Kasa kapağı sıcaklığı çok etkiler mi?

Wexiar

Hectopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Anakart: Gigabyte B450M S2H Ekran Kartı: GTX 1660 SUPER 6 GB, İşlemci: Ryzen 3 1200, Ram: 2x8 Gskill RipjawsV 3200 MHZ Ram, 1 TB HDD, 128 GB WD GREEN SSD
2 gün önce Palit 1660 Super ekran kartı aldım. Testlerini yaptım. Last of Us Part 1 oynarken 81 dereceye çıkmıştı kart, ben de kasam eski olduğu için (2012 Model hazır Casper kasalardaki kasa) yan kapağı açtım. Sıcaklık 72 dereceye kadar düştü. Kasa kalitesi bu kadar etkiler mi sıcaklığı? Kasayı değiştirmeli miyim?
Kasalar normalde titrer diye biliyorum, yük altına girince bu titreme biraz daha artıyor sadece elimi dokundurunca hissediyorum rahatsız edici bir ses yok. Kasa kalitesi bunu da etkiler mi?

O kasanın her tarafı kapalıdır. İçindeki sıcak hava da ne yapsın gidecek yer bulamıyor, dönüp duruyor kasanın içinde. O havanın bir şekilde tahliye edilmesi lazım ama sizdeki kasa onu yapamadığı için sıcaklıklar artıyor. Kapağı da açınca doğal olarak sıcaklıklar düşüyor.

Düşük sıcaklık değerleri için hava akışı iyi yeni kasa alın.

Evet, evet, evet 3 evetle 2.turdasın.
Kasa sac kalitesi ve hava akışı sıcaklıklara doğrudan etken.
O kasanın her tarafı kapalıdır. İçindeki sıcak hava da ne yapsın gidecek yer bulamıyor, dönüp duruyor kasanın içinde. O havanın bir şekilde tahliye edilmesi lazım ama sizdeki kasa onu yapamadığı için sıcaklıklar artıyor. Kapağı da açınca doğal olarak sıcaklıklar düşüyor.

Düşük sıcaklık değerleri için hava akışı iyi yeni kasa alın.
Cevaplar için teşekkür ederim. Titreme olayı normal değil mi? Kasayı zaten her türlü değiştireceğim, aklıma bu takıldı sadece.

Kasa eğer ağır ise titreşim yaşanması zor.
Dediğim gibi, 2012 model hazır Casper kasalarda kullanılan kasa. Ağır değil. Sadece elimle üstüne dokununca hissediliyor. Yük arttıkça çoğalıyor, sanırım fan devrinin artmasından dolayı. Rahatsız edici bir ses gelmiyor bu arada.
1697371442624.png

Kasayı değiştirmeden önce kapalı haldeyken içeride hava sirkülasyonunu olup olmadığını kontrol et. Fanları ona göre ayarla ya da gerekiyorsa satın al. Aslında uzay montajın ya da bir tarafı açık kasaların soğutmada daha iyi olduğu düşünülse de kapalı kasaların eğer içindeki sirkülasyonu iyi yapılırsa soğutma daha başarılı olur.

Kasayı değiştirmeden önce kapalı haldeyken içeride hava sirkülasyonunu olup olmadığını kontrol et. Fanları ona göre ayarla ya da gerekiyorsa satın al. Aslında uzay montajın ya da bir tarafı açık kasaların soğutmada daha iyi olduğu düşünülse de kapalı kasaların eğer içindeki sirkülasyonu iyi yapılırsa soğutma daha başarılı olur.
Anladım hocam, peki üstte belirttiğim titreme, bir sorun mu?

Geri
Yukarı