Kekemelikle ilgili yanlış bilinenler

YamukAdam

Hectopat
Makaleler
4
Herkese merhaba:). Bir kekeme olarak yanlış bilinenleri yazacağım. Siz de paranızı 'kekemeliğe son' gibi yerlere vermeyeceksiniz.

1- 'Yavaş konuş, konuşmadan önce hazırlan' gibi şeyler kekemeliğe engel olmaz.

2- '2 haftada kekemeliğe son' gibi yerler sizden para alırlar. Kekemeliğiniz azalmış gibi olur sonra eski haline döner.

3- Kekemelik taklit edilerek ya da korktuktan sonra ortaya çıkmaz. Kekemeliğin nedeni tam olarak bilinmese de nörolajik olduğu düşünülüyor.

Size tek tavsiyem 'duyarsızlaştırma' çalışmasını araştırıp yapmanız. Bu çalışma utangaçlığı ve stresi azaltır. Ömür boyu yapmanız lazım.

Sizi bilgilendirdiğim için ne mutlu bana :). Bunları deneyimli olduğum için yazıyorum.
Ö-özgürce k-kekele!

Kekeme olanlar için doğru tespitler yapmışsınız. Fakat kekemeliğe para vermeden de çözüm var çünkü 10 yaşıma kadar bende bir kekemeydim.

Çözümü oldukça basit, elinizden geldiğince hoşunuza giden müzikleri açıp müziklere eşlik edin, düzyazı şiir, roman okurken okuma hızınızı elinizden geldiğince arttırıp okumanızı tavsiye ediyorum.

Ben bunların bilincinde olmadan bu faaliyetleri yaptım ve gerçekten kekemeliğimi atlattım size de tavsiye etmek istedim.

Kekeme olanlar için doğru tespitler yapmışsınız. Fakat kekemeliğe para vermeden de çözüm var çünkü 10 yaşıma kadar bende bir kekemeydim.

Çözümü oldukça basit, elinizden geldiğince hoşunuza giden müzikleri açıp müziklere eşlik edin, düzyazı şiir, roman okurken okuma hızınızı elinizden geldiğince arttırıp okumanızı tavsiye ediyorum.

Ben bunların bilincinde olmadan bu faaliyetleri yaptım ve gerçekten kekemeliğimi atlattım size de tavsiye etmek istedim.
Zaten küçük yaşlarda ortaya çıkan kekemelik geçebilir. Ergenlik dönemi ve sonrasında ortaya çıkarsa duyarsızlaştırma ile kekeliyerek hayata devam etmek gerek.

Herkese merhaba:). Bir kekeme olarak yanlış bilinenleri yazacağım. Siz de paranızı 'kekemeliğe son' gibi yerlere vermeyeceksiniz.

1- 'Yavaş konuş, konuşmadan önce hazırlan' gibi şeyler kekemeliğe engel olmaz.

2- '2 haftada kekemeliğe son' gibi yerler sizden para alırlar. Kekemeliğiniz azalmış gibi olur sonra eski haline döner.

3- Kekemelik taklit edilerek ya da korktuktan sonra ortaya çıkmaz. Kekemeliğin nedeni tam olarak bilinmese de nörolajik olduğu düşünülüyor.

Size tek tavsiyem 'duyarsızlaştırma' çalışmasını araştırıp yapmanız. Bu çalışma utangaçlığı ve stresi azaltır. Ömür boyu yapmanız lazım.

Sizi bilgilendirdiğim için ne mutlu bana :). Bunları deneyimli olduğum için yazıyorum.
Ö-özgürce k-kekele!
İyi şarkı söyleme doğru mu?

Evet kekemeler şarkı söylerken hiç takılmaz. Çünkü beynin sol tarafında melodili ve şarkılı konuşmaya yarayan bölüm var. Ama beynin sağ tarafında normal konuşmaya yarayan bölüm var. Kekemelik de sağ tarafında.
Peki şarkı söylenebilir ama iyi söyleniyor mu? Ek olarak her şeyi şarkı ile anlatsan ya da kendini kandırmaya çalışsan falan oluyor mu? Bu biraz abartı ama en çok kullanılan kelimelerin arkasına bir melodi eklesen kendin kekemelik gider mi?

Hafif derecede bu rahatsızlıktan muzdaribim. Tedavisi olmayan bir rahatsızlık. Bunun ile yaşamayı kabullenmek gerek önce. Genetik bir rahatsızlık olduğunu düşünüyorum. Bununla birlikte yaşamayı öğrenmek lazım. Tek çözümü hiç bir şeyi umursamamak. Aksi durumda hayatı kendinize dar edersiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı