[Karşılaştırma] Samsung 860 Pro vs Seagate Firecuda 120

870 EVO'nun PCB'sine bakın bir de. Bir NAND yongası, bir kontrolcü ve bir DRAM. İşte teknoloji bu! :D (!) Şaka maka bunu görünce çok şaşırdım. Diğer SSD'lerin PCB'si komple kasayı kaplıyor bunun içinde minik bir PCB var sadece.
Tek NAND yongası mı? 😡

1615321648589.png

Marvell diye bağırıyor. M yazısının yani kontrolcünün altındaki yer DRAM mi oluyor?

Eki Görüntüle 914669

Marvell diye bağırıyor. M yazısının yani kontrolcünün altındaki yer DRAM mi oluyor?
Aynen, DRAM.
Yüksek kapasiteli modellerde bir tane de arkada var. 250 GB modeli tek NAND. Tek NAND'da artık avantaj mı dezavantaj mı bilemiyorum. Ama şu minicik PCB boyundan büyük işler yapıyor. Takdir edilesi. :D
Öyle, çok dayanıklı ona rağmen. Bir de 4 NAND yongası olduğunu düşünün :D

SanDisk'te 8 tane nand yongası var. (1 TB modelinde.) 128x8=1024.
8>1 samsuncular ağlasın.

Op de printplaat van de door ons geteste 1TB-variant vinden we een achttal flashgeheugenchips met een Sandisk-opdruk terug. Het betreft 64-laags 3D NAND afkomstig uit de fabrieken die Sandisk deelt met Toshiba. Om precies te zijn gaat het om de derde generatie BiCS - de eerste twee generaties kwamen we niet of nauwelijks tegen in consumentenproducten. Het geheugen wordt aangestuurd in TLC-modus en krijgt ondersteuning van 1 GB DRAM-cache.

Çevirmeye üşendim. Toshiba ve SanDisk üretimi diyor sanırsam.

Son düzenleme:
SanDisk'te 8 tane NAND yongası var. (1 TB modelinde.) 128x8=1024.
8>1 Samsuncular ağlasın.
Barracuda 120'de de 8 NAND yongası var. O zaman benimki de aynı hesap. :D Samsung SSD sevenler derneği duymasın. 😳

Bu arada bu Firecuda 120 çok garip bir SSD. Ne zaman baksam fiyatı düşüyor. 578 TL olmuş şimdi de. Stok eritmek için mi yapıyorlar anlamadım. Ama güzel fiyat. RTX 3060 alacak olmasam kapmıştım şimdi bir tane. Samsung laptop'a Seagate SSD takarak ne kadar doğru yapıyorum bilmiyorum ama neyse. :D

Toshiba ve SanDisk'in ortak üretimi olan DRAM varmış. Açıkçası SSD işinde Toshiba olunca insan korkuyor. 1 adet düzgün Kioxia Toshiba SSD yok. Şu ana kadar sıkıntı olmadı. Bir şey olacağını düşünmüyorum. İnsan Hynix'le, Micron'la anlaşır. Toshiba ne!

Seagate özel ürettirmiş olabilir hocam. DRAM satış sayfalarında da satmazlar öyle büyük boyutlu DRAM'leri. Satsalar bile tuzlu olur. SSD üreticileri çeşitli firmalardan aldıkları parçaları birleştirip üretirler SSD'yi. Bazen firmalara özel istek sonucu bir parça yaptırabiliyorlar. Mesela açın Firecuda 120'yi kontrolcüde Phison değil Seagate logosu var. Yazılıma bakıyorsunuz Phison yazılımı yerine kendi yazılımları var. DRAM'leri de kendisine özel ürettirmiş olabilir o yüzden.
Bakın Kingston'un sayfasında 4 GB DRAM'ler mevcut. Yani bunlardan birisi ya da Seagate'in Kingston'dan özelleştirip aldığı bir DRAM paketi var. Ama sonuç olarak 8 GB olmalı yani. Tom's Hardware çok güvendiğim bir site olmasa da oraya boşuna 8 GB yazmış olamazlar yani. :) Bir ara sormak lazım. 4 TB modelini zaten almamız imkansız olduğu için de Flash ID yapamıyoruz. Belki Technopat'a inceleme için gelebilir ancak o zaman görürüz. :D
Nanya'dan gördüğüm üzere attığınız linkteki DRAM boyutları Gigabit (Gb) üzerinden hesaplanıyor gibi hocam. Kingston da aynı şemayı kullanıyorsa isminden de teyit edince doğru çıkması lazım. Mesela D5128ECMDPGJD modelinde 512,000,000 x 8 bits = 4 Gb = 512 MB. TomsHardware de aynı şekilde 8 Gigabit şeklinde yazmış DRAM boyutunu. Kullanılan parçayla ortalıkta kesin bilgi yok gibi, özel mi değil mi bence de birinin alıp emin olması lazım.

Toshiba ve SanDisk'in ortak üretimi olan DRAM varmış. Açıkçası SSD işinde Toshiba olunca insan korkuyor. 1 adet düzgün Kioxia Toshiba SSD yok. Şu ana kadar sıkıntı olmadı. Bir şey olacağını düşünmüyorum. İnsan Hynix'le, Micron'la anlaşır. Toshiba ne!
Toshiba yıllardır NAND üretiyor hocam. Kioxia'ların sorunu zaten NAND değil kontrolcü. NAND kaliteli ama kontrolcü ve kontrolcüye yazdıkları yazılım leş gibi. Yoksa çok eski Toshiba OCZ modelleri taş gibiydi. Toshiba iyi bir NAND üreticisi ama iyi bir SSD üreticisi değil maalesef. Toshiba TR-150 modeli iyi olup ondan sonra çıkan ve sözde daha iyi olan model TR-200 nasıl TR-150'den daha kötü oluyor anlamadım mesela.
Kullanılan parçayla ortalıkta kesin bilgi yok gibi, özel mi değil mi bence de birinin alıp emin olması lazım.
İşte orası imkansız hocam. 4000 TL verecek biri yok açıkçası Türkiye'de 4 TB bir SSD'ye. :D Belki Recep Baltaş ve Ali Güngör inceler diyeceğim de niye 4000 TL versinler bir inceleme için. :) Seagate gönderirse inceleme için ancak o zaman olur.

@hakan yaeger Hocam benim bir arkadaşım NVMe SSD alacak. Zaten 500 GB bir SATA SSD'si var. 250 GB bir model arıyor. Bütçesi de 400-500 TL arası. Sizce Barracuda 510 uygun mu? 450 TL fiyatı var Amazon'da. O 1000 TL'ye satan satıcı yerine artık Amazon satmaya başladı. Ondan ötürü fiyatı da düzelmiş.
Sadece Windows kuracakmış. A2000 yerine tercih edilebilir mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı