Kedim Kaybolduktan Sonra Geri Geldi

Cern99

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
2 Yaşındaki kedim 6 gün önce kayboldu. Doğduğundan beri her şeyin en iyisiyle (pahalısıyla) besliyordum. Aramız da çok iyiydi. Kucağıma yatıp uyuyakalır, saklanbaç vs. oynardık. 6 gün önce sokağa kaçtı. Daha önce hiç sokak görmemişti. Bu öğlen penceremden miyavlama sesi geldi. Bir baktım şok oldum. Pencereyi açtım ve ,kirliydi biraz, evime girdi. Ortalıkta gezindikten sonra tekrar geri çıktı ve benle hiç muhattap olmadı. Çok şaşırdım, seslenince bile oralı olmuyordu. Kedile nankördür lafını terslerdim ama şuan katılıyorum. Sizce bu kediyi tekrar eve almalı mıyım yoksa sokak kedisi olarak kabullenip bakmayı bırakmalı mıyım? Şuan bir içeri giriyor bir dışarı çıkıyor. Demin evde 2 saate yakın uyudu sonra geri çıktı.

Çözüm
6 gün gelmemesi garip. Eğer önceden dışarıya uzun süreli hiç çıkmadıysa dediğiniz gibi maması suyu için dönmesi gerekirdi. Büyük ihtimalle yolunu kaybetmiştir. Sakın kedini nankör olarak düşünme çünkü kediler biraz özgürlük meraklısıdır ve merakından dolayı dışarı çıkmıştır. Bende de iki kedi var; birisi aşırı meraklı, diğeri hiç mi hiç değil. Benim yaptığım şey hiç dışarı salmıyorum. Hatta salmaya izin versem bile kendileri çıkmaz çünkü dışarıdan korkuyorlar. Meraklı olan bazen arada bir kaçmaya yeltendi ama bir kere kaçtığında ağaca bile tırmanamamıştı. Bence çok fazla dışarıya alışmadan dışarıyla ilişkisini kes. Dışarının kediler için her ne kadar merak etseler de zararı da var. En kötü örneği, diğer kedilerden virüs kapabilir. Ev kedileri diğer hastalıklara sokak kedileri gibi bağışıklı da olamıyorlar. En iyisi eğer kontrol edebileceğin bir bahçen yoksa bir daha elinden geldiğince kaçırmamaya çalış. Genellikle eve alışan kediler eskisi gibi sokakta yapamaz. Büyük ihtimalle ölüme terk etmek gibi bir şey olur, eğer dışarı bırakırsan. Kediyi sakın bırakma ve en yakın zamanda veterinere götür testlerini ve iç dış parazitlerini yaptır.
Sıkılmış olabilir mi evde? Kediler, kopekler sosyal varlıklardır. Sürekli dört duvar arasında yaşayamazlar. Arada gezdirin, dışarıyı gösterin, kız arkadaş gibi vakit ayırman gerek.

Başka bir şey gelmedi aklıma.

Öncelikle kedini kısırlaştırmadıysan en kısa sürede kısırlaştır. Ayrıca biz ona nankörlük değil özgürlük diyoruz. :) İki kedim var, evimiz bahçeli olduğu için dışarı çıkmak istediklerinde çıkıyorlar ve istedikleri zaman geri dönüyorlar. Sokağı tercih etse bile bakmayı bırakmayın, yazık.

Sıkılmış olabilir mi evde? Kediler, kopekler sosyal varlıklardır. Sürekli dört duvar arasında yaşayamazlar. Arada gezdirin, dışarıyı gösterin, kız arkadaş gibi vakit ayırman gerek.

Başka bir şey gelmedi aklıma.
Evim zemin katta, sokağa bakan küçük bahçesi var. Arada çıkarıyorum başka kediler de var kavga edince içeri geri alıyorum.

Öncelikle kedini kısırlaştırmadıysan en kısa sürede kısırlaştır. Ayrıca biz ona nankörlük değil özgürlük diyoruz. :) İki kedim var, evimiz bahçeli olduğu için dışarı çıkmak istediklerinde çıkıyorlar ve istedikleri zaman geri dönüyorlar. Sokağı tercih etse bile bakmayı bırakmayın, yazık.
Kaçmasına kesinlikle bir şey demiyorum. Hayvandır özgürlük arar. Ama 6 gün sonra gelip beni iplemeyince gücendim. Kısırlaştırma yaptık zaten ama ilginç bir şekilde hala kızışıyor. Veterinere sorduk ve iltihaplanma olabilir doğum kontrol hapı içirin dedi. İçirdik etki etmedi. Yazlıktan gelir gelmez tekrar götüreceğim veterinere.
Sal o zaman, kafasına göre takılsın. Dışarıda olması besleyemeyeceğin anlamına gelmiyor.
Yazlık malesef hocam. 1 Ay sonra gideceğim. Asıl sorum şu burada mı bırakayım evime mi götüreyim.

Kedilerinde diğer hayvanlarda olduğu gibi birbirinden farklı karakterleri var, Bizim Duman'da arada sırada dışarıya çıkıyor/kaçıyor, Çoğu zamanda çiftleşme iç güdüsü yüzünden geliyor başına ne geliyorsa :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı