Keenetic ExtraDSL Modem Testi

Ercan OZAN

Kilopat
Makaleler
2
Merhaba arkadaşlar;

Sitemizde modemin incelemesini Ali Güngür Bey çok güzel yapmış ve bende o inceleme video sonrası bu modemi almak istedim ve kendi şikayetlerim doğrultusunda testler yaptım.

Modem İncelemesi

Öncelikli sıkıntım eski modemim olan Huawei h630 da hız dalgalanması, WİFİ kopması ve 100MB olan hızdan kablosuzda 50-55MB arası hız almamdı.

huawei modem test.jpeg

HUAWEI H630 KABLOSUZ HIZ TESTİ

Yeni modemim ExtraDSL de kablolu ve kablosuz testimi yaptım, buyrun hız dalganma ve download değerlerime siz bakın yorumları size bırakıyorum. (SNR değiştirmedim varsayılan 8)

testayar.PNG

KEENETIC EXTRA KABLOLU TEST

2.4ghz kablosuz test.PNG

KEENETIC EXTRA KABLOSUZ 2.4G TEST

kablosuz_5g_max iletim kapalı.PNG

KEENETIC EXTRA KABLOSUZ 5G TEST

Kablolu ve 5Ghz testlerimde hiçbir fark yok oldukça güzel stabil aynı hızı alıyorum. 2.4Ghz de ise 2-3MB kadar düşük hız ve çok çok az bir ivme söz konusu ki tolere edilebilir derecede. 5Ghz olayını gerçekten çok beğendim.

Hem laptop'um hemde telefon ile WİFİ testi yaptım. 5Ghz evimin her köşesinde çekiyor (evim 164 M2) en dip salona gittim ve 5Ghz ile laptop'dan test yaptım. Yarı çekim gücü göstermesine rağmen yine 90Mb hızı veriyor bu harika bir şey.

Daha önce yazdığım gibi Huawei modemde cep telefonum sürekli bağlantı koparıyordu ve uzaklaştıkça ama bu modemle 5Ghz 1 kademe bile olsa çekiyor ve hız testinde 60MB görüyorum. Salonun en dibi duvara bütünleşik şekilde yaptığım testte ise 20MB gördüm ki yine çok iyi değer.

Telefonu 2.4Ghz den bağladığımda evin her yerine çok iyi çekiyor görünüyor ama hız en dipte 4-6MB'e kadar düşüyor ki benim için pek önemli değil çünkü 5Ghz her yerde çekiyor.

Aynı testi 2.4Ghz üzerinden laptopum'dan yaptığımda ise 60MB hız alabiliyorum ki benim için çok çok iyi. Malum Huawei modemle ben bu hızı modemin dibinden bile zor alıyordum.

Şuana kadar ki testlerimde parasının hakkını fazlasıyla veren bir cihaz olduğunu düşünüyorum.

Testlerim devam ettikçe buradan paylaşacağım. Şuan için modem harika gerçekten çok stabil. Arayüz ve ayarlar hem kolay hemde çok Türkçe.

Son düzenleme:
Evet, ve Türkçesi düzgün bir Türkçe ile çevrilmişi anlaşılabilir şekilde.
Ayrıca modemin App uygulaması da var hem Android hem IOS için ve uygulamalarda Türkçe.

Merhaba;

Bende ASUS alayım diye araştırıken bu modemi buldum ve çok çok memnunum. Cihazın çok fazla özelliği var. Ben modemlerden çok fazla anlamam ama mesela şu an USB'den telefonumu bağladım ve 4G hattımın internetini otomatik tanıyım modemden normal kullanmaya başladım.

Cep telefonu için uygulaması var, FTP varmış ona uğraşıyorum şu anda. KeenDNS var mesela bana DNS adı oluşturdu her yerden modem içine erişebiliyorum bu sayede.

Mesela ağa bağlı cihazların internet download kısıtlaması veya zaman kısıtlaması yapılabilmesi çok iyi.

VPN bağlantıları vs var, bende yavaş yavaş cihazı çözmeye çalışıyorum oldukça detaylı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba;

Bende Asus alayım diye araştırıken bu modemi buldum ve çok çok memnunum. Cihazın çok fazla özelliği var. Ben modemlerden çok fazla anlamam ama mesela şuan USB den telefonumu bağladım ve 4G hattımın internetini otomatik tanıyım modemden normal kullanmaya başladım.

Cep telefonu için uygulaması var, FTP varmış ona uğraşıyorum şuanda. KeenDNS var mesela bana dns adı oluşturdu heryerden modem içine erişebiliyorum bu sayede.

Mesela ağa bağlı cihazların internet download kısıtlaması veya zaman kısıtlaması yapılabilmesi çok iyi.

VPN bağlantıları vs var, bende yavaş yavaş cihazı çözmeye çalışıyorum oldukça detaylı.
Teşekkür ederim Keenetic Extra alacağım sanırım. :)

Rica ederim. Ben bireysel olarak tavsiye ederim. O fiyat bandında bu modemin rakibinin olduğunu düşünmüyorum çünkü. Ayrıca gördüğüm kadarıyla 2-3 haftada bir güncelleme geliyor ve modeminizdeki yazılımı bilgisayarınıza kaydedip güncellemeyi beğenmezseniz geri yükleme yapabiliyorsunuz.

Rica ederim. Ben bireysel olarak tavsiye ederim. O fiyat bandında bu modemin rakibinin olduğunu düşünmüyorum çünkü. Ayrıca gördüğüm kadarıyla 2-3 haftada bir güncelleme geliyor ve modeminizdeki yazılımı bilgisayarınıza kaydedip güncellemeyi beğenmezseniz geri yükleme yapabiliyorsunuz.
Sizce Millenicom 100 Mbps ile uyumlu çalışır mı? Yer: Afyonkarahisar merkez.

Modemin ISS seçeceğini sanmıyorum, bende evde 100Mpbs kullanıyorum (Türk Telekom) herhangi bir problem yaşamadım.

Keneetic modemler sadece ADSL, VDSL destekli mi? Fiber desteği var mı? Bir iki konuda bunu sordum ama verimli cevap alamıyorum:) Yani fiber internet için de kullanılabiliyor mu? AC 750 modeme göre çekim gücü ve çoklu bağlantı anında kopma olasılığı ne kadar? Hiç test edebildin mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı