve saçma bir olayın bizim haberciliğimiz tarafından olduğundan çok daha farklı anlatılması bana daha olası geliyor.

Cismin karanlık yeri ne demek? Karanlık bir yer yok ortada
Ufuk yeri mi öyle bir yer diyorlar. Karanlık halka olan yerden bahsediyorum.
Aslında kör edici ışık var ancak sana ulaşamıyor, gözümüz görmüyor Dünya'ya gelmediği için.
Dünyaya gelmediği içinden ziyade çekim kuvvetinden dolayı.
Minik bir yıldız derken Güneş'ten büyük bir şeyden bahsediyoruz. O kadarda minik değil.
Evrene kıyasla Güneş çok ama çok küçük bir yıldız.

Ufuk yeri mi öyle bir yer diyorlar. Karanlık halka olan yerden bahsediyorum.

Dünyaya gelmediği içinden ziyade çekim kuvvetinden dolayı.

Evrene kıyasla Güneş çok ama çok küçük bir yıldız.
Pardon hepsi ifade olarak o şekilde söylenmiş o zaman ben yanlış anlamışım, kusura bakmayın.

Emin olmamakla beraber mutlak çekim gücü zaten zamanı durduran bir durum. Yani kara delikler hakkındaki tahminlerimiz doğruysa zamandan azade bir durum olabilir orada. Ancak 4. boyut diğer 3 boyuttan farklı. Mesela geri gidemezsin. Dolayısıyla direk bir benzeme olmayabilir.

Hiç anlayamadım sizi. Cismin karanlık yeri ne demek? Karanlık bir yer yok ortada. Aslında kör edici ışık var ancak sana ulaşamıyor, gözümüz görmüyor Dünya'ya gelmediği için. Minik bir yıldız derken Güneş'ten büyük bir şeyden bahsediyoruz. O kadarda minik değil.

Muhtemelen hiç karadeliğe girmedi o, ışığın çıkamadığı yerden bir cisim asla çıkamaz. Ufak ve saçma bir olayın bizim haberciliğimiz tarafından olduğundan çok daha farklı anlatılması bana daha olası geliyor.
İşte burada biraz patlıyor gibiyim. 4. boyutun ne olduğunu daha bilmeden 2. boyut ve 3. boyut geçişine benzetmek pek mantıklı gibi değil. Yinede karadeliklerin daha çok araştırılması gerektiğini düşünüyorum.

Sabaha kadar yazın, okurum. Uzay konusunu çok seviyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı