Karmaya inanıyor musunuz?

@kade Karma'nın Türkçe Rap'in İstiklâl Marşı olduğuna inandığım doğrudur.

Onun dışında; Karma inanç esası değildir, Karma bir olguya verilen isimdir.
Zehirli yılanlar'ın zehre bağışıklığı yoktur.
Bu bir Karma örneğidir.

Karma kader değildir. Karma demek ne yaparsan onu bulursun demektir.
Bunu herkes yaşamıştır. Yaşamadım diyenler adını Karma koymamıştır.

Şehinşah'ın Karma adlı parçasında; "Karma daima aleyhime" Demesi aslında her şeyi özetlemektedir.
Karma'nın aleyhine olması; zamanında çok kötülük yapmış ve şimdi cezasını çekiyor olması anlamını taşıyor.
Şehinşah'ın Karma'sı budur.

İyilik yaparsan iyilik bulursun. Ve karma lehine olur.
Kötülük yaparsan karma aleyhine çalışır, kişiden kişiye değişebilen bir olgudur.
İnanç esası taşımamaktadır, herkes kötü bir şey yapmıştır, ve aynı şekilde kötü bir şey de yaşamıştır. Veya tam tersi, ama karmayı herkes tatmıştır.

Karma yaşattığını yaşamak değildir.

Onun dışında; Karma inanç esası değildir, Karma bir olguya verilen isimdir.
Zehirli yılanlar'ın zehre bağışıklığı yoktur.
Bu bir Karma örneğidir.

Karma kader değildir. Karma demek ne yaparsan onu bulursun demektir.
Bunu herkes yaşamıştır. Yaşamadım diyenler adını Karma koymamıştır.

Şehinşah'ın Karma adlı parçasında; "Karma daima aleyhime" Demesi aslında her şeyi özetlemektedir.
Karma'nın aleyhine olması; zamanında çok kötülük yapmış ve şimdi cezasını çekiyor olması anlamını taşıyor.
Şehinşah'ın Karma'sı budur.

İyilik yaparsan iyilik bulursun. Ve karma lehine olur.
Kötülük yaparsan karma aleyhine çalışır, kişiden kişiye değişebilen bir olgudur.
İnanç esası taşımamaktadır, herkes kötü bir şey yapmıştır, ve aynı şekilde kötü bir şey de yaşamıştır. Veya tam tersi, ama karmayı herkes tatmıştır.

Karma yaşattığını yaşamak değildir.
Ben de sizin gibi düşünüyordum fakat işin derinine inip, cidden oturup araştırma yaptığımda öyle olmadığını anladım. En basitinden, olayı az çok kavrayabilmek için şu videoyu izleyebilirsiniz (izleyecekseniz ön yargısız şekilde izlemenizi tavsiye ederim);
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Ha onun dışında, Şehinşah "Karma" şarkısını hangi anlamda yapmıştır bilemem. Belki de dediğiniz gibi düşünerek yapmıştır. Şeyho'yu severiz bu arada, yanlış anlaşılmasın. 🙃
Dediğim gibi, ben kadere inanıyorum, "karma"ya değil. Çünkü "karma" benim için bir inanç, dediğiniz gibi "Ne yaparsan onu bulursun" demek değil.

Ben de sizin gibi düşünüyordum fakat işin derinine inip, cidden oturup araştırma yaptığımda öyle olmadığını anladım. En basitinden, olayı az çok kavrayabilmek için şu videoyu izleyebilirsiniz (izleyecekseniz ön yargısız şekilde izlemenizi tavsiye ederim);
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Ha onun dışında, Şehinşah "Karma" şarkısını hangi anlamda yapmıştır bilemem. Belki de dediğiniz gibi düşünerek yapmıştır. Şeyho'yu severiz bu arada, yanlış anlaşılmasın. 🙃
Dediğim gibi, ben kadere inanıyorum, "Karma"ya değil. Çünkü "Karma" benim için bir inanç, dediğiniz gibi "Ne yaparsan onu bulursun" demek değil.

Hardcore Türkçe rap biraz nasıl desem "hardcore" bir tür. Bu arkadaş, bu şarkılara yeni demiş ama bu şarkılar old school zamanlarından kalma, buradaki her 10 şarkıdan 9'u bu sanatçıların ilk şarkılardan. Hatta başta jagged yani şu anda ceg olmak üzere çoğu mahlas bile değiştirdi,
O kadar uzun zaman oldu yani.

Hardcore Türkçe Rap'in olayı şarkıcının god mode açması diye nitelendirilebilir.
Hardcore Rap'de diss yoktur. Şarkının tamamı başkalarına isim vermeden sıkılan kurşunlardır aslında.

Günümüz popüler kültürü gangsta tarzı rap. İllaki duymuşsundur cakal, reckol, batuflex, lvbel C5 gibi yeni nesil rapçilerin hepsi gangsta tarzı yapıyor.

Hardcore tarzı da zamanında aynen böyle popüler olmuştu. O zamanlar çok fazla yeni rapçi türeyemiyordu.
Düşün, yeni bir tür ortaya çıkıyor ama bunu yapan kimse yok.
O zaman da halihazırda piyasada olan rapçiler alter Ego'su ile rap yapmaya başladı.

