Karmaya inanıyor musunuz?

Edenin ettiğini bulup bulmadığına kesin kanaati nasıl getirebilirsin? Diyelim bir adam sana iftira attı ve işinden oldun. Bu adamda illa 1 2 hafta içinde işinden olacak diye bir şey yok, hatta işinden olacak diye bir şey de yok, belki başka bir kötü durumla karşılacak. Ama sen bunu öğrenmeyedebilirsin, sonuçta adamın gittiği olduğu her yerde gizli kamerayla izlemiyorsun. Öte yandan yaptığı kötülüğün karşılığını bu dünyada bulan biri öteki dünyada ceza almayacak diye bir şey de yok. Ek olarak şöylede bir durum var, biri kötü yaptığı şeyin karşılığını bu dünyada aldığı zaman belki de bu onun için hayırlı olan yani iyi olana yönelmesi için bir uyarıda olabilir, hani adamın kötü işlerle uğraşıyordur bunun sonucunda başına kötü bir şey gelir derki ben gerçekten kötü şeyler yapıyormuşum ve iyiye yönelir ya da kötü yaptığı şeye son verir. Yani sonu çok uzar gider çok detaylandırılabilir.

Asıl sorun şu ki; Herkesin başına iyi veya kötü şeyler gelir.

Sen bunu görüp; Bak bak görüyor musun? Çok kötü bir adamdı. İlahi adaleti buldu.
Diyebilirsin.
Aynı şekilde Kötü birini görüp; Öbür dünyada cezasını çekecek!
Diyebilirsin.

Bunların ikisi de olgu isnadından bağımsızdır.
Ben de kötü şeyler yaptım.
Benim başıma da kötü şeyler geldi.

Şimdi soruyorum.
Ben kötü bir şey yapmasaydım da başıma kötü şeyler gelir miydi?
Evet gelirdi.
Aynı şekilde iyi bir şey yaşamamız için de, iyilik yapmamıza gerek yoktur.
Yaşanan her şey birbirinden bağımsızdır.
Bunları birbirine bağlamak, türlü türlü asılsız inançta vardır.

Dinlerde de bu vardır. Var olmasının sebebi daha iyi bir toplum oluşturmaktır.

Cahil bir Arap toplumuna; Allah kötülük yapanı cezalandıracaktır. Dersen o insanlar buna inanır ve kötülük yapmaz.
Ama aynı topluma; kötülük yapmayın! Çünkü çok kötü bir şeydir. Dersen o insanlar seni umursamaz.

Dinler bu yüzden vardır. Günümüzde kanun vardır, hiçbir şey cezasız kalmaz. Bu yüzden bunlara ihtiyaç yoktur. Dinlerin yavaş yavaş unutulmasındaki en büyük sebep de budur.

Asıl sorun şu ki; Herkesin başına iyi veya kötü şeyler gelir.

Sen bunu görüp; Bak bak görüyor musun? Çok kötü bir adamdı. İlahi adaleti buldu.
Diyebilirsin.
Aynı şekilde Kötü birini görüp; Öbür dünyada cezasını çekecek!
Diyebilirsin.

Bunların ikisi de olgu isnadından bağımsızdır.
Ben de kötü şeyler yaptım.
Benim başıma da kötü şeyler geldi.

Şimdi soruyorum.
Ben kötü bir şey yapmasaydım da başıma kötü şeyler gelir miydi?
Evet gelirdi.
Aynı şekilde iyi bir şey yaşamamız için de, iyilik yapmamıza gerek yoktur.
Yaşanan her şey birbirinden bağımsızdır.
Bunları birbirine bağlamak, türlü türlü asılsız inançta vardır.

Dinlerde de bu vardır. Var olmasının sebebi daha iyi bir toplum oluşturmaktır.

Cahil bir Arap toplumuna; Allah kötülük yapanı cezalandıracaktır. Dersen o insanlar buna inanır ve kötülük yapmaz.
Ama aynı topluma; kötülük yapmayın! Çünkü çok kötü bir şeydir. Dersen o insanlar seni umursamaz.

Dinler bu yüzden vardır. Günümüzde kanun vardır, hiçbir şey cezasız kalmaz. Bu yüzden bunlara ihtiyaç yoktur. Dinlerin yavaş yavaş unutulmasındaki en büyük sebep de budur.
İlk söylediklerine tamamen katılıyorum, illa iyilik yaptın diye dur benim başımada iyi bir şey gelsin diye bekleyemezsin. Zaten bunun farkına varmanda zor olur, belki sen yaptığını unuttun çok basit bir iyiliğin karşılığını 20 sene sonra alırsın ama bilmezsin bile.
Öte yandan dinler bu yüzden vardır dediğin sebep mantıksız, şöyle ki dinler çıktığı zamandan beri hiç bir zaman kötülüklerin önüne geçilmemiştir, bunun sebebi insanların nefsine yenik düşmesidir. Kanun konusunda zaten, cevap vermeye bile gerek duymuyorum çok komik çünkü senin kendininde inanarak yazdığını düşünmüyorum, "günümüzde kanun vardır, hiç bir şey cezasız kalmaz" şu cümleyi okuyup tekrar bir düşünün lütfen :)

İlk söylediklerine tamamen katılıyorum, illa iyilik yaptın diye dur benim başımada iyi bir şey gelsin diye bekleyemezsin. Zaten bunun farkına varmanda zor olur, belki sen yaptığını unuttun çok basit bir iyiliğin karşılığını 20 sene sonra alırsın ama bilmezsin bile.
Öte yandan dinler bu yüzden vardır dediğin sebep mantıksız, şöyle ki dinler çıktığı zamandan beri hiçbir zaman kötülüklerin önüne geçilmemiştir, bunun sebebi insanların nefsine yenik düşmesidir. Kanun konusunda zaten, cevap vermeye bile gerek duymuyorum çok komik çünkü senin kendininde inanarak yazdığını düşünmüyorum, "günümüzde kanun vardır, hiçbir şey cezasız kalmaz" şu cümleyi okuyup tekrar bir düşünün lütfen :)

Asla tamamen önüne geçilemez, o ayrı. Ama din olmasaydı kanun da olmazdı, kaos olurdu. Kaosu ortadan kaldırıp kötülüğün önüne geçilebildi bu sayede.

Adalet'in var olup olmaması tartışılabilir bir konu.
Ama sen şu an birini öldürsen seni bulabilirler, kaçamazsın. Eninde sonunda cezanı çekersin, kimin haklı olduğuna karar verilemediği durumlarda illaki haksızlıklar olacaktır.
Ama kanuna karşı gelemezsin.

O zamanlar kanun yoktu, din vardı. Şimdi kanun var din yok.
Dinin bu zamana kadar gelmesinin sebebi, tarikatlar ve hocalardır. Onlar İslam'ın kanunlarını, ülkemizin kanunlarından daha çok seviyor.

Şeriat istiyorlar, çünkü işlerine geliyor. Onlar sayesinde de dinler günümüze kadar uzandı.
Din sadece kanun için değil, insanları kontrol etmenin türlü yolları için kullanılmıştır.
Cihad ve gaza dediğimiz kavramlar ile, dini kullanarak Orta Doğu'nun içinden geçen emeviler bunun en büyük örneğidir.

Veya haçlı seferlerinde de bunun laciverti yaşanmıştır.

Geri
Yukarı