Kariyer planlama sebebi ile kararsız kalmak

OLİTA HAYDAR

Kilopat
Makaleler
3
Yer
DOĞU ROMA IMPARATORLUĞU
Arkadaşlar eğitim hayatımda bazı şeylere karar veremedim. 2020 yılında Çanakkale'de tarih eğitimine başladım. 2021 yılında hem açıktan maliye lisans hem de tarih okumaya başladım ve maliye alanından gitmeye karar verdim, kaydımı tarihten sildirdim. Açıktan okuma sebebi ile de biraz eziklik hissetmeye başladım. Bu sene yine üniversite sınavına girdim. Bir yere yerleşemedim ama ek kayıtlarda yerleşebileceğim bazı bölümler var. Bilgi üniversite'de bankacılık ve sigortacılık ya da muhasebe ve vergi uygulamaları gibi ön lisans bölümleri düşünüyorum. Hem de açıktan okuduğum maliye ile bağlantılı bölümler. Şimdi kararsızlık yaşadığım şeyleri anlatacağım. Af gelmiş, kaydımı sildirdiğim bölüm olan tarihe geri mi başlayayım, Trakya üniversite'de kamu yönetimi gibi bir bölüm mü okuyayım ya da Bilgi üniversite'de bankacılık ön lisans mı okuyayım karar veremedim. Tarih'te bitirmeme 3 sene kaldı. Maliyeyi bitirmeme de 3 sene var. Bankacılık 2 sene, kamu yönetimi okusam ders saydırsam o da 3 sene. 21 yaşındayım bir de. 24 yaşında mezun olsam, 25 yaşında askere gitsem 1 sene de iş arasam etti 26. ileride aile de kurmak gerekecek. 26 yaşında başladığım işte de köle olurum. Bir de tarih ve kamu yönetimi şehir dışında. İstanbul'da oturuyorum ben. Şehir dışında işimle alakalı bir staj vb ya da gelişim de gösteremem. İnek gibi okur gelirim.

Aslında mantıklı olan 2 yıl Bilgi üniversite'de bankacılık okuyup aynı anda açıktan maliyeyi bitirirken bir Mali müşavir yanında çalışmak ama hani üniversite ortamı da iyi gibi (gerçi tarih okurken eve çıkmıştım ve Full aç dolaşıyordum).

Kısaca:
21 yaşında İstanbul'da ikamet ediyorum:

Ana bölüm maliyeyi kesin okumam gerekiyor. Yanında:

Terk ettiğim tarih bölümüne (3yıl kaldı) geri mi döneyim,
Trakya üniversite'de Kamu Yönetim mi okuyayım,
Bilgi üniversite'de 2 yıl bankacılık mı okuyayım?

Eğer şehir dışında okursam (Çanakkale ve Trakya'da alanım ile ilgili staj veya kendimi geliştirme odaklı faaliyet yapamam. İnek gibi okur gelirim) 2 yıl bankacılık okursam staj ve aynı anda çalışma şekli ile güzel olur diye düşünüyorum.

Önceki başlıklarım:

Kimse sorumluluk altında hissetmesin sadece olaya başka bir şekilde yorum katmak istiyorum. Mantıklı düşünemiyorum. Yardımcı olursanız çok müteşekkir olurum.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı