Kasanın içine bira döküldü

HaTeLiFe

Kilopat
Daha fazla  
Dün akşam bira kutusuna elimin çarpmasıyla tam kasanın üstüne düştü ve bira kasanın üstündeki küçük deliklerden içeri döküldü. İlk 5 saniye bir şey olmadı ama sonra birden ekran gitti ama hala kulaklıktan ses geliyordu. Ben de hemen bilgisayarın şalterini atıp, elektriği kestim. İçeri baktığımda ekran kartının bir bölümüne bayağı döküldüğünü fark ettim. Zaten bira üstten döküldüğü için RAM'e ve anakarta da biraz bulaşmış ama bira en çok ekran kartının üst plakasının sağ tarafında birikmişti. Peçeteyle dokundurarak biraz temizledim ondan sonra kurutma makinesiyle kurutup bilgisayarı tekrar açmaya çalıştım. Bilgisayar açıldı BIOS ekranı geldi Windows geldi şifremi girdim ama masaüstü tam gelecekken ekran birden yine gitti. Sonra tekrar açmaya çalıştığımda hiç ekran gelmedi.

Bilgisayar çalışıyor, anakartın ışıkları yanıyor işlemcinin fanı dönüyor hard diske zaten hiç bulaşmamıştı ama görüntü gelmiyor. Ekran kartı ya da RAM bozulmuş olabilir mi?

Ekran kartım 1050 Ti ASUS Expedition modeli.

Son düzenleyen: Moderatör:
Büyük hata yapmışsınız. Döküldüğü an elektriği kesip tüm parçaları sökecektiniz. Peçeteyle kurulayıp dışarıda bekletecektiniz. Dediğiniz gibi üst deliklerden girdiği zaman tüm bira ekran kartına temas etmiştir. Ekran gitme sorununuz bu yüzdendir. Tekrar çalıştırmayı deneyip hata yapmışsınız hocam.

Dün akşam bira kutusuna elimin çarpmasıyla tam kasanın üstüne düştü ve bira kasanın üstündeki küçük deliklerden içeri döküldü. İlk 5 saniye bir şey olmadı ama sonra birden ekran gitti ama hala kulaklıktan ses geliyordu. Ben de hemen bilgisayarın şalterini atıp, elektriği kestim. İçeri baktığımda ekran kartının bir bölümüne bayağı döküldüğünü fark ettim. Zaten bira üstten döküldüğü için RAM’e ve anakarta da biraz bulaşmış ama bira en çok ekran kartının üst plakasının sağ tarafında birikmişti. Peçeteyle dokundurarak biraz temizledim ondan sonra kurutma makinesiyle kurutup bilgisayarı tekrar açmaya çalıştım. Bilgisayar açıldı BIOS ekranı geldi Windows geldi şifremi girdim ama masaüstü tam gelecekken ekran birden yine gitti. Sonra tekrar açmaya çalıştığımda hiç ekran gelmedi.

Bilgisayar çalışıyor, anakartın ışıkları işlemcinin fanı dönüyor harddiske zaten hiç bulaşmamıştı ama görüntü gelmiyor. Ekran kartı ya da RAM bozulmuş olabilir mi?

Biraz nemli bez ile silmeye çalış bu su değil alkol muhtemelen yapışmıştır biraz, voltaj kapalı halde sil, arkadaşın dediği gibi ekran kartını çıkar CPU üzerinden çalıştır görüntü gelirse kart hasar almış olabilir Kart'ı biraz kurutmaya vs çalış üstünde ki kondansatörler kısa devre yapmış olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı