Kaslarda asimetri

Kimse

Kilopat
Makaleler
21
Fitness'a hiç gitmedim, profesyonel bir şekilde yapmıyorum ama zamanında düzenli şınav ve bazı başka hareketler yaptığım için belirgin tricepslerim var ama sorun şu ki ben şınav çekerken sağ elim baskın olduğundan fark etmeden sağ koluma daha çok yükleniyorum. Dengeli çekmiyorum yani. Dolayısıyla sağ kolumdaki kaslarla soldakiler arasında çok fark var. Bu arada fitness'a gitmediğime bakmayın, o kadar da az kaslı değilim, ilk bakışta spor yaptığım anlaşılıyor. Şimdi ben bundan sonra şınavlarımı bir şekilde dikkat edip daha dikkatli mi çekmeye çalışayım yoksa başka hareketlerle sadece soldaki kaslara yüklenip eşitlemeye mi çalışayım? Dengeli çekip çekemeyeceğimden emin değilim, farkında bile olmuyorum hatta, nasıl sağa daha çok yüklendiğimi ben de çözemedim. Hangisi daha sağlıklı olur? Fark dediğim gibi, az değil.

Spor yapmayan arkadaşlar yanıt yazmazsa sevinirim.

Fitness'a hiç gitmedim, profesyonel bir şekilde yapmıyorum ama zamanında düzenli şınav ve bazı başka hareketler yaptığım için belirgin tricepslerim var ama sorun şu ki ben şınav çekerken sağ elim baskın olduğundan fark etmeden sağ koluma daha çok yükleniyorum. Dengeli çekmiyorum yani. Dolayısıyla sağ kolumdaki kaslarla soldakiler arasında çok fark var. Bu arada fitness'a gitmediğime bakmayın, o kadar da az kaslı değilim, ilk bakışta spor yaptığım anlaşılıyor. Şimdi ben bundan sonra şınavlarımı bir şekilde dikkat edip daha dikkatli mi çekmeye çalışayım yoksa başka hareketlerle sadece soldaki kaslara yüklenip eşitlemeye mi çalışayım? Dengeli çekip çekemeyeceğimden emin değilim, farkında bile olmuyorum hatta, nasıl sağa daha çok yüklendiğimi ben de çözemedim. Hangisi daha sağlıklı olur? Fark dediğim gibi, az değil.

Her zaman kas ile beyin arasında bağlantını kur ve hareketlerden çalmadan yapmaya devam et. Sen Çok kişide görülen bir problem. Aradaki fark zamanla düzelecektir.

@Tearz Yani evet başta çok güçsüzken hiç yüklenilmiyor o kasa, gittikçe daha eşit yapıyorum ama yine de pek düzelecek gibi gelmiyor çünkü fark fazla. Ben aynen şınav çekmeye devam ediyorum o zaman, elimden geldiğince düzgün bir formla çekmeye çalışırım.

@Tearz Yani evet başta çok güçsüzken hiç yüklenilmiyor o kasa, gittikçe daha eşit yapıyorum ama yine de pek düzelecek gibi gelmiyor çünkü fark fazla. Ben aynen şınav çekmeye devam ediyorum o zaman, elimden geldiğince düzgün bir formla çekmeye çalışırım.
Düzelir. Bende de olan bir problemdi sağ ve sol kol arası güç farkı ve size farkı vardı ama zamanla azaldı. Tek dikkat etmen kollarına eşit yük bindirmeye çalış. Gerisi zamanla olur.

Eğer sağ taraf ile sol arasında yeterli miktar fark olursa sağ taraf zamanla daha da fazla gelişir. Diyelim ki fitness yapmaya başladın başka hareketler yapacaksın yaptığın hareketler de sorun yaşarsın çünkü triceps brachii kol ve ön kola ekstansiyon hareketi yaptır.
Düzgün görünmez. Ben zamanında karın kasında aynı sorunu yaşadım mesela, rezalet durum bence. Sol ile antrenman yap yavaş yavaş geliştir ama sağ tarafıda bos bırakma.

Eğer sağ taraf ile sol arasında yeterli miktar fark olursa sağ taraf zamanla daha da fazla gelişir. Diyelim ki fitness yapmaya başladın başka hareketler yapacaksın yaptığın hareketler de sorun yaşarsın çünkü triceps brachii kol ve ön kola ekstansiyon hareketi yaptır.
Düzgün görünmez. Ben zamanında karın kasında aynı sorunu yaşadım mesela, rezalet durum bence. Sol ile antrenman yap yavaş yavaş geliştir ama sağ tarafıda bos bırakma.
Ben normal şınavlara devam, arada da sola biraz yükleneyim o zaman. Teşekkürler.

Fitness'a hiç gitmedim, profesyonel bir şekilde yapmıyorum ama zamanında düzenli şınav ve bazı başka hareketler yaptığım için belirgin tricepslerim var ama sorun şu ki ben şınav çekerken sağ elim baskın olduğundan fark etmeden sağ koluma daha çok yükleniyorum. Dengeli çekmiyorum yani. Dolayısıyla sağ kolumdaki kaslarla soldakiler arasında çok fark var. Bu arada Fitness'a gitmediğime bakmayın, o kadar da az kaslı değilim, ilk bakışta spor yaptığım anlaşılıyor. Şimdi ben bundan sonra şınavlarımı bir şekilde dikkat edip daha dikkatli mi çekmeye çalışayım yoksa başka hareketlerle sadece soldaki kaslara yüklenip eşitlemeye mi çalışayım? Dengeli çekip çekemeyeceğimden emin değilim, farkında bile olmuyorum hatta, nasıl sağa daha çok yüklendiğimi ben de çözemedim. Hangisi daha sağlıklı olur? Fark dediğim gibi, az değil.

Bir mezura alıp ölçün kolunuzu aradaki fark 1 Cm'yi geçmezse sıkıntı yok, birçok kişide durum böyle.

Sınav çekerken düzeltmek için sola yüklenerek çekme sakın. Omzunda sorun olabilir bu yüzden.
Sol kol için başka antrenman yap. Zamanla eşitlenince çok daha rahat çekersin.
Zaten beceremedim. Az yamuluyorum bu sefer başka yerler çalışıyor. İstediğim kasa veremedim ağırlığı. :D

Geri
Yukarı