Kazadan sonra ifadem alınmadan suçlu gösterildim

Makaleler
7
Yer
Mile Marker LN 29.5, 51 Area.
Merhabalar. Geçen hafta cuma günü motosiklet kazası yaptım. Kaza yaptığım bölgenin yakınlarında 2 tane güvenlik kamerası var ve ikisi de araçlardan ötürü yolu ve kaza yaptığım bölgeyi görmüyor. Kaza yaptığım yol çift şeritli bir yol, vurduğum araç sol şeritte ben ise sağ şeritteyim. Kazayı yaptıktan sonra polis geldi, ifadem alınmadan olayın nasıl gerçekleştiğinde dair (o da bana sorulmadı nasıl çarptığımı anlatmadan) 5 dakikada bir kroki hazırlayıp ben yarı baygın durumdayken bana ceza kağıdını imzalatıp gitti. Olay yerine sonradan gittiğimde olayın bulunduğu bölgeyi gören bir güvenlik kamerası olmadığını gördüm. Ancak bana verilen kağıtta suçlunun %100 ben olduğumu, incelenen kamera görüntülerine göre araçla takip mesafemi korumam gerektiği ancak benim yapmadığım yazıyordu. Tekrar ediyorum, araç sol şeritte, ben sağ şeritteyim. Aynı zamanda sağ şeritte bir çok araç park etmiş durumda yani araç bir anda sağa kırdığında kaçabileceğim bir boşluk da yok. Hız olarak da 40 civarıydım, çok hızlı da değildim. Karakola gidip kamera görüntülerini istediğimde halen kendilerine ulaşmadığını söylediler. Başka bir polise sorduğumda ise o sırada oradan geçen bir araç kamerasından görüntü aldıklarını söylediler. Bu işin içinde başka bir şeyler mi var ben anlamış değilim. Bilenler varsa ve yorumlarsa çok memnun olurum.

Hocam geçmiş olsun, araç kamerasından aldıkları görüntüleri talep edin. Eğer vermezlerse ne yapacağınız belli. Better Call Saul.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 6/2. maddesine göre, “Bir suç ile itham edilen herkes, suçluluğu yasal olarak sabit oluncaya kadar suçsuz sayılır”.
Anayasa’nın 38/4. Maddesinde ise “Suçluluğu hükmen sabit oluncaya kadar, kimse suçlu sayılamaz”.

1667129301198.png

Merhabalar. Geçen hafta cuma günü motosiklet kazası yaptım. Kaza yaptığım bölgenin yakınlarında 2 tane güvenlik kamerası var ve ikisi de araçlardan ötürü yolu ve kaza yaptığım bölgeyi görmüyor. Kaza yaptığım yol çift şeritli bir yol, vurduğum araç sol şeritte ben ise sağ şeritteyim. Kazayı yaptıktan sonra polis geldi, ifadem alınmadan olayın nasıl gerçekleştiğinde dair (o da bana sorulmadı nasıl çarptığımı anlatmadan) 5 dakikada bir kroki hazırlayıp ben yarı baygın durumdayken bana ceza kağıdını imzalatıp gitti. Olay yerine sonradan gittiğimde olayın bulunduğu bölgeyi gören bir güvenlik kamerası olmadığını gördüm. Ancak bana verilen kağıtta suçlunun %100 ben olduğumu, incelenen kamera görüntülerine göre araçla takip mesafemi korumam gerektiği ancak benim yapmadığım yazıyordu. Tekrar ediyorum, araç sol şeritte, ben sağ şeritteyim. Aynı zamanda sağ şeritte bir çok araç park etmiş durumda yani araç bir anda sağa kırdığında kaçabileceğim bir boşluk da yok. Hız olarak da 40 civarıydım, çok hızlı da değildim. Karakola gidip kamera görüntülerini istediğimde halen kendilerine ulaşmadığını söylediler. Başka bir polise sorduğumda ise o sırada oradan geçen bir araç kamerasından görüntü aldıklarını söylediler. Bu işin içinde başka bir şeyler mi var ben anlamış değilim. Bilenler varsa ve yorumlarsa çok memnun olurum.
Geçmiş olsun. Aldığınız her ifadeyi tutun. İsimlere kadar. Ayrıca motorunuza her zaman bir kamera takıp gezin. Burada delil göstereceğin tek şey senin kameran olsaydı o olurdu. O yok. Polisin ifadelerini çelişkisini yazılı alırsa. Davacı olursun. Bunu yapacaklarını zannetmiyorum.

Kanıt yoksa seni suçlu göstermeleri ne kadar doğru?
Dediğim gibi hiçbir fikrim yok, kamera kayıtları ise kendilerine verilmemiş daha.
Hocam geçmiş olsun, araç kamerasından aldıkları görüntüleri talep edin. Eğer vermezlerse ne yapacağınız belli. Better Call Saul.

Eki Görüntüle 1557908
Teşekkürler hocam 🤨
Geçmiş olsun. Aldığınız her ifadeyi tutun. İsimlere kadar. Ayrıca motorunuza her zaman bir kamera takıp gezin. Burada delil göstereceğin tek şey senin kameran olsaydı o olurdu. O yok. Polisin ifadelerini çelişkisini yazılı alırsa. Davacı olursun. Bunu yapacaklarını zannetmiyorum.
Tamamdır hocam teşekkürler.

Aynısı bizim başımıza eylül ayında geldi ortamda kamera yok mobese hiçbir şey yok polis geldi yerdeki lastik izleri ve hgs gişelerindeki kameraya baktılar (kaç km/h ile geçilmiş diye) bize arkadan vuran araç %100 kusurlu oldu ama bizim ülkemizdeki trafik polisleri motorcular haklı olsa bile %100 kusurlu yapıyor bunun gibi durumlarda siz gidin olay yeri inceleme talebi yapın veya o görüntüleri izleme şansınızı deneyin.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2022-10-30 at 14.30.01 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2022-10-30 at 14.30.01 (1).jpeg
    51,4 KB · Görüntüleme: 72
  • WhatsApp Image 2022-10-30 at 14.30.01.jpeg
    WhatsApp Image 2022-10-30 at 14.30.01.jpeg
    165,8 KB · Görüntüleme: 67
  • WhatsApp Image 2022-10-30 at 14.29.59.jpeg
    WhatsApp Image 2022-10-30 at 14.29.59.jpeg
    246,6 KB · Görüntüleme: 72
Aynısı bizim başımıza eylül ayında geldi ortamda kamera yok mobese hiçbir şey yok polis geldi yerdeki lastik hızı ve hgs gişelerindeki kameraya baktılar (kaç km/h ile geçilmiş diye) bize arkadan vuran araç %100 kusurlu oldu ama bizim ülkemizdeki trafik polisleri motorcular haklı olsa bile %100 kusurlu yapıyor bunun gibi durumlarda siz gidin olay yeri inceleme talebi yapın veya o görüntüleri izleme şansınızı deneyin.
Geçmiş olsun hocam. Sırf motorlu olduğum için suçluyum o halde.

Başka bir polise sorduğumda ise o sırada oradan geçen bir araç kamerasından görüntü aldıklarını söylediler.
Bu bana biraz şüpheli geldi. Türkiye'de araç içi kamera kullanımı yaygın değil.

Ceza kağıtı dediğiniz Kaza Tutanağı mı?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı