Kasanın konumu ne kadar önemli?

Antonio Montana

Kilopat
Yer
El Fureidis
Benim kasam masanın altında, merak ettiğim şey kasanın konumu çok önemli midir? Yerde daha çok tozlanır biliyorum ama ya sigara da içiyorsak? Masanın üst kısmında dursa ve yine sigara içsek yanında, yerdeki halinden daha az mı toz alır?

Kasa yanında sigara içince, fanlar sigara kokusunu oldukça çekecektir ve kasanın içi hep sigara kokar. Toz çekme olayı, alttan daha az olur. Hava akışı üstte daha iyidir, altta çekeceği alanlar belirli ama üstte her noktadan hava çeker.

Konumu gerçekten 3-5 derece farkettirecek kadar önemli hocam. Yukarıda durmasını tavsiye ediyorum, hava akışı açısından. Yanında sigara içmenizi önermem, fanlar içeri çekerse kasayı kirletebilir.

Seni bir karton kutuya mı oturtsak daha rahat edersin yoksa sandalyeye oturtsak mı daha rahat edersin? Fark bu kadar basit. Kasadan kasaya değişmekle beraber yer varsa ve düşme tehlikesi yoksa üstte olması daha iyidir. Altta ise hava akışı çok etkilenmediği sürece bir şey olmaz, tozlanma artar. Sana kalmış.

Bir de ışıklı mışıklı, camlı ise loading ekranlarında iç geçirerek baktırır işte :)

Seni bir karton kutuya mı oturtsak daha rahat edersin yoksa sandalyeye oturtsak mı daha rahat edersin? Fark bu kadar basit. Kasadan kasaya değişmekle beraber yer varsa ve düşme tehlikesi yoksa üstte olması daha iyidir. Altta ise hava akışı çok etkilenmediği sürece bir şey olmaz, tozlanma artar. Sana kalmış.

Bir de ışıklı mışıklı, camlı ise loading ekranlarında iç geçirerek baktırır işte :)
Değil ışıklı mışıklı. 😭

2. el bi kasa almıştım 5 ay sigara koktu :D Yanında bence kesinlikle sigara içmeyin.
Konumu gerçekten 3-5 derece farkettirecek kadar önemli hocam. Yukarıda durmasını tavsiye ediyorum, hava akışı açısından. Yanında sigara içmenizi önermem, fanlar içeri çekerse kasayı kirletebilir.

Ne yapalım yahu, sigara içmek için oyunu bırakıp balkona mı çıkalım. :D

Isı sorunu varsa yukarıda tutmanız daha yararlı, kasanızın hava akışına da bağlı bu olay elbette sağlıklı bir hava akışı yoksa isterseniz çıkarın balkona koyun yine fayda etmeyebilir.

Kasa özellikle yerde durduğu zaman bütün tozları çekiyor haftada bir PSU fan filtresini temizlediğimi bilirim daha sonra masayla aynı hizada metal raf sistemi aldım şu yüksekliği ayarlanabilen modüler tarzda kasanın tozlanması azaldı. Özellikle evcil hayvan besliyorsanız kasayı yükseğe almanız yararınıza olacaktır bende olduğu gibi.

Isı sorunu varsa yukarıda tutmanız daha yararlı, kasanızın hava akışına da bağlı bu olay elbette sağlıklı bir hava akışı yoksa isterseniz çıkarın balkona koyun yine fayda etmeyebilir.
Kasa FSP'nin gayet havadar, çok güzel yapmışlar kasayı. Müthiş hava sirkülasyonu var fiyatına göre, o klasik bilgisayar masalarından da değil belki de o yüzden.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı