Çözüldü Kasa temizlindendikten sonra monitörde "no Signal" hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

icasilverballers

Hectopat
Yer
İstanbul
Arkadaşlar bilgiayarın kasasını temizledim ve bütün kabloları yerine taktım sistemi açtım fakat monitörde HDMI no Signal yazıyor. RAM'leri ve ekran kartını söküp tekrar taktım fakat yine olmadı. İnternette hazan her yolu denedim ama olmuyor. Saat 9'dan beri uğraşıyorum. Son çare buraya danışmak gibi. Yardımcı olur musunuz?

(Sistem açıldıktan hemen sonra anakartta kırmızı bir ışık yaniyor ve ardından sarıya dönüyor, sistemi kapatma tuşuna basılı tutunca da işlemci fanının RGB'leri 1 2 saniyeliğine yanıp kapanıyor.

Son düzenleme:
Çözüm
Arkadaşlar sorunu çözdüm. HDMI kablosunun kasada girişi olan kısmı arızalıymış diğer HDMI girişine taktım ve açıldı. Yardımcı olan herkese teşekkürler.
Ekran kartının güç girişleri takılı değil mi? HDMI mı diye sorduğunuz için merak ettim.

Hocam takılı olup olmadığıni hangi kablo olduğunu bilmediğim için bilmiyorum. Kasanın detaylı fotoğrafını atayım oradan beraber bakalım.

Ben pek anlamıyorum sadece anakartın üzerine takılı 2 tane kablo ve PSU'nun yanında bir sürü kablo var.

Dosya Ekleri

• 20220904_025038.jpg
    20220904_025038.jpg
    117,7 KB · Görüntüleme: 28
İşaretlediğim yerde pin girişi var mı? O kısmı göremiyorum.
Hayır yok hocam. Orayla kasayı temizlemeden önce hiç oynamadım zaten. Düzgün bir şekilde çalışıyordu. Yeni bir şey keşfettim. Anakartın üzerindeki küçük beyaz dikdörtgen soketin üzerinde normalde 4 tane sarı çubuk olması gerekirken bende 3 tane var. Biri yerinden kopmuş gibi görünüyor. Bununla alakası olabilir mi?

Dosya Ekleri

• cpu-fan-ile-anakart-bağlantı.jpg
    cpu-fan-ile-anakart-bağlantı.jpg
    43,9 KB · Görüntüleme: 37
Hayır yok hocam. Orayla kasayı temizlemeden önce hiç oynamadım zaten. Düzgün bir şekilde çalışıyordu. Yeni bir şey keşfettim. Anakartın üzerindeki küçük beyaz dikdörtgen soketin üzerinde normalde 4 tane sarı çubuk olması gerekirken bende 3 tane var. Biri yerinden kopmuş gibi görünüyor. Bununla alakası olabilir mi?

Evet fan girişleri 4pinli olur. Başka fan girişi varsa oraya bağla gücü.

Benzer bir sorun:

Kasaya gelen gücü kesin. Power tuşuna 5-6 defa arka arkaya basarak statik elektrik boşaltın ve bunu sistemden her donanım sökme takma işleminde yapmayı adet edinin.
Bu işlemin ardından bellekleri yerinden çıkartın. Sarı pinlerini silgi ile silip temizleyin. Bellek slotların da her hangi bir pislik olup olmadığını kontrol edin. Belleklerin doğru yerlere ve doğru şekilde takıldıklarına emin olarak tekrar takın.
İşlem sonunda sorun çözülmediyse tekrar statik boşaltıp ekran kartını sökün, aynı şekilde pinlerini silip yerine tekrar doğru ve sağlam şekilde oturtun.
Herhangi bir düzelme yoksa bellekleri teker teker deneyin.
Görselde ki mavi ile işaretlediğim pinlerin doğru ve yerlerine sağlam şekilde oturduklarına emin olun.
İşlemci soğutucunuzdan çıkan 2 tane kablo olduğunu varsayıyorum. Bunlardan önemli olanı ortada ki kırmızı ile işaretlediğim fanlara güç verecek olan pinlerdir. Bunlarda sorun yoksa yerlerine doğru ve sağlam şekilde taktığınız sürece sorun olmaz.
Sağdaki kırmızı ise fanlardaki RGB için ki bu senaryoda en az önem taşıyan yer.
Sabahın 6 sı olması sebebi ile yazdıklarımdan emin olamasam da sorunun kaynağı muhtemelen statik elektrik boşaltmadan donanım söküp takmaktan kaynaklı. En azından umuyorum budur ve kolayca çözülür.
Bu arada ekran kartına PSU dan gelip takılan bir kablo olmadığını söylemişsiniz. O halde monitörden gelip ekran kartına taktığınız HDMI kablosunun ekran kartına sağlam şekilde takıldığından emin olun. Bazen takıldı zannedilebiliyor.

qqqqqqq.jpg

Arkadaşlar bios pilini söküp taktım ve statik elektriği boşalttım şuan anakartta hem beyaz hem de sarı ışıklar yanıyor ve soğutucunun RGB leri geri geldi fakat monitörde hala No signal hatası veriyor anlamadım.

Dosya Ekleri

• IMG_20220904_143351.jpg
    IMG_20220904_143351.jpg
    164,4 KB · Görüntüleme: 20

Geri
Yukarı