Kasaya içecek döküldüğünde etkisini ne zaman gösterir?

En erken 3 ay içerisinde oksitlenme olabilir. Tabi bu bir olasılık.
Demir parçaları oksijen ile tepkimeye (3FE + 2O2 ==> FE3O4 + ısı) girdikleri için zaman içerisinde oksitlenme oluştururlar. Havadaki oksijen miktarı ile bu çok yavaş olurken, su ile temasta süreç hızlanır. Her oksitlenme zarar vermez. Her zaman da kısa vadede oksitlenme olmaz.
Zamana bırakın :D

Kasaya içecek döküldüğünde etkisini ne zaman gösterir? Kasama döktüm mü, dökmedim mi bilmiyorum masaya gazoz döktüm hemen temizledim, kasanın içine de baktım bir şey yok gibi. Şu an normal çalışıyor. Şayet dökülseydi, hemen etkisini gösterir miydi?
Hemen de etkisini gösterebilir, bir ay sonra da bozulabilir.

Sıvı hala önemli bölgelere temas etmemiş olabilir. Ki temas ederse gazoz kuruduğunda güzel sonuçlar elde etmezsiniz. Her ihtimale karşı GPU'yu sökün ve kasanın arka panelini açıp kontrol edin.

Hocam iyice baktım, su değmemiş gibi. Kasam üstten filtreli, üst kısımı da masanın içinde. Su değeceğini sanmıyorum. Gazoz yere de dökülmedi, masaya döküldüğü gibi 4-5 saniye sonra hızlıca kurutmaya çalıştık. Yere 1 damla döküldü, oradan filtreye sıçramış olabilir mi? Biraz saçma soru oldu ama, içim içimi yiyor.

Hocam kasanız sanırım aşağıda içine girdi ise anakarta değer ve devrelere girer ise bozar. Ama belki daha ulaşmamıştır. Belki bir yerde duruyor olabilir. Açın bakın.

Hocam iyice baktım, su değmemiş gibi. Kasam üstten filtreli, üst kısımı da masanın içinde. Su değeceğini sanmıyorum. Gazoz yere de dökülmedi, masaya döküldüğü gibi 4-5 saniye sonra hızlıca kurutmaya çalıştık. Yere 1 damla döküldü, oradan filtreye sıçramış olabilir mi? Biraz saçma soru oldu ama, içim içimi yiyor.
Durum öyleyse hiçbir şey olmaz bilgisayarınıza.

Hocam benim kasanın yan paneli açık, çay döktüm sıçramasına rağmen birşey olmadı. Yemek yiyordum hapşurdum hepsi kasaya gitti gene bişi olmadı hahaha. Takmayın hocam problem yok.

Direk veya 3-4 ay gecikmeli, direk olan kısa devre şeklinde. Anında bozar devreleri. Olmadığına göre öyle bir durum yok. Uzun vadede olan ise oksitlenme. İşimi garantiye almak istiyorum derseniz BIOS pilini ve prizden fişi çekin, sanki bilgisayar tozlanmış gibi güzelce çok hafif nemli alkollü bezle güzelce her yerini silin, temizleyin toz alın. Nereye döktüğünüzü siz biliyorsunuz. Özellikle o parçalara özen gösterin. Saç kurutma makinesiyle de biraz üfleterek hızlıca kurutabilirsiniz ama mutlaka soğuk hava versin. Silme işlemi bitince özellikle de anakart, bir gece kullanmayın PC'yi televizyon falan izleyin hem bezden gelen alkol de kurusun hem de önceki döktüğünüzü göremediyseniz ya da temizleyemediyseniz ne olur ne olmaz.

Geri
Yukarı