Kedim eskisi gibi davranmıyor

nefti

Kilopat
Makaleler
4
Kedim genelde evde oluyor ama uyumak için dışarı çıkıyor ve kutusunda uyuyor. Dün gece komşumuz onu biraz sevdi, okşadı ve dün gece oraya gitti orada uyumuş. Bu sabah onu bulamayınca aramak için dışarı çıktım ve komşumuzun orada olduğunu gördüm. Gittim yanına ve kediyi alıp eve getirdim. Mamasını falan verdim geçti her zamanki yerine iyice ısındı sonra çıkmak istedi. Dışarı çıkardığımda şunları gözlemledim, kedim sürekli yeri kokluyor sanki bir şey arıyormuş gibi, hiçbir zaman peşimden ayrılmayan kedinin dışarı çıkmak istemesi garip, ayrıca üst kata çıkardım balkona götürdüm onu güneşte dursun biraz diye fakat kedim balkona çıkıp oturdu ve etrafını izlemeye başladı. Aynı şekilde orayı da epey bir kokladı. Yani kısacası hal ve hareketleri biraz farklı geldi bana. Bunun sebebi ne olabilir? Ona nasıl davranmalıyım? Yardımcı olursanız sevinirim.

Kediler özgür ruhludur. Yarı sokakta, yarı evde olmaz. Ya hep sokakta olsun ya da eve alın. Şu anki yaşam biçimi onun için hiç iyi değil. Ve arkadaşın da dediği gibi çiftleşme arzusu da vardır elbet. Dişi ise yakında doğurur. Erkek ise de kız peşinde kavgalara tutuşmaya başlar sokakta.

Yani hibrit bir yaşam hayvanlar için iyi değil. İsteyince eve götürüp seveyim, isteyince sokağa bırakayım şeklinde bir davranış iyi değil.

Kediler özgür ruhludur. Yarı sokakta, yarı evde olmaz. Ya hep sokakta olsun ya da eve alın. Şu anki yaşam biçimi onun için hiç iyi değil.
Evde kalsın ben de isterdim ama eve sadece ısınmak için geliyor. Kediyi ilk aldığımdan beri öyle.

Ve arkadaşın da dediği gibi çiftleşme arzusu da vardır elbet. Dişi ise yakında doğurur. Erkek ise de kız peşinde kavgalara tutuşmaya başlar sokakta.
Ayrıca sanırım bunu engellemenin bir yolu yok. Bu arada kedim dişi.

Engellemek veya engellememek değil aslında mesele. Yavrulaması hem yavrular hem onun için bir sorun aslında. Ama kısırlaştırmadan, çiftleşmesini engellemek de büyük sorun. Hem acı çekecek hem de sağlığı olumsuz etkilenecek. Belediyenin veteriner işlerini arayarak kısırlaştırılmasını talep edebilirsiniz. Sokak hayvanlarına ücretsiz olarak bakıyorlar. Onun haricinde de sorumluluğunu alıp, tamamen evinize alabilirsiniz. Her iki koşulda da kısırlaştırılması, onun ruhsal ve bedensel sağlığı için önemli.

Engellemek veya engellememek değil aslında mesele. Yavrulaması hem yavrular hem onun için bir sorun aslında. Ama kısırlaştırmadan, çiftleşmesini engellemek de büyük sorun. Hem acı çekecek hem de sağlığı olumsuz etkilenecek. Belediyenin veteriner işlerini arayarak kısırlaştırılmasını talep edebilirsiniz. Sokak hayvanlarına ücretsiz olarak bakıyorlar. Onun haricinde de sorumluluğunu alıp, tamamen evinize alabilirsiniz. Her iki koşulda da kısırlaştırılması, onun ruhsal ve bedensel sağlığı için önemli.
Kedimi kısırlaştırmam onun için bir sorun olur mu? Bu işlerden pek anlamam da.

Sokakta yaşadığı için her dönem yavrular. Bir yaz dönemi iki sefer bile yavrulayabilir. Bu da daha fazla hayat mücadelesi veren yavru kedi demek. Yavrulayan kediler de sürekli zor şartlarda olurlar. Çok derine inmeden yazıyorum. Ömürleri kısalır vs. Evde kısırlaştırılmadan yaşayan dişi kediler de bir nevi işkenceye maruz kalırlar her dönem. Üreme sistemleri ile ilgili hastalıklar da cabası.

Kısırlaştırılırsa, hem daha uzun ömürlü olur hem de sıkıntı ve strese maruz kalmadan huzurlu bir şekilde yaşar.

Sokakta yaşadığı için her dönem yavrular. Bir yaz dönemi iki sefer bile yavrulayabilir. Bu da daha fazla hayat mücadelesi veren yavru kedi demek. Yavrulayan kediler de sürekli zor şartlarda olurlar. Çok derine inmeden yazıyorum. Ömürleri kısalır vs. Evde kısırlaştırılmadan yaşayan dişi kediler de bir nevi işkenceye maruz kalırlar her dönem. Üreme sistemleri ile ilgili hastalıklar da cabası.

Kısırlaştırılırsa, hem daha uzun ömürlü olur hem de sıkıntı ve strese maruz kalmadan huzurlu bir şekilde yaşar.
Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ediyorum. Yarın kedimi veterinere götüreceğim.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı