Kariyer için "Level/Model/Game Designer vs Animasyoncu"

artifactr

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar Avrupa'da bir oyun şirketinde veya herhangi bir uygulama vs geliştirme şirketinde çalışmak için,
Bu alanlardan hangisini ilerletirsem daha yüksek ihtimalle iş bulabilirim?

Animasyon ve karakter modelleme çoğunlukla 3DS Max veya Blender'dan yapiliyormuş.

Çevre düzenleme ve harita yapan kişiye level designer deniyormuş.

Kodlama bilmeyen ama programciyla oyunun yapisini konusan, Blender bilmeyen ama animasyoncuyla animasyonlara karar veren, kisaca fikir babasi Game desıgner oluyormuş sanirim.

Arkadaşlar Avrupa'da bir oyun şirketinde veya herhangi bir uygulama vs geliştirme şirketinde çalışmak için,
Bu alanlardan hangisini ilerletirsem daha yüksek ihtimalle iş bulabilirim?

Animasyon ve karakter modelleme çoğunlukla 3DS Max veya Blender'dan yapiliyormuş.

Çevre düzenleme ve harita yapan kişiye level designer deniyormuş.

Kodlama bilmeyen ama programciyla oyunun yapisini konusan, Blender bilmeyen ama animasyoncuyla animasyonlara karar veren, kisaca fikir babasi Game desıgner oluyormuş sanirim.

Bana kalsa level designer çünkü her zaman laızm oluyor ve az var. Ben de level design yapıyorum. Yanlışım varsa düzeltin.

Game designer sektörde uzun süre tecrübesi ve bilgisi olanlar için bir meslek. Başlangıç için kullanman zor değil, imkansız. Level designer aynı şekilde belirli süre oyun kuramı ve oyun yapma üzerine tecrübeli olan yazılımcı, grafiker insanlardır. İnsanlar baktığında kolay sanıyorlar sanırım. Bu beleş gözükem meslekler oyunların en önemli kısımlarını hallediyorlar.

Senin yapabileceğin Karakter modelleme ve anime etme olabilir.

Game designer sektörde uzun süre tecrübesi ve bilgisi olanlar için bir meslek. Başlangıç için kullanman zor değil, imkansız. Level designer aynı şekilde belirli süre oyun kuramı ve oyun yapma üzerine tecrübeli olan yazılımcı, grafiker insanlardır. İnsanlar baktığında kolay sanıyorlar sanırım. Bu beleş gözükem meslekler oyunların en önemli kısımlarını hallediyorlar.

Senin yapabileceğin karakter modelleme ve anime etme olabilir.

Peki bu tarz başka meslek var mı oyun geliştirirken falan?
Yani level designer ses designerkarakter ve animasyon designer dışında hangi meslekler var oyun geliştiriciliğinde?

Bir de ben minimum 3 4 sene çalışacağım seçtiğim alana, bu alanda iyice deneyim kazanmak için level designer olamiyor muyum mesela kodlama bilmeden?

Peki bu tarz başka meslek var mı oyun geliştirirken falan?
Yani level designer ses designerkarakter ve animasyon designer dışında hangi meslekler var oyun geliştiriciliğinde?

Bir de ben minimum 3 4 sene çalışacağım seçtiğim alana, bu alanda iyice deneyim kazanmak için level designer olamiyor muyum mesela kodlama bilmeden?

Level design için kodlama gerekmiyor. En azından benim şu anda olduğum yere kadar. Ancak kolay mı dersen, hayır kesinlikle kolay değil.

Senin yapabileceğin karakter modelleme ve anime etme olabilir.

@Muhammet Halit açıkçası şu anda muhendislik okuyorum dolayisiyla öğrenci olarak belli sitelerde ücretsiz olsun cok cüzi miktarlar olsun satış yapmak istiyorum ana mesleğim disinda bir iş imkanim daha olsun ve şu siralar birazcik olsun hatta ayda 10 TL bilr olsa ek gelir elde etmek istiyorum bunun icin ogrenecegim yani yapacagim ana iş olmayacak. Günde 11-12 saat PC kullanıyorum 2 3 saat olsun ayirabilirim yani.
Level design için kodlama gerekmiyor. En azından benim şu anda olduğum yere kadar. Ancak kolay mı dersen, hayır kesinlikle kolay değil.

Level designer olunca oyunlardaki çevreyi haritayi falan tasarliyorsun değil mi?
Iş imkanlari nasıl?

@Muhammet Halit açıkçası şu anda muhendislik okuyorum dolayisiyla öğrenci olarak belli sitelerde ücretsiz olsun cok cüzi miktarlar olsun satış yapmak istiyorum ana mesleğim disinda bir iş imkanim daha olsun ve şu siralar birazcik olsun hatta ayda 10 TL bilr olsa ek gelir elde etmek istiyorum bunun icin ogrenecegim yani yapacagim ana iş olmayacak. Günde 11-12 saat PC kullanıyorum 2 3 saat olsun ayirabilirim yani.

Yaptığın tasarımları bionluk gibi frelance sitelerinde satabilirsin. Sadece level design değil hepsini de yapabilirsin. Hepsini yaparsan 3-5 günde yapılabilecek bir oyun için 2-3bin gibi miktarlar alabilirsin. Ancak bionluk için 18 yaş üstü olmak gerekiyor sanırım.
Level designer olunca oyunlardaki çevreyi haritayi falan tasarliyorsun değil mi?
Iş imkanlari nasıl?

Aynen haritayı tasarlıyorsun. Bence imkanları iyi, ancak sadece lL.D olmanın çok getiri sağlayacağını düşünmüyorum. Yaptığınız level design ın üzerinde oyun kodlamayı öğrenirseniz yukarıda belirttiğim gibi meblağları kazanabilirsinzi diye düşünüyorum.Level Design i İŞ olarak yaparsanız getirisi fazla olur.Hani bir şirkette çalışırsanız falan.

Yaptığın tasarımları bionluk gibi frelance sitelerinde satabilirsin. Sadece level design değil hepsini de yapabilirsin. Hepsini yaparsan 3-5 günde yapılabilecek bir oyun için 2-3bin gibi miktarlar alabilirsin. Ancak bionluk için 18 yaş üstü olmak gerekiyor sanırım.

Aynen haritayı tasarlıyorsun. Bence imkanları iyi, ancak sadece ll. D olmanın çok getiri sağlayacağını düşünmüyorum. Yaptığınız level design ın üzerinde oyun kodlamayı öğrenirseniz yukarıda belirttiğim gibi meblağları kazanabilirsinzi diye düşünüyorum. Level design i iş olarak yaparsanız getirisi fazla olur. Hani bir şirkette çalışırsanız falan.
Az önce arastirma yaptim kodlama için başlarda olmasa da ileride her türlü matematik gerekiyormuş o yuzden vazgeçtim sadece design mesleklerine bakiyorum

Yani level design güzel bir seçim. Bana önerebileceginiz sizin kullandiginiz level designer öğretici kurs vs varsa atabilir misiniz?
.

Son düzenleme:
Yani level design güzel bir seçim. Bana önerebileceginiz sizin kullandiginiz level designer öğretici kurs vs varsa atabilir misiniz?
Az önce arastirma yaptim kodlama için başlarda olmasa da ileride her türlü matematik gerekiyormuş o yuzden vazgeçtim sadece design mesleklerine bakiyorum.

Devsquad Unreal Engine 4 level design tutorial series var. İngilizce ama güzel anlatıyor bayağı.

Okudukça kendimden geçtim. Başlayalım.
Oyun tasarımcısı olmak için gereken tecrübe hayal edebildiğinin ötesindedir. ( Kendi firmanı açmadığın taktirde veya küçük mobil oyunlar için çalışmadığın sürecce ).

Level tasarımcısı sadece harita yapmaz. ( Al harita buyur, ağaç var dağda var daha ne! ) Level tasarımcısı gameplaye uygun şekilde oyunun oynanabilir haritasını şekillendirmeli ve oyuncuya yol göstermeli, sunmalıdır. Gameplay ve tasarıma uygun şekilde bölümün ana hatlarını ve detaylı artların tümünü o ekip ( level tasarımcıları ) düzenlerler. Oyun tasarımcısı ise ana başlıklarda düzenli kontrol ile hedeflenen oyun için bu çalışma gruplarına yol gösteren, onları düzenleyen koordinatördür.

Oyun kuramına hakim olmadan oyun ve level tasarımına girmek ortaya sadece oyuna hasar veren, kalitesini düşüren işler ortaya çıkarır. Oyun firmasında yazılımcı, grafiker, karakter ve modelleme için çalışan tasarımcılar, ses tasarımcıları, UI designer ve testerlar giriş mesleği olarak seçilebilir.

Hayal gücü yüksek olan çalışanlar sektörde tecrübe kazandıkça yükselmeye başlar. Level designer açlığı olduğu tamamen yanlış, açlık olan şey iyi level tasarımcısı. Yeterli tecrübesi olmayan ve al bölüm işte diye takılan tipler yüzünden piyasada kalitesiz işler çoğaldı. Oyun dünyasının hızlı büyümesini kaldıramayan iş dünyasının bir sonucu olarak yaşanıyor bunlar. Düşünürsen hala oyunlara Game ve level tasarımcısı olarak eski stüdyolardan eleman getiriliyor. Yeni insanların isimlerini duyamıyorsun. Çünkü kısa sürede büyüyen oyun dünyası ve sürekli açılan stüdyolara yetecek kalifiye eleman yok.

Tavsiyem hızlı yolu denemeden, doğru olanı yapıp baştan başlamaktır. Bionlukta kendini uzman zanneden veya fiverdaki biz uzman tasarımcıyız diyen tiplere kulak asmayınız. Bu işler " oyun işte " denilemeyecek kadar zor işlerdir. Herkes yapamaz.

Geri
Yukarı