Kardiyo yapmak boş mu?

Konuyu açma sebebin "kardiyo yapma kanka" cevabını alıp, hee doğru diyor deyip kardiyoyu bırakmak ve içini rahatlatmak sanırım. kardiyo gerekli bro. Çoğu bodybuilder bulkta bile kalp, damar sağlığı için ve metabolizmaya olumlu etkisinden dolayı kardiyo yapıyor. Sen kilo verirken yapmamanın peşindesin. Ben 25 kg verdim, her Allah'ın günü kardiyo yaparak yaptım bunu. Sabah aç karnına 45dk kardiyo yap, bakalım o gün istesen de diyetini bozabiliyor musun?

Ne kadar ön yargılı. Ben kardiyonun boş olmadığını öğrenip içim rahat bir şekilde yapmaya devam etmek için açtım. Siz de sarkma oluştu mu?

Kardiyo yapmadan kilo veriyorum, ve kardiyo yapılmasını öneriyorum. Kardiyo yapmamak kilo vermemi çok yavaşlatıyor. 4 ayda 8 kilo verdim (Bu biraz benim metabolizmamla da alakalı, benimki biraz yavaş.), sadece yemekten kıstım ve antreman yaptım. Kardiyo yapsam kaç kilo vermiş olurdum bilmiyorum. Ben yapmayı sevmediğim için yapmıyorum ve kilo vermemi yavaşlattığının farkındayım. O yüzden daha hızlı kilo vermek istiyorsan antreman sonrası kardiyo yapman gerek. Benim antremanım 1.5-2 saat sürebiliyor, kardiyo yapacak isteğim olursa da 20-30 dakika kardiyo yaparım. Sana da süre oranı olarak bu şekilde yapmanı öneririm. Atıyorum 1 saat antreman yapacaksan 20 dakika da kardiyo yap.
Hocam her gün 7 hızında 30 dk koşuyorum üstüne 40dk karışık bisiklet.

Arkadaşlar bir insan hiçbir şey yapmasa 2000 kalori yakıyormuş günde. Ben kilolu olduğum için 2500 sayıyorum. Spor salonunda 1 saat kardiyo yapıyorum ve en fazla 300-400 kalori yakıyorum. İyi de buna gerek var mı? Yemeği biraz daha kıssam hem daha az yorularak hem de zamanımda gitmez.

Ancak şöyle bir şeyde var. Ben şuna inanıyorum. Diyet ile kilo veriyoruz doğru. Ama kardiyo yapınca daha sağlıklı vermiş oluyoruz. Hem vücut toparlıyor ve esniyor. Hem de irade ve psikoloji güçlendiriyor. Örneğin bir çikolata yemeye kalksam o kadar koştum boşuna gidecek diyerek nefsimi güçlendirmişte oluyorum.

Sizinde fikirlerinizi merak ediyorum o yüzden sordum. Ayrıca benim göğüslerim normal şişman insanlara göre biraz daha büyük yani yağlı. Zayıflayınca düzelir değil mi?
Neden boş olsun ki? Sonuçta bir etkisi olmalı doğru kullanım ve süreç içerisinde.

Ne kadar ön yargılı. Ben kardiyonun boş olmadığını öğrenip içim rahat bir şekilde yapmaya devam etmek için açtım. Siz de sarkma oluştu mu?
Ben kilo verirken tam boyumun uzama dönemine denk geldi. O yüzden sarkma olmadı. Ama boyum uzamadan versem çok büyük ihtimalle sarkma olurdu çünkü 20 kgden sonra baktığımda deri elime geliyordu. Büyük ihtimalle oldu zaten ama uzadığım için topladı. Tam çok detaylı hatırlayamıyorum. Deri genetik işi. Dışardan alacağın takviyeler, kremdir kolajendir bunlar etkilemez. Çünkü ölü bir doku var. O ölü dokuyu bıçakla kesip atmak harici hiçbir şey yapamazsın.

Ben kilo verirken tam boyumun uzama dönemine denk geldi. O yüzden sarkma olmadı. Ama boyum uzamadan versem çok büyük ihtimalle sarkma olurdu çünkü 20 kgden sonra baktığımda deri elime geliyordu. Büyük ihtimalle oldu zaten ama uzadığım için topladı. Tam çok detaylı hatırlayamıyorum. Deri genetik işi. Dışardan alacağın takviyeler, kremdir kolajendir bunlar etkilemez. Çünkü ölü bir doku var. O ölü dokuyu bıçakla kesip atmak harici hiçbir şey yapamazsın.
En azından sarkarsa elimden bir şey gelmediği için üzülmem. Bu bakış açısı bazen işime geliyor çünkü genetik hayattaki şansının bence %50si. Yinede polyanacılığın fazlası iyi değil teşekkürler

kardiyo yapmak çok önemli zaten 1 bölüm dizi açıp yarım saat eğimli yürüyüş/koşu yapsan zaman çok hızlı geçiyor. Belki ilk 1-2 hafta zor gelebilir sonra alışıyorsun.

Geri
Yukarı