Kedinin İsmi Ne?

Sadece bir kedinin kafasına noel şapkası takınca kutlamış mı oluyor?

Topluca eğlenmeyi kastetmedim. Noel şapkası dahi olsa Hristiyanlara benzemememiz gerektiğini anlatmak istedim.

Noel kutlamayı hala yılbaşını kutlamak sanıyorsanız yazık. Çünkü noel İsa'nın doğumu ve 24 Aralıkta kutlanıyor.

Hristiyanlar arasında Hz. İsa'nın doğumu 1 ocak olarak kabul edildiğini bilmeyen yok sanırım. Hristiyan usülleri ile yılbaşını geçiriyorsanız bunun manası nedir?

Son düzenleme:
Asıl soru sizin bunu bu kadar abarmanızın sebebi nedir? İsteyen istediği şekilde eğlenir eğlenmez. Bu bizi ilgilendirmez. Bu kadar büyütülecek bi durum yok.

@Handsome Reis 'in beni anlayacağını düşündüğüm için ona "Yılbaşı, Hristiyan bayramı olduğu için bunu kutlamanın müslümanın işi olamayacağını bir noel şapkası dahi olsa onlara benzememek gerektiğini anlatmak istedim" Oda bana, sanane demedi. Konuşmayı devam ettirdik. Amacım tartışma açmak değil.

Hristiyanlar arasında Hz. İsa'nın doğumu 1 ocak olarak kabul edildiğini bilmeyen yok sanırım.

Alakasi yok 20 seneyi geckin Hristiyan bir ülkede yasiyorum isanin dogumu her hristiyan ülkede 24 Aralik'da kutlanir. Dogru bilinen bir yanlisi savunuyorsunuz, 31.12 ya da 1.1 tarihlerinin hristiyan aleminde dini acidan en ufak bir anlami yoktur.

Sanirim sadece Rusya Hz. Isa'nin dogumunu 6 Ocak tarihinde kutluyor, bu konuda yaniliyor olabilirim de.

Alakasi yok 20 seneyi geckin Hristiyan bir ülkede yasiyorum isanin dogumu her hristiyan ülkede 24 Aralik'da kutlanir. Dogru bilinen bir yanlisi savunuyorsunuz, 31.12 ya da 1.1 tarihlerinin hristiyan aleminde dini acidan en ufak bir anlami yoktur.

Sanirim sadece Rusya Hz. Isa'nin dogumunu 6 Ocak tarihinde kutluyor, bu konuda yaniliyor olabilirim de.

Avrupa da çok farklı mezhepler(Katolik, Ortodoks, Anglikan, Protestanlık...) olduğu için aralarında da görüş ayrılığı var. Bu sebeple tarihlerde değişiyor. Kimisi sizin dediğiniz gibi 24 Aralık bazısı başka bir tarih ama içlerinde 1 ocak da var. Türkiye de ki Hristiyan bayramını kutlayanlar da 1 ocağı esas alıyorlar.

@Emre Kağan Bu bahsettiginiz hic bir mezhep Isa'nin dogumunu 1 Ocak esas almiyor, bu konuda yaniliyorsunuz. Kisa bir google arastirmasi ile Rusya'nin 7 Ocak tarihinde Noel'i kutladigini ögrendim, yani dogru hatirliyormusum.
Ama 1 Ocak tarihinin Isa'nin dogumu ya da Noel ile uzaktan yakindan bir ilgisi yok.

Siz sanirim Hicri ve Miladi takvimleri karistirdiginiz icin böyle savunuyorsunuz.

2017-12-24_114417.jpg

Tüm Müslüman ülkeler kendi hicri takvimi yerine hristiyanlarin miladi takvimini kabul etmistir evet lakin dini acidan Hristiyanlik anlaminda bir önemi olmadigini üstüne basarak belirtiyorum.

Daha fazlasi icin Bknz.: Milat
Dini acidan Noel ve Yilbasi:
Tikla

Sevgiler :)

@Emre Kağan Bu bahsettiginiz hic bir mezhep Isa'nin dogumunu 1 Ocak esas almiyor, bu konuda yaniliyorsunuz. Kisa bir google arastirmasi ile Rusya'nin 7 Ocak tarihinde Noel'i kutladigini ögrendim, yani dogru hatirliyormusum.
Ama 1 Ocak tarihinin Isa'nin dogumu ya da Noel ile uzaktan yakindan bir ilgisi yok.

Siz sanirim Hicri ve Miladi takvimleri karistirdiginiz icin böyle savunuyorsunuz.

Eki Görüntüle 272874

Tüm Müslüman ülkeler kendi hicri takvimi yerine hristiyanlarin miladi takvimini kabul etmistir evet lakin dini acidan Hristiyanlik anlaminda bir önemi olmadigini üstüne basarak belirtiyorum.

Daha fazlasi icin Bknz.: Milat
Dini acidan Noel ve Yilbasi:
Tikla

Sevgiler :)

Dediğiniz gibi kesin 1 Ocaktadır değil zaten. Onlarda biliyor 1 Ocak olmadığını ancak kendilerine göre tarih belirlemişler kimisi 24 Aralık kimisi 7 ocak kimisi başka bir tarih ancak bunun için de 1 Ocak da var. Belirlenen tarihlerde Hz. İsa'nın doğumunu kutluyorlar. Sonuçta ne olursa olsun bu 1 ocak "Hristiyanlardan gelmiyor mu?"

Noel ve yılbaşı Hristiyan mezhepleri arasında değişik günlerde kutlanmaktadır. Kimi mezhepler 25 Aralığı, Kimi 6 Ocak, kimisi de 10 Ocak gününü Noel günü olarak kutlarken, bazı Hristiyanlar da Noel ve yılbaşının putperestlikten kalma bir âdet olduğunu belirterek kesinlikle kutlamamaktadırlar.

Geri
Yukarı