Kargocuların işi zor mu?

İşe göre değişir, mesela ben cihaz alım satım işi yapıyorum, oldukça yüklü siparişlerimiz oluyor ve çevremizde ki kargo firmalarının neredeyse hepsini çalışanına kadar tanıyoruz ve işlerinin ne kadar yoğun ve zor olduğunu biliyoruz.

Özellikle yakın yerlerden kargo toplamaya giden iç hat elemanlarının işi cidden zor, oturmuyorlar diyebilirim. Dağıtıcıların da bir tık zor, bir arabada 1 şoför, 2 dağıtım elemanı oluyor genellikle, eğer paketlerin teslim konumu birbirlerinden çok uzak değilse el arabasıyla 8 9 tane mal taşımak zorunda kalıyorlar oradan buraya.

Bu arada çok büyük mobbing ve baskı söz konusu kargo işlerinde, eğer saha elemanıysanız yediğiniz baskıyla kanser bile olabilirsiniz, yani arka planda kargocuların işini önemsemediğini düşünseniz de kargo firmaları artık 5 sene önce ki gibi değil, müthiş bir istihbarat söz konusu, sistemde bir gecikme olsun üstler tarafından dürtülüyorsunuz.

Yapamıyorsa çalışmasın. Parasını ödüyorsun.

Siz kargonun parasını ödüyorsunuz, çalışanın parasını patronu ödüyor. Bu ayrımları idrak edebildiğimiz vakit, yol almaya başlayacağız.

Zor tabii ki. Direkt, birebir insana hizmet eden her iş zordur. Bundan da zorluktan sebep kendine pay çıkarma gibi bir yola girilmesin lütfen. Tercihtir, karşılıklı anlaşmadır.

Kargo işi şöyle aslında. Transfer merkezlerinde ayrılıyor hangi ile ilçeye gidecekse ona göre araçlar yükleniyor o şekilde nakliye yapılıyor. Sen İstanbul'da ki evine sipariş verdiysen İstanbul'a gelen araçla senin kargon geliyor. İstanbul'da ki transfer merkezin de ayrılıyor sonra senin evine kurye falan çıkıyor getiriyor. Yani ben bir sipariş verdim diye oradan oraya gelmiyor kimse.

Birileri yerlerine göre ayırıyor, birileri yüklüyor, birileri de sürüyor.
Bu işlerin çoğunu aynı kişi yapıyor.Arabayı indirmekte dahil.Evet diğer dediklerinizin çoğunun gördüğüm kadarı ile doğru ve müşteri tarafında da saçma olan kısımları var.İnstagram'dan aldım parayı sana verdim paramı geri ver kısmı en büyük sorun.Not:Müşteri mantıklı davranıp zabıt ile ürünü açtırdığı durumlar hariç.Not2:Günde 200 kargonun 5 inde bu şekilde çıkma oranı daha yıpratabiliyor.Not3:Bu işi 3 yıl bir Üniversite'ye kargo teslimatı dahil yaptım.Çok saçma dağıtım yapanı da gördüm çok saçma müşteri de.Çok iyi müşteri de.Ama şu kesin bir şey kargonuzun size ulaşıp ulaşmadığı size dağıtan şubenin işleyişi ve çalışanı ile ilgili.Tabi sizin mantıklı bir müşteri olduğunuzu varsayarak söylüyorum.

Her işin bir zorluğu var ben markette calışıyorum sanırım yaklaşıp 10 ay oldu insanlarla uğraşmak tamamen bir işkence geliyor, bu işte sabır ve kafa lazım kasayla uğraşırsın reyonla uğraşırsın insanlarla müdürle bir sürü işin olur her meslekle bir zorluk var.

Yeni konular

Geri
Yukarı