Kardeşimizi nasıl adam ederiz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
15 yaşında bir kardeşim var, tek yaptığı şey akşama kadar PUBG oynamak, iftara 30 dakika kala odasından çıkıyor ve tamamen boş yapmaya başlıyor, geçen telefonunu karıştırdım Letgo'da tayt satan birine mesaj atmış koklamak için alacağım diye, beni çekemiyor ve kıskanıyor hakkımda anneme iftira atıyor neymiş efendim ben evde bağırarak komşumla yatmak istediğimi söylemişmişim (ergenliğimde bile o komşuya cinsel şeyler hissetmedim) telefonda arkadaşım ile konuşurken küfürlü konuştuğum zaman anneme gidip bana küfür etti diyor, kendisi obez, o gereksiz oyunu oynamaya başladığından beri beni dövebiliceğini zannediyor.

180 60 kg bir adamım, geçen ufak çaplı bir sinir krizi geçirdim kendimi zorlamadım bile tek elimle ittim 2 metre geriye uçtu, annemle konuşuyorum kıskandığı için araya girip girip duruyor, yüzsüz gibi oyun oynarken bağırıyor küfür ediyor ama annem ne hikmetse duymuyor benim fısıltı küfürlerimi duyuyor, küçük kardeşim oruç tutmuyor küçücük kıza laf yapıyor yemek yeme diye.

Zaten öküz gibi yiyorsun ne hakla konuşuyorsun, çalışmıyorum eve para getirmiyorum bunu farkındayım, spora başladım fazla yemeye başladığım için sporu bıraktım kendisinin hiç öyle utanması yok öküz gibi yiyor, babam A10s almış söylenip söylenip duruyor neymiş efendim PUBG'de 60 FPS alamıyormuş. Yüzsüzlüğün daniskası, kendimi zor tutuyorum sırf annemin hatrına dalmıyorum ama sabrım tükeniyor, takma demeyin takmıyorum zaten çoğu şeyi fakat iftiraları sıktı artık, ne yapacağım ben ya?
Hocam bu kadar mı gıcık oldunuz ? Vurun bitsin :D Ben de küçük kardeşim, ben de abime takılıyorum ama bu denli değil :D

E-Spor konusuna gelecek olursak hayaline engel olmayın yaş ilerledikçe bunun ne kadar boş bir hayal olduğunu anlar. Fakat yeteneği varsa orasını bilemem. Gözden geçirebilirsiniz.

Öncelikle sizin yaşınız kaç, kardeşinizin yaşı kaç?
İkincisi buna sebep veren aile büyüklerinizin suçunu kardeşiniz sağa sola vuruyor. İlk önce ailenizi buna ikna edin. Bu yaptığı şeylerin ne kadar utanç verici olduğunu kendisine aileniz yoluyla gösterin. İkna olmuyorlarsa başka çözüm yolunuz yok.
Dövün dövün diyen arkadaşlar, gece gündüz erekte sirk maymunu gibi geziniyorlar da herhalde böyle ilkel bir yöntem ortaya sürüyorlar. Sanki o çocuk büyümeyecek de kinlenmeyecek.
Hocam ben ailemdeki tüm büyüklerden dayak yemişimdir bir sürü farklı sebepten dolayı ama hiçbirine kin gütmedim çünkü ben büyüdükçe karşımdakinin neden yaptığını anladım. 15 yaşında olan biri, kendinden büyük birine saygısızlık yaptığının farkında değilse onun içinde bulunduğu arkadaş grubunu incelerim ben.

Ben mi abarttım? Şiddeti savunan sizsiniz. İnsanız insan. Şiddetle saygı öğretilmez.

O kadar mesaj yazdım tekrar yazayım. Şahsen ben dayak yiyerek büyüdüm ve yaptığım hataların farkına her tokatta vardım ve şu an aklı başında. Nerede ne yapmasını, nasıl davranmasını veyahut neler demesini bilen bir insan oldum. Buna kültür deniliyor. Evet şiddet bir çözüm değil ama bunu şiddet yerine hatasını anlamak için yaparsa daha etkili olur. Katiller deyince ister istemez bir gülme geldi size karşı kusura bakmayın. Ben bunu içimde duyar kasmaktan başka bir şekilde değerlendiremiyorum.
Hocam ben ailemdeki tüm büyüklerden dayak yemişimdir bir sürü farklı sebepten dolayı ama hiçbirine kin gütmedim çünkü ben büyüdükçe karşımdakinin neden yaptığını anladım. 15 yaşında olan biri, kendinden büyük birine saygısızlık yaptığının farkında değilse onun içinde bulunduğu arkadaş grubunu incelerim ben.

Aynen öyle.

Sizin içinizde sakinlik ve pasiflik olduğu için sizde bu sakinleşmeye dönüşmüş. Bilenip tüm ailesini bir gecede katledenler de var. Bunu ihtimal olarak almak ister misin?

E-Spor konusuna gelecek olursak hayaline engel olmayın yaş ilerledikçe bunun ne kadar boş bir hayal olduğunu anlar. Fakat yeteneği varsa orasını bilemem. Gözden geçirebilirsiniz.
Buna katılıyorum, 5-6. Sınıfta benim de hayalim e-sporcu olmaktı şimdi 16 yaşındayım ben ne saçma bir meslek istemişim diyorum kendime.

O olmadığı zaman bütün cihazlardan oyunu silin. Yükledikçe tekrar silin. En sonunda bıkacaktır. Fakat bunu belli etmeden yapın. 🧐

Fırsat kollayıp tüm negatif yanlarını bağırarak söyleyip dövmek işe yarayabilir. Çünkü bu hareketler anlatmayla düzeleceğe benzemiyor. Kızgın emojiciler gelecek fakat, bu iş böyle. Kendimden biliyorum. Hayatında hiç dayak yemeyen insanın yolu egodur.

Kardeşiniz ergenlik zirvesindeyse normal, hayatın gerçeklerini aşamalı bir şekilde gösterirseniz; belki o zaman ilk dediğime gerek kalmaz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı