Kaspersky tehlikeli URL algıladı

Hata değil uyarı. Edge açık olduğundan öyle der.

Girdiğin sitelerin kayıtları onlar sorun olmaz gereksizleri kaldırabilirsin yine de.

Senkronla ilgili zaten ancak Chrome mu Gmail mi hotmail mi orasını siz bileceksiniz.
Temizlemeye başlamadan edgei kapattırdı. Temizlik esnasında “oturum silinemedi” diye bir bildirim geldi.

Hotmail açık değil. Chromeda oturum olarak gmailim açık. Eğer gmaillik bir durumsa, tarayıcıyı temizlesek bile gmailde kalıntısı kalır mı? Tam olarak hangisinde nasıl anlayabiliriz. En son çare olarak tüm senkronizayson ve geçmişi temizleyeceğim ama bu aşamaya gelmeden bundan kurtulmanın yolu varsa daha iyi olacaktır.

Temizlemeye başlamadan Edge'i kapattırdı. Temizlik esnasında “oturum silinemedi” diye bir bildirim geldi.

Hotmail açık değil. Chrome'da oturum olarak Gmail'im açık. Eğer Gmaillik bir durumsa, tarayıcıyı temizlesek bile Gmailde kalıntısı kalır mı? Tam olarak hangisinde nasıl anlayabiliriz? En son çare olarak tüm senkronizasyon ve geçmişi temizleyeceğim ama bu aşamaya gelmeden bundan kurtulmanın yolu varsa daha iyi olacaktır.
Siz bunları bilgisayarınızdan silseniz bile Chrome tekrardan senkronizasyon ile geri getiriyor, hiçbir manası kalmıyor yani. Bu nedenle senkronizasyon verilerinde de temizlik yapmanız gerekiyor.

Siz bunları bilgisayarınızdan silseniz bile Chrome tekrardan senkronizasyon ile geri getiriyor, hiçbir manası kalmıyor yani. Bu nedenle senkronizasyon verilerinde de temizlik yapmanız gerekiyor.
Evet görülen o.
Senkron verileri Gmaile kayıtlıysa evet. Tekrar onunla hesabı açarsanız tekrar gelecek. En son ihtimal kesin temizlemek istersen Account settings: Your browser is not supported. buradan sıfırlayabilirsin tüm kayıtlı bilgileri.
mecbur temizleyecez o zaman yapacak bir şey yok. Virüslü bir Gmail kullanıp güvenliği riske atmaya değmez. Allahtan sosyal medya hesaplarım o hesaba kayıtlı değiller.
Evet dün bilgisayara erişemiyordum deneyememiştim, bugün sabahtan deneme fırsatım oldu. Bütün olayın döndüğü Chrome'da Gmail hesap oturumumu kapattım. Otomatikman senkranizasyon da durdu (Oturumu kapattım ve senkranizasyon durdu fakat tekrar hızlı giriş yapılması için gmail hesabım sağ yukarıda gözüküyor sadece yanında duraklatıldı yazıyor). Normalde malwarebytesdan tarama yapıp bulduğu malware ve pup virüslerini sildikten sonra sistemi reboot yaptıktan sonra Chrome'u açmazsam malware ve puplar tekrar geri gelmiyordu lakin Chrome'u açınca geri geliyorlardı. Gmail hesabımı kapatıp malwarebytesdan tarama yapıp bulduğu malware ve pupları silip sistemi reboot ettikten sonra tekrardan Chrome'u açıp 2 defa aralıklı zamanda tarama yaptığımda hiçbir malware veya pup bulmadı. Buradan anlıyoruz ki olay Gmail hesabımın senkranizasyon kısmında, bunu zaten büyük ölçüde biliyorduk teyit etmiş olduk. Buradan sonra nasıl bir yol izlemeliyim? Direk temiz kafa bütün verileri silip kurtularak mı yoksa daha ince detaylı şeyleri tespit silmek mi ki bu çok zaman alır gibi ve bir çok uzantı silme işlemiyle denedik bunu olmadı? Ve diğer bir sorum Gmailimi temizledikten sonra C:de Chrome veri yedekler ve gmailimi temizleyip tekrar giriş yaptığımda malware ve puplar karşıma tekrar gelir mi? Gmailin yanında Chrome'u da güzelce temizlemeli miyim? Yabancı sitelerde ''Çalıştır'' komutundan derinlere inip malware ve pupların olduğu dosyaları da siliyorlardı. @Murat5038 @24099

Son düzenleme:
Buradan sonra nasıl bir yol izlemeliyim?
Alıntı yaptığın yazıyı okuyarak :)
diğer bir sorum Gmailimi temizledikten sonra C:de Chrome veri yedekler ve gmailimi temizleyip tekrar giriş yaptığımda malware ve puplar karşıma tekrar gelir mi?
Diskten bir şey silmek sorunu çözmez. Sorunu dediğimi yaparak çözersin. Dediğimi yapınca da geri gelmez.
Chrome'u da güzelce temizlemeli miyim?
Sıfırlama yapınca evet daha sağlıklı olmasını istiyorsan silip kalıntıları da kaldırıp yeniden yüklemek daha iyi.

Tamamdır, çok teşekkür ederim cidden yardımların için. Şimdi virüsten kurtulmayı deneyeceğim. Eğer tam anlamıyla kurtulup kaspersky ve malwarebytesda taramalar temiz çıkarsa eğer imzandaki sistem tarama raporu paylaşıcam bakabilir misin? Tam anlamıyla kurtulup eskisi gibi gönül rahatlığıyla kullanmak istiyorum bilgisayarı.

Hepsini yaptıktan sonra paylaşabilirsin. Diğerini de paylaşın.
Öncelikle paylaştığınız bağlatıdan senkranizasyon geçmişimi sıfırladım (yazan bütün yazıların yanıdakiler 0 oldu), daha sonra tekrar Chrome senkranizasyonunu açıp Chrome senkranizasyonu sayfasına girdiğimde yaklaşık yarısı geri gelmişti (bazı yazıların yanındakiler 0 değildi) ama buna rağmen malwarebytes taraması yaptığımda hiçbir malware veya pup bulmadı. Farklı zamanlarda 4-5 tane tarama yaptım hepsi temiz çıktı. Sonra yinede gidip önceki çıkan malwarelerin lokasyonlarını bulup elimle sildim (Chrome içindeki webdata ve sync data dosyaları). Sonra Chrome kaldırıp, manuel olarak C: dosyasında Chrome diye aratıp alakalı olduğunu düşündüğüm dosyaları sildim (iki tanesi silinemedi ekte resmini paylaşacağım). Şu an yaptığım Malwarebytes ve Kaspersky taramaları temiz çıktı fakat aklımda kalan bir kaç nokta var elinizden geldiğince cevaplarsanız memnun olurum.
1) Senkranizasyon geçmişimi sorunsuz bir şekilde full temizlememe rağmen tekrar senkranizasyon açtığımda yaklaşık yarısı nasıl geri geldi?
2) Chromedaki kayıtlı şifreler, adresler, arama motorları, başlatma motorlarını kontrol ederken şifrelerde acs.bkm.com.tr diye bir site ve yanında şifre gördüm. site bilinmedik bir site değil BKM (bankalararası kart merkezi) ama ben bu siteye herhangi bir şifreyle giriş yaptığımı hatırlamıyorum ve sanmıyorum.
3) En başta bu virüs nasıl bulaşmış olabilir? Olay tam olarak şöyle gelişti, CS:GO'da maça girdim ve daha oyuncular beklenirken pingimin yüksek olduğunu gördüm. Yetişirim düşüncesiyle oyundan çıkıp chrome'dan internet panelini açtım ve panelden reset attım. İnternetin geri gelmesini beklerken bildirim geldi. Başka bir indirdiğim dosyanın içinde gizlenmiş olabilir gibisinden şeyler okudum ama tam internet üzerinden bir işlem yaparken ve web virüsü olduğu için hala düşünüyorum nasıl bulaşmış olabilir diye.
-
Şimdi imzanızdaki taramaları yapıp sonuçları paylaşacağım.

1) Senkranizasyon geçmişimi sorunsuz bir şekilde full temizlememe rağmen tekrar senkranizasyon açtığımda yaklaşık yarısı nasıl geri geldi?
Söylenenleri eksik yapıyorsun çünkü. Sıfırlama sonrası Chrome kaldır demiştim. Yukarıda yazdığına göre kaldırmadın yeniden senkron yaptığın ana kadar. Diyelim kaldırdın geri gelmesi diğer cihazlarında da aktif ise o cihazlarda olan veriler de senkron olur.
En başta bu virüs nasıl bulaşmış olabilir?
Uzantılardan.

Söylenenleri eksik yapıyorsun çünkü. Sıfırlama sonrası Chrome kaldır demiştim. Yukarıda yazdığına göre kaldırmadın yeniden senkron yaptığın ana kadar. Diyelim kaldırdın geri gelmesi diğer cihazlarında da aktif ise o cihazlarda olan veriler de senkron olur.

Uzantılardan.
Sadece sıfırla dediğini okumuştum. İşlem sonrası Gmail hesabımın telefonumda açık olduğu da geldi aklıma onu kapattım senkranizasyon sıfırla işlemini tekrar yapacağım içim rahat etsin diye. Tanımadığım bir uzantı eklememiştim, herhalde çok geçmişte eklediğim bir şeyden oldu o zaman, adblock, adblock+, kaspersky protection vardı. Hepsi bilindik uzantılar. Sistem tarama 1 ve farbar raporlarını paylaşıyorum şimdi. Herhangi bir sorun gözükmüyorsa senkranizasyon sıfırlama işini tekrardan yapıp artık rahat kafayla bilgisayarı kullanmak istiyorum.

sistem tarama 1: GSI6_DESKTOP-TFT019H_PC-Polat_12_15_2019_14_23_43.zip
farbar: farbar2.rar

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı