Kazanılan THH kararına satıcı itiraz ederse ne olur?

emrah_8

Kilopat
Makaleler
3
Doğru mu yanlış mı bilmiyorum ama mesela siz THH bir konuda başvurdunuz, THH aylar süren çalışma sonrasında sizi haklı buldu ve seçimlik hakkınız gereği ücret iadesi verdi diyelim. Bu karara ise satıcı itiraz ederek mahkemeye verince eğer hakim THH kararını bozarsa satıcının avukatların masrafı bize kalıyormuş, bu doğru mu?

Doğruysa böyle bir saçmalık nasıl olur ya, eğer THH bizi haklı bulmuşsa kanunlara dayanarak haklı bulmuştur. Hakim THH kararına itiraz ederek bozuyorsa en kötü kazandığımız hakkı kaybederiz, karşı tarafın avukatlık ve belge masraflarını biz niye ödüyoruz? Şimdi karşı taraf büyük ihtimal büyük bir marka, adamlar bilmem kaç tane avukatı vardır vs. adamlar davayı kazanırsa, bizim değişim veya iade hakkımızı zaten engelliyorlar. Bir de adamların masrafını mı veriyoruz. Tahmini ne kadar masraf çıkar öyle bir durumda ve bahsi geçen ürünün fiyatının bu masrafta yeri nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu karara ise satıcı itiraz ederek mahkemeye verince eğer hakim THH kararını bozarsa satıcının avukatların masrafı bize kalıyormuş, bu doğru mu?

Doğru. Mahkeme kararı THH kararını iptal ediyor, mahkemenin verdiği karar esas alınır.

Tabii siz de buna itiraz edip bir üst mahkemeye taşıyabilirsiniz ama onu da kaybedersiniz 3 avukat parasını ödemek zorunda kalıyorsunuz. Ama birçok emsal karar var böyle üst mahkemeye taşıyıp kazanılan.

Doğru. Mahkeme kararı THH kararını iptal ediyor, mahkemenin verdiği karar esas alınır.

Tabii siz de buna itiraz edip bir üst mahkemeye taşıyabilirsiniz ama onu da kaybedersiniz 3 avukat parasını ödemek zorunda kalıyorsunuz. Ama birçok emsal karar var böyle üst mahkemeye taşıyıp kazanılan.
İlk iptalde ne kadar para çıkıyor acaba, birde satıcı mahkemede itiraz etti diyelim. Bizim mahkemeye falan gitmemiz gerekiyor mu dava için vs?

Hem hak veriyorlar, hem cezalandırıyorlar ne iş bu anlamadım.

tüketici mahkemeleri genellikle basit usulde yargılama yapar. duruşma olmaz. sizden dilekçe, belge isteyebilir, bilirkişi incelemesi olabilir. burada açılan hakem heyetine itiraz davasına tüketici mahkemesinin vereceği karar kesindir, yani üst mahkemeye itirazı yok ancak istisnai olarak kamu yararına bozma kararı verilebilir, bu durumda sadece üst mahkeme yolu ortaya çıkar. kaybederseniz 3 avukat parası ödersiniz ne demek onu da ben bilemiyorum, karşı taraf avukatla temsil ediliyorsa ve davayı kaybedersiniz nisbi vekalet ücreti ödeyebilirsiniz.

tüketici mahkemeleri genellikle basit usulde yargılama yapar. duruşma olmaz. sizden dilekçe, belge isteyebilir, bilirkişi incelemesi olabilir. burada açılan hakem heyetine itiraz davasına tüketici mahkemesinin vereceği karar kesindir, yani üst mahkemeye itirazı yok ancak istisnai olarak kamu yararına bozma kararı verilebilir, bu durumda sadece üst mahkeme yolu ortaya çıkar. kaybederseniz 3 avukat parası ödersiniz ne demek onu da ben bilemiyorum, karşı taraf avukatla temsil ediliyorsa ve davayı kaybedersiniz nisbi vekalet ücreti ödeyebilirsiniz.
Şöyle söyleyim hocam, THH üyeleri olayı incelerken kanunları baz alarak incelemiyor mu? Buna göre ya tüketiciyi haklı buluyor, ya haksız buluyor. Tüketici haklı ve mağdur ediliyor, diyelim. THH ürünün para iadesi kararı verdi.(THH üzerindeki işlemlerde mahkemeye gidilir mi gibisinden sormadım hocam, tüketici mahkemesine olay taşınırsa o durumda duruşmalara vs girmek gerekiyor mu gibisinden. Hani işimiz gücümüz oluyor, birde mahkem mahkeme dolaşacak mıyız gibisinden)

Biz satıcıya bu kararı ilettiğimiz satıcı kabul etmeyip avukatıyla tüketici mahkemesine başvurdu diyelim. Mahkeme THH kararanı yanlış bulursa, alacağımız iade iptal oluyor. Buna kimse karışamaz, o kısmı anladık. Lakin bize niye karşı tarafın avukat ücreti çıkıyor anlamış değilim. Hem haklıyken, değişim veya para iadesi alacakken ondan oluyoruz hem de karşı tarafın masraflarını ödüyoruz. Bu sanki biz THH kurduk ama bak böyle böyle şeyler var, siz hiç uğraşmayın satıcılarımız ne derse odura, çıkıyor.

Şimdi mevcutta 6-7 aylık bir monitörüm var, ekranda görüntüde belli renklerde bozulma var. Servis bunu monitörün servis menüsünde göremiyor ve sorun yoktur diyor. Lakin monitörü bir pc bağlayıp bir kullanırken bir çok yerde gözüküyor. Ben bunu THH versem adam monitöre bakıp beni haklı bulacaktır. Lakin karşı tarafta Samsung var, adamlar isterseler elli tane avukat tutarlar itiraz için. Bunu işte mahkemeye taşıyıp iptal ettirirseler hem bozuk ürün elimde kalırken hem de adamların masrafını öder miyim diye düşünüp duruyorum.

Yani sorunuz çok haklı olmakla beraber yaklaşımınızda hata görüyorum ama bu sizin sorununuz değil, ülkemizdeki hukuk sisteminden kaynaklanıyor.

Öncelikle mahkemenin kararı bozması ne demek? Haklı olmadığınız anlamına geliyor. Yani hukuken mağdur olmadığınıza dair bir karar vermiş oluyor mahkeme. Bütün tüketici mahkemelerinin yanlış karar verdiğini varsaymıyorsanız tabii.

Diğer konu tüketici hakem heyeti ülkemizde batı'da örneği bol olan alternatif uyuşmazlık çözüm merci bulunmadığı için (TR'de örneği sadece sigortacılık konusunda var) devletin masraflarını bütçeden yani vergilerimizden karşılayarak oluşturduğu bir zorunlu başvuru merci. Türkiye'ye özgü bir kurum ve yapısal olarak problemli, ayrıntıya girmiyorum. Tüketiciler heyet başvurusunda herhangi bir bedel ödemiyor değil aslında, orada da yapılan her başvuruda tebligat ücreti, bilirkişi ücret gibi masraflar ortaya çıkıyor ancak bu masraf tüketici adına ilgili bakanlık tarafından genel bütçeden ödeniyor. Mahkemelerde ise bu masrafı artık bakanlık ödemiyor, kendisi ödüyor. Tüketici sadece harçtan muaf. Aradaki fark bu.

Son düzenleme:
Yani sorunuz çok haklı olmakla beraber yaklaşımınızda hata görüyorum ama bu sizin sorununuz değil, ülkemizdeki hukuk sisteminden kaynaklanıyor.

Öncelikle mahkemenin kararı bozması ne demek? Haklı olmadığınız anlamına geliyor. Yani hukuken mağdur olmadığınıza dair bir karar vermiş oluyor mahkeme. Bütün tüketici mahkemelerinin yanlış karar verdiğini varsaymıyorsanız tabii.

Diğer konu tüketici hakem heyeti ülkemizde batı'da örneği bol olan alternatif uyuşmazlık çözüm merci bulunmadığı için (TR'de örneği sadece sigortacılık konusunda var) devletin masraflarını bütçeden yani vergilerimizden karşılayarak oluşturduğu bir zorunlu başvuru merci. Türkiye'ye özgü bir kurum ve yapısal olarak problemli, ayrıntıya girmiyorum. Tüketiciler heyet başvurusunda herhangi bir bedel ödemiyor değil aslında, orada da yapılan her başvuruda tebligat ücreti, bilirkişi ücret gibi masraflar ortaya çıkıyor ancak bu masraf tüketici adına ilgili bakanlık tarafından genel bütçeden ödeniyor. Mahkemelerde ise bu masrafı artık bakanlık ödemiyor, kendisi ödüyor. Tüketici sadece harçtan muaf. Aradaki fark bu.

Anlayorum hocam, lakin kararı veren kendileri, bozan kendileri. Ben diyorum ki, şu konuda hakkımın yendiğini düşünüyorum, siz devlet olarak bir bakın bakalım burada hakkım gerçekten gasp ediliyor mu diye. Devletin bir kurumu, evet hakkın gasp edilmiş diyor. Git hakkını al, diyor. Diğer kurumu olur mu öyle şey, ortada öyle bir durum yok diyip itiraz eden satıcının masrafını bize yıkıyor. Eğer satıcı itiraz ederek kendi hakkını arıyorsa kendi bütçesiyle araması gerekmez mi şimdi burada? Adam kendi haklı olduğunu düşüp avukatla itiraz etmiş, etmese bize ödeme yapacak. İtirazını yeterli bulmuşlar ve bize ödemeden kurtulmuş. Avukat parasınıda versin bir zahmet.

Sorunumuzdan yola çıkarsak, dediğim gibi garantisi devam eden monitörümde gri renklerde bozulmalar var. Sitelerde, video test programlarında çıkıyor. Lakin servisin yaptığı menüden testte çıkmıyor. Servis diyorki burada çıkmıyorsa sorun yoktur, lakin ben kullanımda görüyorum. Kullanım esnasında benim gördüğümü oda görüyor ama kabul etmiyor. Şimdi bunu THH versem, mantıklı olarak benim haklı çıkma ihtimalim yüksek. Çünkü bu bir panel kusuru, tüketici ne yaptın buna. Satıcı itiraz eder ve işi kitabına uydurupta THH kararını bozdurabilir mi o durumda onda kararsızım. Ha dersen ki bunlar çok uzun zaman sonraki iş, olur olmaz falan. Duyduğum kadarıyla oradaki avkatlık ücreti artmış diyorlar. Aşağı yukarı 6-10k arası bir şeymiş. Şimdi ürün bu şekilde elimde kalması ayrı dert, hem elimde kalırken hem de böyle birdurumdan 10k masraf yapmak ap ayrı bir dert. Firmalar bunu bildiği için yokuş yapıyorlar işte.

Hakem Heyeti'nin gelen başvuruları kabul oranı %50-55 civarı, karara itirazla mahkemeye giden başvuru %3, mahkemenin bozduğu hakem heyeti kararı oranı ise %1 civarı her yıl. Dolayısıyla bu konu abartılıyor.

Hakem Heyeti'nin gelen başvuruları kabul oranı %50-55 civarı, karara itirazla mahkemeye giden başvuru %3, mahkemenin bozduğu hakem heyeti kararı oranı ise %1 civarı her yıl. Dolayısıyla bu konu abartılıyor.
Anladım, şansım var yinede diyorsun?
Peki şimdi benim durumum için eğer servis inatla sorunu kabul etmezse, THH başvururken karşı taraf olarak SAMSUNG mu olacak yoksa ürünü aldığım satıcı Amazon.com.tr mi olacak?

Doğru mu yanlış mı bilmiyorum ama mesela siz THH bir konuda başvurdunuz, THH aylar süren çalışma sonrasında sizi haklı buldu ve seçimlik hakkınız gereği ücret iadesi verdi diyelim. Bu karara ise satıcı itiraz ederek mahkemeye verince eğer hakim THH kararını bozarsa satıcının avukatların masrafı bize kalıyormuş, bu doğru mu?

Doğruysa böyle bir saçmalık nasıl olur ya, eğer THH bizi haklı bulmuşsa kanunlara dayanarak haklı bulmuştur. Hakim THH kararına itiraz ederek bozuyorsa en kötü kazandığımız hakkı kaybederiz, karşı tarafın avukatlık ve belge masraflarını biz niye ödüyoruz? Şimdi karşı taraf büyük ihtimal büyük bir marka, adamlar bilmem kaç tane avukatı vardır vs. adamlar davayı kazanırsa, bizim değişim veya iade hakkımızı zaten engelliyorlar. Bir de adamların masrafını mı veriyoruz. Tahmini ne kadar masraf çıkar öyle bir durumda ve bahsi geçen ürünün fiyatının bu masrafta yeri nedir?

Bu doğru fakat mahkeme büyük çoğunlukla THH'nin kararı yönünde karar veriyor. Sadece çok spesifik olarak belirsiz durumlarda mahkeme kararı bozabiliyor.

Masraf için avukata danışmak en mantıklısı.

Geri
Yukarı