Kasaya 7 Adet Fan Takılır mı ?

• Konuyu başlatan Kimliksiz_Genç
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 9
  • Görüntüleme 14B
K

Kimliksiz_Genç

Ziyaretçi
Arkadaşlar, Sistem'imi toplayalı daha 1 hafta oldu. Malum havalar sıcak, ben bile bilgisayarın karşısına oturunca terliyorum. Corsair r200 kasa kullanıyorum. 7 adet fan girişi var. Şuan kasa'da 4 adet 12 cm'lik fan var. İşlemci'yi stok fan ile kullanıyorum. Boşta 45 dereceye ulaşıyor.

Bilgisayar'ın daha da soğumasını istiyorum. O yüzden 3 adet 12 cm'lik fan takarsam, Psu veya anakart zarar görür mü ? Çünkü 4 adet fanı molex'den alacağım. Diğerlerini ise anakart'tan.

Yardımınız için hepinize teşekkür ederim.

Arkadaşlar, Sistem'imi toplayalı daha 1 hafta oldu. Malum havalar sıcak, ben bile bilgisayarın karşısına oturunca terliyorum. Corsair r200 kasa kullanıyorum. 7 adet fan girişi var. Şuan kasa'da 4 adet 12 cm'lik fan var. İşlemci'yi stok fan ile kullanıyorum. Boşta 45 dereceye ulaşıyor.

Bilgisayar'ın daha da soğumasını istiyorum. O yüzden 3 adet 12 cm'lik fan takarsam, Psu veya anakart zarar görür mü ? Çünkü 4 adet fanı molex'den alacağım. Diğerlerini ise anakart'tan.

Yardımınız için hepinize teşekkür ederim.

Tercihim önce kasanın sıcaklığını arttırabilecek diğer etkenlere bakman. Örneğin kasa da kablo saklamak için bir kısım var. Bu kısım kullanılmış montajda mı ? Çünkü kabloların saklanmadığı bir kasada sıcaklık artışı normaldir.

Selamlar,

Fanlar çok fazla güç tüketen bileşenler değildir. Bu nedenle güç kaynağınızda sorun yapacak bir yük oluşturmaz. Anakartınızda yer alan fan bağlantı noktalarının tamamını doldurabilirsiniz. Sıradan fanların çektiği amper değerini sağlayabiliyorlar. Ancak çok güçlü hava akımı üreten özel fanlar anakarta zarar verebilir.

Evet arkadaşlar, bugün 2 tane daha fan aldım. :) Toplam 6 adet fan oldu. Kasa'da işlemci fanından başka ses gelmiyor. O da stok fan olduğu için. 1 tane daha alacaktım fakat güç kaynağı'nın molex'i kalmadığı için bende almadım. :D

Sizce bu değerler, boşta iken normal mi yoksa anormal mi ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kasaya taktığın 6 adet fan olsa olsa ancak 6 derece fark ettirebilir. Önceliğin donanımların işlemcilerini soğutan soğutucular olmalı.
İyi bir işlemci soğutucun olsa 2 adet fan bile yeterli olur.

Yinede ben de fazla sayıda fan kullanıyorum. Kasanın tüm ızgaraları dolu. 6 adet kasa fanı kullanıyorum.

Seneye işlemci soğutucu alacm. Şuan hiç bütçem yok. Zaten işlemcinin de o zaman termal macunu'nu değişirmem gerekecek. Onun yerine fan alacam. :D

Evet arkadaşlar, bugün 2 tane daha fan aldım. :) Toplam 6 adet fan oldu. Kasa'da işlemci fanından başka ses gelmiyor. O da stok fan olduğu için. 1 tane daha alacaktım fakat güç kaynağı'nın molex'i kalmadığı için bende almadım. :D

Sizce bu değerler, boşta iken normal mi yoksa anormal mi ?
O kadar fanı nasıl bağladın bende extra fan takmak istiyorum ama anakartta fan yuvası kalmadı

Yeni konular

Geri
Yukarı