Karl Marx ve şeytan

İnsanların belirli bir konuda bilgisi olmadan tartışma oluşturması ne acayip. Bundan daha acayip olanı ise bilgiye sahip olduğunu iddia eden bir topluluğun daima sivri bir kalemle gardını çekmiş hazırda durması...

Bu tip olaylara ses çıkarmayayım dedim fakat zor bir mecra bunun için. Şöyle ki "bir konuda merakım olup şöyle bir kaynaktan bilgi buldum, düşünceleriniz nedir?" diyen birine eğer fikirlerinizi "edep" çerçevesinde veremiyorsanız, vermeyin. Sadece karşınızdakini kırmış olursunuz. Öte yandan gerçekten bir şeyi biliyorsanız bunu karşınızdakine aktarmanın izahı ve anlaşılabilirliği çok daha kolay ve net olur. Tıpkı bir çocuğun anlayacağı şekilde. Aksi halde üsturupsuz tartışmaktan ve o şeye körü körüne taraftar olmaktan öteye gidemezsiniz.

Bu konudaki tartışmadan çıkardığım ve siteyle bağlantı kurabildiğim tek husus ise resmen NVIDIA vs AMD tartışması gibi daha öteye gidemiyor. Oysa konuyu internetten araştırdığımda sevdiğim ve "bilgili ve saygılı" insanların oluşturduğuna inandığım bir sosyal platformdan sonuç bekledim. Acınası...

Şöyle ki "bir konuda merakım olup şöyle bir kaynaktan bilgi buldum, düşünceleriniz nedir?" diyen birine eğer fikirlerinizi "edep" çerçevesinde veremiyorsanız, vermeyin.

Böyle ortaya bir şeyler bırakılmış, yönü tarafı belli olmayan, sözde anlayışlılık tavrına anlam veremiyorum. Yukarıda edepsizlik ihtiva ettiğini düşündüğünüz mesajlar hangileridir mesela. Ayrıca, bir ekonomist ve düşünce insanına karşı; korku ya da fantezi türünde hikayeler yazmayı seviyor diye "şeytanla anlaşma" yaptığı şeklinde soyut ve mesneti olamayacak bir iddiada bulunmak, kişinin bıraktıklarına saygısızlıktır. Yazdıkları teoriler üzerine konuşmak, boş yere zaman kaybına da mahal vermeyecektir. Tabii muğlak konular daha ilgi çekici geliyor, ciddiyet ise o kadar da önemsenmiyor. Ciddiyesizliği savunmak ise matah bir şey addediliyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı