Kedi beslemek istiyorum

• Konuyu başlatan Redburne
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 25
  • Görüntüleme 3B
Güzel yorumlarınız için teşekkürler. :)

Barınaktaki ve dışardaki hayvanların psikolojik sorunlarının olabileceğini duymuştum. Biraz çekimser kaldım bu konuda. Sizce sahiplenmeli miyim, yoksa satın mı almalıyım? Barınaktaki hayvanların aşıları vs. tam mı? Hastalık olayı falan olur mu?

Bir de hangi cins alabileceğim konusunda kafam çok karışık. Çok fazla çeşit var.
Kesinlikle satın alma konusunu düşünmeyin şahsen karşıyım ben 2 kedi besliyorum ikisinide yavruyken sokaktan aldım hayat kurtarın o satılan kediler sağlıksız zaten kapalı kutu bir yerde tutuluyor hepsi can tabi ki ama sokak veya barınak daha faydalı olacak umarım satın almazsınız.

Kaç kediniz var kaç tane beslediniz?
Bir tane kedim var ve benden güzel kokuyor :) Hiç öyle bir problemim olmadı. Ona dayanarak yorum yaptım. Tabii ki eve 4-5 tane kedi dizmedim. Hepsi yan yana gelince nasıl bir koku oluşur bilemem. Arkadaş tek bir kedi alacağı için, benim yorumum ona dayalı olmuş oluyor.

Bir tane kedim var ve benden güzel kokuyor :) Hiç öyle bir problemim olmadı. Ona dayanarak yorum yaptım. Tabii ki eve 4-5 tane kedi dizmedim. Hepsi yan yana gelince nasıl bir koku oluşur bilemem. Arkadaş tek bir kedi alacağı için, benim yorumum ona dayalı olmuş oluyor.
Koku yaydıkları yok :) kedi alışıyor zaten mama ve kum yerini benimsediği zaman zaten kendini temizleyen varlık yaradılışı gereği dil ve tükürükleri steril kendini sürekli yalaması o yüzdendir.

İlk olarak şunu söyleyerek başlamayım ki, petshop'larda can satılmasına karşıyım. Buralardan can "satın" alanların da karşısındayım.

Sosyal medyada bir sürü sahiplendirme grubu ve sayfası var, ilk olarak buralara göz atın. Her cinsin kendi karakteri vardır. Tekirler genelde çok hareketli olur mesela, sarmanlar sakin olur, Ankara kedilerinin neredeyse hepsinin türlü türlü huyu vardır. Kimisi kendini sevdirir kimisi fazla yüz göz olmaz :). Ama hepsinin ortak bir noktası vardır, ilgilendiğiniz, evladınız yerine koyduğunuz her canın sizde uyandırdığı duygu aynıdır. Etraflıca düşünün lütfen. Bir anlık heves edilip sahiplenilen canları terk etmek onları gerçekten çok yaralıyor. Ben genelde tatile yanımda götürürdüm kedimi ama yurt dışı seyahat etmek zorunda kalmıştım bir keresinde ve kedi oteline bırakmıştım çok yakın bir akrabama ait. 4 gün bir şey yememiş onu terk ettiğimi sandığı için. Karaciğeri iflas etmek üzereydi ki tatilimi yarıda kesip yanına gittim.

Temizlik konusunda kediler inanın bir çok insandan daha temizdir. :) Tuvalet eğitimi vermenize gerek yok. Sadece kumunun yerini gösterin ve kolay ulaşabileceği bir yere koyun yeter. Mümkün mertebe kristal kum kullanın. Diğer türlüleri patilerine yapıştığı için evin içini biraz pisletebilirler.

Yavru sahiplendiğinizde mutlaka aşılarını takip edin. Özellikle parazit aşılarını sakın ola aksatmayın. Yavruların savunma mekanizması çok güçlü olmadığı için bağırsaklarında çok kolay parazit oluşabiliyor.

İncik boncuk almayın fazla, kediler çok basit objelerle mutlu olular. Mesela boş bir kutu. :) Bayılırlar.

Son olarak şunu söyleyeyim, ben 34 yaşındayım. Lise'ye yeni başladığımda bir kedi sahiplendim, 3 aylıktı. 16 yaşına kadar baktım ve bir gece kaloriferin yanında sıcacık yatağında melek oldu. Ne zaman bir kedi görsem, sevsem hep içim cız eder. Çocuğum gibiydi. Canımı sıktı, sinirlendirdi, yeri geldi küfrettim yeri geldi bağırdım ama evlat işte :) Her insan hayatının bir evresinde bu deneyimi yaşamalı. İlk başta yapamam edemem diyebilirsiniz, sabredin. Değecektir :)

Merhaba yaklaşık 3 yıldır beslediğim bir kedim var. Her insanın bir hayvan sahiplenmesi gerektiğini düşünüyorum. Evde beslenilecek çok temiz bir hayvandır kedi. Tuvaletini kedi kumundan hazırlar koyarsınız sürekli oraya gider. Gergin, mutsuz anlarınızda gelir kucağınızda uyur kendini sevdirir. Size aslında dünyanın güzel olduğunu hissettirir. Bir şeye ihtiyacı olduğunda gözünüzün içine bakar ve miyavlar. Bir yerden sonra onun dediklerini anlamaya başlarsınız. Eğer kedi alacaksanız size tavsiye yavru olsun ve mümkünse sahiplenin. Hayvan sizden alsın eğitimini size alışsın.

Ben kimseye kediler kokar demedim. Kedi alan belirlemek için koku bırakır. Kızgınlık dönemi geldiğinde de birtakım salgılar bırakabilir. Evimdeki tek gözlü 1 kedi ve annemin evinde beni bekleyen 2 erkek kediye istinaden tecrübe ile söylüyorum

Benim iki kardeş kedim var. Anneleri arkadaşımın kedisiydi :) Hiç koku problemi yaşamadım. Bir de yavru kedi aldığınız zaman alabiliyorsanız iki yaşıt kedi alın. Gelişimlerine faydası oluyor. Küçüklük zamanlarında bazen mama yerken kapışıyorlardı izlemesi çok zevkli oluyordu :D

Benim şapşalların küçüklüğü;
IMG_20190114_235056.jpg

Güzel yorumlarınız için teşekkürler. :)

Barınaktaki ve dışardaki hayvanların psikolojik sorunlarının olabileceğini duymuştum. Biraz çekimser kaldım bu konuda. Sizce sahiplenmeli miyim, yoksa satın mı almalıyım? Barınaktaki hayvanların aşıları vs. tam mı? Hastalık olayı falan olur mu?

Bir de hangi cins alabileceğim konusunda kafam çok karışık. Çok fazla çeşit var.
Ben daha önce belki 30 tane kedi besledim. Size tavisyem bi zorluk olarak görmeyin evin bir ferdi oluyorlar. Barınaktan alma konusuna gelince ben genelde barınaktan alıyorum. Aşılarını özellikle sorun.Bir de zaten kısırlaştırmadan vermiyorlar. Zaten size olan minnet ve sevgisini layığı ile gösterir. Piskoloji duurmu düzelir benim kedim ilk zamanlar masanın sandalyenin altından cıkmazdi sonradan kucaktan inmez oldu :). Son kez Karma aşısının üstüne düşün. Barınağın yaptığından emin olun yapmadıysa mutlaka yaptırın. Bu fotoğrafımdaki kediyi barınaktan aldım Karma Aşıları tam dendi çocukluğundan bu yana fakat 7 ay sonra halk arasında gençlik hastalığı denen (Feline panleukopenia) yakalandı ve tedavi edilemiyor maalesef. 2 hafta boyunca çöküşünü izlemek zorunda kaldım. Uyutmayı bi seçenek olarka sundular ama gözüme hala öyle bakarken yapamazdım.. Konunun çok dışına çıkmışım kusura bakmayım. Umarım sağlıklı ve uzun ömürlü bi sıcak ilişkiniz olur :)

Geri
Yukarı