Kaspersky'ın açılışta Yandex'i itelemesi

iloveichigo

Hectopat
Makaleler
13
Daha fazla  
Eskiden Kaspersky kullanirdim ozellikle Sosyal'deki neredeyse herkesin Kaspersky onermesi ve testlerde yuksek dogrulukta cikmasindan oturu.
Sonra da virus yeyince ve VirusTotal'de Defender'in bile uyari verip Kaspersky'in undetected kalmasi sebebiyle uzun bir sure sadece Defender kullanip sorun yasamamistim.
Uzun bir sure format atmayip bir suru program kurdugum icin de Malwarebytes indirip tarama yaptirmistim. Yine burada oneriliyor. 30 gun denemeden sonra zaten kullanmadigim real-time protection gibi ozellikler icin surekli pop-up gostermesi sebebiyle "ben acaba antimalware yazilimi mi yukledim, yoksa adware mi yukledim" diye dusundurdu ve kaldirdim.
Birkac gundur Edge/Chrome ile gezinirken bir anda sayfalar yuklenmemeye ve tarayiciyi kapatip acinca ancak duzelmesi sebebiyle format atacaktim fakat icimde biraz "ukde" oldu ve ben de Kaspersky Free'yi tekrardan bir yukleyeyim dedim.
Ve kurulum dosyasini indirip calistirdiktan sonra karsima su pencere cikti:

1681395676952.png

Gercekten actigim gibi adware gibi Yandex kurmami mi istiyor? Ya da Recep Baltaş'in deyimiyle bana Yandex'i "iteliyor".
Birazdan format atacağım ve muhtemelen bir daha Defender'dan baskasini denemeyecegim bile.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kapitalist Google'ın tarayıcısından yüz kat daha iyidir. İlla kapitalistlere verimi kaptıracağım diyorsanız tiki kaldırın ve devam edin. İkisi de Rus ürünü sonuçta.
1681396751593.png

Biz kapitalistlerden raziyiz elhamdurillah.

Bunda herhangi bir sorun yok. Bazı yazılımlar cihazınıza yüklenirken yüklenme ekranında size çeşitli önerilerde bulunurlar şunu da yüklemenizi tavsiye ederiz vs. gibi... Eğer tik işaretini kaldırırsan zaten söz konusu yazılımın yüklenmesi gibi bir ihtimal olmayacaktır. Bazı yazılımlar bu tür önerilerde bulunur kurulum aşamasındayken bazıları da ihtiyaç duyulan diğer programları kurmanı ister örneğin Unity kurarken Visual studio da kurarsın yanında kodları yazmak için tabi kurmasan da olur ama kurarsan daha da kolaylaşıyor işler.

Kurulum dosyalarının içindeki reklamlar adware olmuyor. Sadece bir reklam. Tiki kaldırıp kuruluma devam etmek zor bir şey değil. Bunu neredeyse her program yapıyor. Opera ve Chrome dahi bazı programların kurulum dosyaların reklam veriyor. Bunda bir sorun veya olağandışı bir durum yok.

Ücretsiz çözüm kullanacaksanız Bitdefender kullanın. Lisansınız yoksa Kaspersky kullanmaya gerek yok, gizlilik odaklı bir çözüm sunması gerekirken oluk oluk veri akıtan bir tarayıcıyı önermeye başladı.

Geri
Yukarı