Kaza sonrası hasarın parasını karşı taraf öder mi?

Dr Doofenshmirtz

Centipat
Daha fazla  
Herkese iyi günler,
Geçtiğimiz salı günü (09.01.2024) park yasağı olmayan bir yerde (ulus/altınsoy CAD.) Park ettiğim arabama kapısı aşık şekilde giden halk otobüsü çarptı ve aynayı kırdı. Kaza sırasında arabada bulunduğum için hemen adamın yanına gittim (adam yoluna devam ediyordu durdurdum) ve “aynama çarptın” dedim. O da “hiç farkında değilim kusura bakma” dedi ve gelip aynaya baktı. Eliyle aynayı zorladıktan sonra bundan bir şey olmaz geçmiş olsun deyip yoluna devam etti. Ne numarasını verdi ne de tutanak tutturdu. Ben de olayın böyle bitmesine razı olmadığım için polise durumu anlattım. Karakola gidip olayı anlattığım zaman polis şahsı buldu. Bizi telefonda konuşturup orta noktayı bulmamızı istedi. Şahıs “numaramı yaz ben öderim parası neyse” dedi. Kişiyi aradığım zaman ertesi gün (çarşamba) saat 11 de Ankara/Akyurt’ a gidip kendi ustasına yaptıracağımızı söyledi ve “zaten o aynada sıkıntı yok 10-20 lira bir şey tutar adama siftah parası vermiş olurum” dedi. Ben de Akyurt'a kadar gitmek istemediğimi kendi bildiğim yerde yaptıracağımı söyledim. Bunun üstüne önce yetkili servise gidip fiyat bilgisi aldım. Bana 15.000TL civarı bir fiyat verdiler. Sonrasında ise tanıdığım bir ustaya gittim. Usta bana “aynanın motorunu kırmış 10-20 liraya yapabiliyorsa git ona yaptır” dedi. Ben de akyurta kadar gitmem deyip kendi ustama 2500 liraya yaptırdım ve fatura aldım. Ayna yapılırken hâla bana “benim usta motora bir şey olmamıştır, ben onu hallederim, Akyurt'a gel vs” tarzı şeyler söyledi. Ben de aynayı yaptığımı ve kendisine faturayı atacağımı söyledim. Faturayı kendisine attım ve bugün 13.01.2024 en son aramak zorunda kaldım kendisi bana “ayın 2'sinde atacağım parayı, hakkım helal olmasın, benim dediğim yerde yaptırmıyorsun haram zıkkım olsun, Allah senden çıkartsın” dedi ben de kendisine “kendi arabamı istediğim yerde yaptırırım” dedim.

Bu durumda adamın parayı ödememe gibi bir seçeneği olur mu ve eğer parayı ödemezse şikayetçi olabilir miyim?

Umarım öder. Bu işleri bilmiyorum sadece "hasar o kadar büyük değildi, tahminen x kadardı, kendi ustasına gitti beni dolandırmaya çalışıyor, ben şu kadar öderim" gibi iddialar ile işi yokuşa vurma ihtimalini düşünüyorum.

Şu noktada böyle bir durum için fazla yapılacak şey aklıma gelmiyor sadece ilk gösterdiğiniz ve tamir yaptırdığınız yerde ne gibi arızalar olduğu, nelerin tamir yapıldığı ayrıntılı bir şekilde yazan belgeler, faturaların yanı sıra olay sonrası çektiğiniz fotoğraflar ve yukarıda da söylendiği gibi olay anına ait görüntüler, şahısla olan mesajlaşmalarınız bunları bir süre saklayın, elinizde hasarın büyüklüğünü gösteren bir değil olsun. Hatta eğer tamire ilişkin elinizde ayrıntılı bir belge yoksa tamir yaptırdığınız ustadan rica edin ne gibi sorunlar vardı, neleri tamir etmiş ondan bir tutanak isteyin. Eğer işi yokuşa vurursa icra takip talebi oluşturursunuz, itiraz ederse bi 20 bin sen bi 20 bin o ve 2 yıl harcayıp mahkeme yoluyla çözersiniz artık :D

Umarım öder. bu işleri bilmiyorum sadece "hasar o kadar büyük değildi, tahminen X kadardı, kendi ustasına gitti beni dolandırmaya çalışıyor, ben şu kadar öderim" gibi iddialar ile işi yokuşa vurma ihtimalini düşünüyorum.

Şu noktada böyle bir durum için fazla yapılacak şey aklıma gelmiyor sadece ilk gösterdiğiniz ve tamir yaptırdığınız yerde ne gibi arızalar olduğu, nelerin tamir yapıldığı ayrıntılı bir şekilde yazan belgele, faturaların yanı sıra olay sonrası çektiğiniz fotoğraflar ve yukarıda da söylendiği gibi olay anına ait görüntüler, şahısla olan mesajlaşmalarınız bunları bir süre saklayın, elinizde hasarın büyüklüğünü gösteren bir değil olsun. Hatta eğer tamire ilişkin elinizde ayrıntılı bir belge yoksa tamir yaptırdığınız ustadan rica edin ne gibi sorunlar vardı, neleri tamir etmiş ondan bir tutanak isteyin.

Umarım öder. bu işleri bilmiyorum sadece "hasar o kadar büyük değildi, tahminen X kadardı, kendi ustasına gitti beni dolandırmaya çalışıyor, ben şu kadar öderim" gibi iddialar ile işi yokuşa vurma ihtimalini düşünüyorum.

Şu noktada böyle bir durum için fazla yapılacak şey aklıma gelmiyor sadece ilk gösterdiğiniz ve tamir yaptırdığınız yerde ne gibi arızalar olduğu, nelerin tamir yapıldığı ayrıntılı bir şekilde yazan belgele, faturaların yanı sıra olay sonrası çektiğiniz fotoğraflar ve yukarıda da söylendiği gibi olay anına ait görüntüler, şahısla olan mesajlaşmalarınız bunları bir süre saklayın, elinizde hasarın büyüklüğünü gösteren bir değil olsun. Hatta eğer tamire ilişkin elinizde ayrıntılı bir belge yoksa tamir yaptırdığınız ustadan rica edin ne gibi sorunlar vardı, neleri tamir etmiş ondan bir tutanak isteyin. Eğer işi yokuşa vurursa icra takip talebi oluşturursunuz, itiraz ederse bir 20 bin sen bir 20 bin O ve 2 yıl harcayıp mahkeme yoluyla çözersiniz artık :D

Vallahi 3000 lira için uğraşamam boğazında kalsın haram zıkkım olsun.

@Dr Doofenshmirtz icra takip talebinde çok bir masraf yok en kötü bir de o yolu denersiniz iş ciddiye bindiğini düşünce belki o şekilde öder, ödemezse tercih sizin.

Kendisine parayı ödemezse avukatımla görüşeceğimi söyledim. Biraz korktu gibi. Bakalım ayın 2sine kadar bekleyeceğim.

Adamın trafik sigortası mı yok acaba? Normalde sizin onunla konuşmanıza gerek kalmadan ehliyet ruhsatını alıp gittiğini serviste onun trafik sigortasından dosya açtırıp konuşmadan hallettirebilirdiniz. Muhtemelen adamın trafik sigortası yok. Aksi durumda dava açabilirsiniz

Trafik sigortası da kasko gibi kazasızlığı bozuluyor veya primi artıyor.

Bu arada aynanın sıfırına baktın mı fiyatına? Servis parça fiyatlarını abartılı fazla söyleyebiliyor. Ayrıca ayna onarım gördüyse sadece 2500lira çok fazla. Yok değiştiyse komple normal / iyi fiyat.

15-20lira konusuna gelince; değil 15-20lira bir sıfır ekleyerek bile sanayide herhangi birşey yaptıramazsın o paralara :) İstanbul'da araba yıkama 200lira olmuş.

Son düzenleme:

Bu arada aynanın sıfırına baktın mı fiyatına? Servis parça fiyatlarını abartılı fazla söyleyebiliyor. Ayrıca ayna onarım gördüyse sadece 2500LIRA çok fazla. Yok değiştiyse komple normal / iyi fiyat.

15-20lira konusuna gelince; değil 15-20lira bir sıfır ekleyerek bile sanayide herhangi bir şey yaptıramazsın o paralara :) İstanbul'da araba yıkama 200lira olmuş.

Aynanın gövdesi değişecekmiş servisin söylediğine göre. Muhtemelen tam fiyatı verdiler. Sanayide ne değiştirdiler bilmiyorum motoruyla ilgili bir durum olabilir onu değiştirmiş olabilirler. Adam kendinden çok emin şekilde söylüyor bir de o parayı. Sen kendi yerine gittin dolandırdın beni diyor. Kim bilir kendi ustasına gitsem başıma ne gelecekti.

Bu arada aynanın sıfırına baktın mı fiyatına? Servis parça fiyatlarını abartılı fazla söyleyebiliyor. Ayrıca ayna onarım gördüyse sadece 2500LIRA çok fazla. Yok değiştiyse komple normal / iyi fiyat.

15-20lira konusuna gelince; değil 15-20lira bir sıfır ekleyerek bile sanayide herhangi bir şey yaptıramazsın o paralara :) İstanbul'da araba yıkama 200lira olmuş.

Düzeltme: 200 ile Tofaş doğan yumurta sağ ayna alınabiliyor. Maksimum onu alırsınız ama çay bile söylemezler size.

Aynanın gövdesi değişecekmiş servisin söylediğine göre. Muhtemelen tam fiyatı verdiler. Sanayide ne değiştirdiler bilmiyorum motoruyla ilgili bir durum olabilir onu değiştirmiş olabilirler. Adam kendinden çok emin şekilde söylüyor bir de o parayı. Sen kendi yerine gittin dolandırdın beni diyor. Kim bilir kendi ustasına gitsem başıma ne gelecekti.

Siz en iyisini yapmışsınız hocam. Parayı verdiği sürece bir sıkıntı yok isterse helal etmiyorum desin burada haklı olan sizsiniz.

Şu an ben şehir dışındayım acaba buradaki karakola gitsem yardımcı olurlar mı? Kameralar MOBESE kamerasıydı.

Bilmiyorum kendisi hiç oralı bile olmadı konuşması falan zaten düzgün değildi.

Poliste kaydı varsa zaten ayrıca suçluysa bence ödemeyi yapar. Trafik sigortası olan birisi böyle bir diretmeyle uğraşmazdı

Biliyorum dostum. Hasarsızlık kademesi bozulsa trafikte 2K oynar taş çatlasa o da poliçe yenileme süresinde. 15-20 k cebinden çıkacak şimdi

Kim bilir kendi ustasına gitsem başıma ne gelecekti.
Trafik kazasında "Kendi ustam var" kelimesini asla samimi bulmam.

Çünkü öyle ya da böyle kendi lehine ucuza getirme çabasıdır. Mağdur olma ihtimali çok yüksektir. Kabul etmeyerek en doğrusunu yapmışsınız.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı