Karga beslemek istiyorum

Konuyu biraz hortlatıyor olacağım. Bir süredir karga beslemekteyim ve bu işe başlamadan önce internette uzun bir süre araştırdım. Öncelikle kargalar evde, kafeste veya benzeri bir kapalı alanda kalmaması gereken hayvanlardır. Kargalara bir evcil hayvan olarak değil bir arkadaşınız olarak yaklaşmanız gerekir. Kargalar dünya üzerindeki en zeki hayvanlardan biridir, zekası 7 yaşındaki bir insanın zekasıyla eş değerdir. Zekalarının getirisi olarak da görsel hafızaları çok gelişmiştir. Bundan dolayı sizin onlara yaptığınız bir iyilik onların size minnet duymasıyla ve uzun süreler boyunca bunun devam etmesiyle, bir arkadaşlık kurmasıyla sonuçlanır.

O halde, kargalarla nasıl arkadaş oluruz?

Aslında kargalar ile arkadaş olmak insanlarla arkadaş olmaktan farksızdır. Önünüzde birkaç seçenek var; sokakta yaralı bulduğunuz bir yavruya iyileşene kadar bakmanız, kendinize alıştırmanız ve iyileştikten sonra onu doğasına geri bırakmanız. Diğer bir seçenek ise rutin olarak kargaların bölgesi olarak belirlediği yerlere onların seveceği yiyecekler bırakmanız. Ben bu ikincisini yapıyorum çünkü daha önce hiç yaralı ve yavru bir kargayla karşılaşmadım. Öyle olsaydı bile onu buldum diye benimseyip, evcil hayvanım gibi onu bir eve hapsetmezdim, iyileştikten sonra onu geri özgürlüğüne kavuştururdum. Diğer türlü çok kolay bir şekilde depresyona girebilirler. Eğer bölgesine girdiğiniz kargaların sizi tanımasını istiyorsanız her gün aksatmadan aynı saatlerde kargaların yakınlarına onların seveceği türlerden yiyecekler bırakmanız gerek. Daha çok kedi/köpek mamalarından, tuzsuz kabuklu yer fıstıklarından ve tabaklarınızdaki artıklardan hoşlanırlar. Bunu yaparken yiyeceklerin başında beklememeniz, onlara yakın durmamanız gerekir. Onları elinize alıp sevemezsiniz, böyle bir şeye kalkışmayın. Eğer sürekli temas ve fiziksel yakınlık kuracağınız bir hayvan istiyorsanız kargalar size göre değil. Bu dediklerimi rutin olarak uygularsanız bir yerden sonra kargalar sizi önbelleklerinden belleklerine atar, sizi gördükleri anda kafanızın üstünde uçuşmaya başlarlar. Böylece sizi tanıdıklarını anlarsınız. Kargalar bölgelerini ölümüne korurlar, örnek olarak bahçenizde beslediğiniz ve bahçenizi bölgesi olarak benimseyen, zihnindeki haritasına ekleyen bir karga, bahçenize giren bir yabancı birini gördüğünde çok büyük olasılıkla ona kötü davranacak, saldıracaktır. (Reddit'te dediğim olayı yaşayan birisi bu konuda hakkında bir yazı yazmış) Ayrıca bu yazıyı yazarken camımın etrafında kargalar uçuşmakta, cama çıktığımda karşı çatıya çıkıp beni izliyorlar😁 Daha başıma gelmedi fakat gelmesini umduğum bir diğer şey ise kargaların sizlere parlak hediyeler vermesi. Eğer hediye bıraktıysa bile onu görmedim, çünkü genelde yiyeceklerini çalılara bırakırım. Son olarak kargalarla arkadaşlık konusunda daha fazla bilgi edinmek için biraz araştırma yapmanız sizin için iyi olacaktır. Unutmayın, kargalar siz onlara kötü davranmadığınız sürece size zarar vermezler.

Yeni konular

Geri
Yukarı