Hardcore rap; şarjörü yeni doldurulmuş, emniyeti gerilmiş, mekanizması kurulmuş bir tabancadır. Söyleyen kişinin sözleri de kurşundur.
Yani hardcore Rap'in sözlerinde; asarım, keserim, arabanı tararım, çetem çok güçlü, ben şeytanım, ben şöyleyim, ben böyleyim tarzında ilerler. En başından beri hardcore yapan kişilerden biri Mazsaka'dır. En başından beri hardcore yapıyordu, ve hala yapıyor. Şeytan olayının zirvesini de Mazsaka'da görebilirsiniz.

Gelelim alter Ego'ya,
Alter ego; kişinin ikinci kişiliği demektir.
Herkesin içinde iyilik ve kötülük arasında bir savaş vardır.
Hangisi ağır basarsa o dışa vurulur.
Ama bunun da bir zayıf yönü var.
Şöyle ki; içindeki iyiliği dışa vurup harcamaya başladığını düşün.
Harcadıkça arka plana attığın kötülük iyiliğe ağır basmaya başlıyor.
En son kötülük ortaya çıkıyor, ve alter ego dediğimiz kavram ile vuruluyor.
Alter ego diye bir şey var. Çünkü kimse o içindeki kötülüğün kendisi olduğuna inanmak istemiyor. Ben yapmadım alter egom yaptı diyebilirler mesela. Bu kolaya kaçmaktır.
Ben çok iyi biriyim, ama benim de ogeday adında bir alter egom var. Ufak bir kıvılcım bekliyor ortaya çıkmak için. Umarım kendisi ile hiç tanışmam.

Bu arkadaş satanizmi taraflı bir şekilde anlatmış. Bir Müslüman'ın ağızından dökülmüş.
İzleyen Müslüman kesim, cahil olduğu için.
"Hee abi şeytanı Allah sanıyorlar" diye kendi kafasında işi özetleyebilir.
Ama çok farklı şeyler aslında.

İllüminati şarkıcılar, ünlüler, zenginler falan evet böyle şeyler olabilir.
Ama rapçilerin bu konuyla alakası olduğunu düşünmüyorum.
Çünkü bunlar hardcore rap içerisinde çok normal şeyler, ki zaten en yüksek seviyesi; "ruhumu şeytana sattım" sözü. Herkesin içinde bir şeytan vardır, Ve hardcore rap bir güç gösterisidir. Olay gövde gösterisi yapmaktır.

Sen hiç cezanın; asarım keserim, bagajda keleş var, kafanıza sıkarım, şeytanla anlaşma yaptım, gibi şeyler söylediğini duydun mu?
Duymadın, çünkü ceza hardcore yapmıyor. Ceza zibilyon tane ödüle sahip, bu videodaki "şeytana tapan" rapçilerin hepsinden daha başarılı, dünya çapında tanınıyor. Hepsinin ödüllerini toplasan cezanınki etmiyor bile olabilir.

Müzik ruhun gıdasıdır. Ve her ruh aynı şeyle beslenemez. Mesela ben depresif bir ruh halindeyken en çok no. 1 dinlerim. Çünkü ruhumun istediği şeyi veriyor.
Mutluyken Ben Fero dinlerim, çünkü sözleri çok relax; "bodyciyiz, biladerim için, semtim rich" gibi sözlerin üzerinde düşünmeye bile gerek yok. Dinler geçerim arkama da bakmam.

Şehinşah'ın Karma adlı parçasının en iyisi olmasının sebebi; Her ruh haline hitap ediyor olmasıdır. Şu ana kadar dinlediğim bütün şarkıların toplamından daha fazla dinlemişimdir. Ama hala tekrar tekrar dinliyorum. Her dinleyişimde farklı bir şarkı oluyor. Mutluyken, mutsuzken, kafam doluyken, boşken, her seferinde farklı bir şarkı gibi geliyor. Aklımda farklı bir sözü kalıyor.

Bir şeker düşün, damağın hangi tadı isterse onu verebiliyor. Örneğin tuzlu istiyorsun tuzlu oluyor, tatlı istiyorsun tatlı oluyor, ama aslında şekerde bir şey yok, damağın onu filtreleyip alması gerekeni alıyor.

Türlü türlü komplo teorileri uydurulmuştur.
Ama bana soracak olursan, şarkılarında, kliplerinde; illuminati ile ilgili göndermelerde bulunan kişilere büyük paralar ödeniyor. Sırf böyle yapsın diye belki milyar dolarlar teklif edilmiştir. İşin içinde şeytanın falan olduğunu düşünmüyorum. Öyle bir şey olsa, seve seve imzalardım o anlaşmayı. Düşünsene bir imza atıp god mode açıyorsun, alayına tek atıyorsun falan. :D

Ayrıca bunları yapan Mazsaka'nın Müslüman bir insan olduğunu da söylemeden geçemem.
Kendisi hem astral seyahat yapabildiğini iddia ediyor, hem çok günahkar olduğunu söylüyor, hem de günün sonunda Müslüman olduğunu söylüyor.

The world moves on another day another drama drama, but not for me not for me all I think about is karma (Look What You Made Me Do)
Hayatta yapılan her şeyin karşılığı oluyor, yani ever inanıyorum.

Ya sen ne kadar mükemmel bir insansın ya. Karma Türkçe rapte yapılmış en iyi işlerden biridir, bir gün beraber Şehinşah övelim hocam.

Konuya gelirsek Karma'nın varlığına inanıyorum, her davranışımızın mutlaka bir karşılığı vardır.

Geri
Yukarı